- Taxes-Refund -

ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות

מעת לעת המדינה מתרצה ומאשרת תיקונים לחוקים ותקנות שאינם מטיבים עם אזרחיה. כך קרה בשנת 2013, בה ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון להצעת חוק אותה הגיש שר האוצר ותכליתה החזר מס באמצעות ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות העובדים באותו עסק.

התיקון האמור נכנס לתוקף החל מינואר 2014. במידה ואתם נמצאים תחת הקטגוריה, כלומר עובדים יחד עם בן בת זוגכם באותו עסק, אך לא ממש הבנתם במה מדובר – אנחנו כאן כדי להפוך את הנושא לבהיר יותר עבורכם, קראו בעיון.

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

בדקו זכאות ב- 30 שניות ⭣

ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות – יוצאים לדרך

המקרה המפורסם שגרם להגברת המחאה בעניין היה פס"ד 098114 משה מלכיאלי נ' פקיד שומה אשקלון, בו נפסק כי אי התלות בין מקורות ההכנסה של בני הזוג כתנאי לחישוב הכנסתם בנפרד, אינה ניתנת לסתירה. במילים פשוטות, נקבע כי במצב בו בני הזוג עובדים באותו עסק, או בעסק שנמצא בבעלות אחד מהם, לא יתאפשרו שומות מס נפרדות – במטרה להקטין את חבות המס. עם התגברות המחאה בנושא, ביום 07.08.13 התקבלה במשרד האוצר החלטה כי השר יפעל באופן מידי לביטול חישוב מס מאוחד לזוגות.

עד לאותו תיקון מיוחל הותר חישוב מס בנפרד עבור בני זוג רק עד לתקרה בגובה 50,000 ש"ח בשנה. על פי שר האוצר במהלך התיקון, יאיר לפיד, מדובר במהפכה של ממש: "ההצעה שהגשתי מבטלת עיוות היסטורי במשק הישראלי, כזה שמנע פעמים רבות את התפתחותם של עסקים קטנים ובינוניים, שהם לב לבה של הכלכלה הישראלית. מדובר בנדבך נוסף במדיניות שבה אנו נוקטים, המחזקת את האדם העובד ופועלת להגדלת הפריון במשק".

ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות

מה בכלל הבעיה בחישוב מס מאוחד?

כאמור, המצב שהיה קיים עד לתיקון, בו הותר חישוב מס נפרד עד לתקרה של 50,000 ש"ח הוא אבסורדי, שכן מדובר בסכום נמוך מאוד. מציאות זו יוצרת עוול של ממש בכך ששיעורי המס שנאלצים בני הזוג לשלם גבוהים באופן ניכר לעומת אלו שהיו נדרשים לשלם במידה והיו שכירים רגילים. כך, שבמידה ובני הזוג בוחרים להקים עסק עצמאי, ייתקלו בשיעורי מס גבוהים מאוד אשר יערימו קשיים רבים על הצלחתו של המיזם המשותף.

על אף כי יש לראות בתיקון האמור (ביטול גובה התקרה) כמהפכה של ממש, יש לזכור כי המדינה למעשה מפסידה את סכום הכסף הזה. רק על מנת לסבר את האוזן, מדובר על אובדן הכנסות בדמות חצי מיליארד ש"ח בשנה. בעוד ניתן להניח כי עובדה זו "פחות" מעניינת אתכם, יש לזכור כי על המדינה יהיה להשלים סכום זה באמצעים אחרים, לדוגמא על ידי גבייה של מיסים חלופיים בסיטואציות אחרות.

 

מה קובע החוק?

  • מקור הכנסה משותף: הכוונה לסיטואציה בה מקור ההכנסה של בן זוג אחד תלוי בשני. במצב שכזה – חישוב חבות המס תהיה נפרדת. כלומר, רק במקרה ופעולתו הישירה של בין הזוג נחוצה (הלכה למעשה) לייצור ההכנסה המשותפת. במילים פשוטות, מדובר על סיטואציה בה שני בני הזוג פועלים יד ביד בעסק משותף במטרה להגדיל את הכנסותיו.
  • הפקת ההכנסה בבית המגורים של בני הזוג: במצב שכזה, בו הבית משמש באופן קבוע כמקור לייצור ההכנסה, יש לראות בכך כפעולה משותפת לייצור הכנסה – אשר משמעה חישוב מס נפרד עבור בני הזוג.
  • הצעת החוק הממשלתית לא התייחסה לפן הרטרואקטיבי עד לשנת 2014 (עת אישורו של התיקון האמור). עם זאת, נעשה ניסיון חקיקתי על ידי ח"כ גפני לאישור הנושא, ונמצא בדיון.

אם כן, משמעותו של ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות היא רבה, אין בכך כל ספק. השינוי מפחית באופן ניכר את חבות המס של כל אחד מבני הזוג (כאמור, בהנחה ועובדים במסגרת אותו עסק), ומאפשר את צמיחתו התקינה.

נוסף על כן, בזכות הביטול בידם של בני הזוג ליהנות מנקודות זיכוי רלוונטיות להם, ואינם מוגבלים בכך. במידה ואתם עומדים בתנאים (המפורטים בפירוט רב בפקודת מס הכנסה), מדובר ללא ספק בבשורה של ממש. תוכלו להגיש את הבקשה לפקיד השומה שבאזור מגוריכם הן באופן עצמאי והן באמצעות פנייה לחברה המתמחה בבדיקות זכאותכם. צוות מומחי האתר ממליץ לעשות שימוש בשירותיה של חברה מומחית המחזיקה בצוות מקצועי הבקיא בנושא.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

×

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה