- Taxes-Refund -

החזרי מס למשפחות חד הוריות

הורה העומד בראש משפחה חד הורית חווה קשיים רבים, בלשון המעטה. בעוד רבים אינם מודעים לכך, הורה יחיד יימצא עצמו זכאי לנקודות זיכוי (נקודת מס), ובאם עומד בתנאים נדרשים. ניתן לקבל עד נקודת זיכוי אחת במקרה זה, ללא קשר למספר הילדים, ועד להגיעו של הילד לגיל 18. באם אתם נמצאים במסגרת סיטואציה לא פשוטה זו, נשמח לפרט בפניכם מידע היכול להקל עליכם ולהיתרגם להחזרי מס למשפחות חד הוריות בגובה אלפי שקלים בשנה.

מהן נקודות מס?

לפני שנתחיל להסביר לכם על החזרי מס למשפחות חד הוריות, האם אתם יודעים מהי בכלל נקודת מס? אנו מניחים שנתקלתם בעבר במושג – מיד נרחיב על כך, אך נתחיל בשלב אחד מוקדם עוד יותר – החזרי מס. אל אף העובדה כי מס הכנסה מנוכה בכל חודש וחודשו, החישוב על פיו מתבצע הוא שנתי, כלומר על פי צפי הכנסתכם השנתית.

עצור! קבל החזר מס מהמדינה

חברת WinTax מציעה בדיקה מהירה לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

הבדיקה בליווי חברה פרטית להחזרי מס בעלת רישיון, אנו מייצגים מורשים מול מס הכנסה.

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

רלוונטי אליכם? קבלו את כספכם בחזרה מהמדינה!

התחילו בדיקת זכאות ב-30 שניות!

גלו זכאות ב- 30 שניות >>

החזר מס לשכירים - בדקו עכשיו
דקות
שניות

כלומר, בהנחה ותעבדו במשך 12 חודשים מלאים. עם הגיעה של שנת המס לסיומה, ניתן לבחון האם אכן עמדתם בצפי ההכנסה, או לא. אם התשובה שלילית, כלומר עבדתם פחות ונגבה מכם מס יתר, מגיעים לכם החזרי מס. כאמור, זוהי רק אחת מהסיבות לקבל החזר – ישנו עוד מגוון גדול.

החזרי מס למשפחות חד הוריות

נקודות זיכוי (נקודות מס) הן למעשה דרך לחישוב גובה החזר מס שייתכן ומגיע לכם. הכוונה היא הסכום אותו יש להפחית מזה בו אתם חייבים במס. לכל נקודת מס יש שווי – נכון ליום כתיבת מאמר זה, שנת 2023, שוויה החודשי של נקודת מס אחת עומד על 235 ₪. ובחישוב שנתי 2,820 ₪.

תבינו זאת יותר טוב עם דוגמא: במידה והסכום בו אתם חייבים במס בסוף השנה הוא 5,000 ₪, ואתם זכאים לנקודת זיכוי אחת, הסכום הסופי בו תחויבו במס יהיה 2,820 – 5,000 = 2,180 ₪. במילים פשוטות, נקודות זיכוי מאפשרות לכם לשלם פחות מס.

מי זכאי להטבה במסגרת החזרי מס למשפחות חד הוריות?

הנושא מוסדר בפקודת מס הכנסה בסעיף 40(ב)(1), להלן:

"בחישוב המס של יחיד תושב ישראל שהוא הורה במשפחה חד הורית שיהיו לו ילדים שבשנת המס טרם מלאו להם תשעה עשרה שנה ושכלכלתם הייתה עליו, אך אינו זכאי לנקודת זיכוי לפי סעיף 37, יובאו בחשבון בנוסף לנקודת הקצבה לפי סעיף קטן (א), בשל ילדיו כאמור הנמצאים אצלו 21 נקודת זיכוי בשל כל ילד, בשנת לידתו ובשנת בגרותו, שתי נקודות זיכוי בשל כל ילד החל בשנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שבה מלאו לו חמש שנים, ונקודת זיכוי אחת בשל כל ילד החל בשנת שבה מלאו לו 66 שנים ועד לשנת המס שקדמה לשנת בגרותו".

במילים פשוטות, נקודת זיכוי המס תינתן להורה יחידני וללא קשר למספר ילדיו, בעבור כל ילד הנמצא מתחת לגיל 19. בנוסף לכך, החוק אינו מבדיל בין גבר המגדל את ילדיו באופן עצמאי, לבין אישה העושה כן (וכך, אם יורשה לנו להוסיף, צריך להיות). חשוב להדגיש כי נקודות מס למשפחות כן ניתנות עם התייחסות למספר הילדים, אך כאן כאמור ההתייחסות הינה למשפחה יחידנית.

 

על מנת לממש את הזכות עליכם להמציא את הבאים:

  • מילוי טופס 101 אותו יש להעביר לידי המעסיק טרם סיומה של שנת המס הקלנדרית (עד לסוף חודש דצמבר). באם הנכם עצמאיים, יש למלא במקום זאת טופס מס' 1301 – דין וחשבון שנתי.
  • באם חלפה לה שנת המס, ומדובר בעובד עצמאי, ניתן להגיש את הבקשה לקבלת החזרי מס למשפחות חד הוריות ללשכת פקיד השומה באזור בו אתם גרים.

חשוב להדגיש כי נקודות זיכוי מס אלו אינן באות על חשבון נקודות זיכוי אחרות, לדוגמא אלו המגיעות לכל אזרח במדינה, מעצם היו אזרח (2.5 נקודות זיכוי), אלו הניתנות לילדים עד גיל 18, 5, מתחת לגיל 6 או אחרות.

כאמור, הורים יחידנים רבים כלל אינם מודעים לעובדה כי ייתכן ועומדים במסגרת הזכאים להחזרי מס למשפחות חד הוריות. על כן, ועכשיו לאחר קריאת המאמר, הגיעה העת לעשות מעשה. בין אם תבחרו לאסוף את מלוא האישורים והטפסים באופן עצמאי, או להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית, העיקר הוא להגיע לידי ההחלטה לעשות לבחון את זכאותכם.

כל הורה במשפחה יחידנית, המוצהר על כך בחור ומוכר בקרב הרשויות, זכאי להחזרי מס בגין היותו הורה במשפחה חד הורית. נקודות הזיכוי הניתנות להורה מסוג זה מתחשבות בהתאם למספר ילדיו, שבשונה ממשפחות אחרות, וככל שמספר ילדיו רב יותר, כן נקודות הזיכוי.

על מנת לממש את הזכות לקבלת זיכוי ממס בגין משפחה חד הורית, יהיה עליכם להציג מספר טפסים בצירוף הבקשה שלכם. טפסים אלו כוללים את טופס 101 הניתן למעסיק בסוף שנת המס וטופס 1301 במקרה בו אתם עצמאיים.

חד וחלק לא. מטרתן של נקודות זיכוי למשפחות חד הוריות נועדו על מנת להקל על ההורה בניהול משק הבית. על כן, אין כל סיבה להביא את נקודות זיכוי אלו על חשבון נקודות זיכוי אחרות כגון נקודות הזיכוי המגיעות לכל אזרח במדינה מעצן היותו אזרח.

מומלץ בחום. מדוע? ובכן כאשר מסתכלים על סך הסכומים אותם תאלצו לשלם למס הכנסה אל מול אלו שתשלמו עם נקודות זיוכי מס, מדובר על הפרשים גדולים, אשר יחסכו לכם כסף רב בסופו של דבר.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

החזר מס להורים גאים

כל הורה במדינת ישראל זכאי להטבה במס לטובת גידול ילדיו. המדינה מכירה בהוצאות הרבות הכרוכות בכניסת תינוק חדש למשפחה, בכלכלת

קרא עוד »

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה