מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס למטפלות

החזרי מס למטפלות
החזרי מס למטפלות

פקודת מס הכנסה מפרטת את כלל הזכאים לקבלת החזרי מס. הדרך לאמוד את היקף החזר המס הוא על פי מושג בשם "נקודת מס" – נרחיב על כך בהמשך. מדובר למעשה על סיפור מורכב (רוצים לשמוע ישר את הסוף? לצערנו לא ניתנים החזרי מס למטפלות).

אם כן, מדוע בעוד רבים וטובים זכאים ליהנות מהחזרי מס (חיילים משוחררים, עולים חדשים, גרים באזורי פריפריה, נשים בהיריון ועוד ועוד), הנושא של החזרי מס למטפלות מורכב כל כך? לצערנו אין לנו תשובה לכך, אך נשמח לשתף את שאנחנו יודעים.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

מתחילים – מהן נקודות מס?

ניתן להניח כי שמעתם על המושג באופן רחב בהקשר של החזרי מס, אך לא לחלוטין הבנתם במה מדובר. ובכן, הכוונה היא לשיטה באמצעותה ניתן לכמת את הסכום אותו אנו זכאים להפחית מזה בו אנו חייבים במס. מסובך? לפניכם הסבר שיפשט עבורכם את העניין.

ראשית, חשוב להבין כי ערכה החודשי, נכון להיום, של נקודת מס אחת הוא 217 ₪ (סכום זה משתנה אחת לפרק זמן מסוים). שנית, לדוגמא שלנו. נניח ואתם זכאים לנקודת מס אחת והכנסתכם בסוף השנה היא X. כלומר בסוף השנה, ובאם עבדתם במהלך כל חודשי השנה, יהיה עליכם לשלם מס הכנסה על X – (217 ₪* 12). כלומר, מדובר למעשה בסכום אותו יש להפחית מן הסכום בו אתם חייבים במס.

 

החזרי מס למטפלות – במה מדובר?

במהלך שנת 2009, נראה היה כי ניתן לשמוח, וגם אם לרגע שכן בית המשפט העליון אישר קבלת החזרי מס למטפלות, בכך שדחה את ערעורה של רשות המיסים בעניין. הבקשה הוגשה על ידי עורכת דין פרי, אמא לשניים אשר גרסה כי יש להכיר בהוצאה על שירותי מטפלות.

שלי יחימוביץ, ממנהיגות המחאה דאז, הביעה את שמחתה מן המהלך: "יש בהחלטת בית המשפט העליון שמחה גדולה והקלה מאוד גדולה לנשים עובדות ממעמד הביניים, אך המאבק רחוק מסיומו" – היא צדקה. עם שוך עשן השמחה, נגלתה המציאות האמתית, כי מרבית הנשים כלל לא יוכלו ליהנות מן הפסיקה ובעקבות העובדה כי אינן משתכרות מספיק.

ראשיתו של המאבק לקבלת החזרי מס למטפלות החל בשנת 2002, עת סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאותיה של הגברת פרי על מטפלת. "כבר משנת 1996 אני מדווחת על ההוצאות האלו למס הכנסה ועד אותה שנה הן תמיד הוכרו לי".

על אף העובדה כי בית המשפט, דאז, דחה את ערעורה של רשות המיסים, נשים רבות כלל לא ייהנו מפסיקתו, וזאת מעצם העובדה כי שכרן נמוך מדי. "אפילו אם נתעלם מהעובדה שנשים שמרוויחות שכר מינימום לא ייהנו מההטבה, גם נשים שכירות אחרות שכן עומדות ברף המס לא יתאמצו כדי לקבל את ההטבה. כדי לקבל החזרים הן ייאלצו להגיש דוח למס הכנסה, אבל כשמדובר בסכומים נמוכים, נשים לא יעשו זאת גם כי הן יחששו.

כמו שהשכבות החלשות לא באו לבקש מס הכנסה שלילי מתוך חוסר האמון במערכת, גם כאן זה יהיה המצב. עד שהמערכת לא תעשה צעדים בוני אמון לא נגיע לשום דבר", גורס רן מלמד שהיה סמנכ"ל עמותת "ידיד" הפועלת להעצמת השכבות החלשות בחברה (נכון ליום פרסום פסק הדין).

החזרי מס למטפלות – שאלת השאלות

ברור לכל קוראינו כי ללא תשלום למטפלות, גני ילדים, קייטנות וכו', האם או האב לא יוכלו לצאת לעבודה, ועל כן יש לראות בהוצאות אלו כמוכרות לצרכי מס. אנו ככותבי מאמר זה, בהחלט לא מבינים מדוע אין לראות בתשלום זה, המגיע לעיתים לאלפי שקלים לקייטנה (כמובן – על מנת שההורים יצאו לעבודה), כהוצאה מוכרת שיש לראות בה "הוצאה לצורך הכנסה".

אם כן, מדוע למעשה לא כך הדבר? ניתן לסכם זאת בפשטות ולהניח שמדובר במדיניות כלכלית אשר מטרתה לחסוך כסף למדינה (לא שזה דבר רע – אך נראה כי הכוונת במקרה זה מכוונת אל האדם הלא נכון). ללא ספק מדובר בסיטואציה מכעיסה, במיוחד בעבור בני זוג הנחשבים למפרנסים משניים בבית.

על אף כי בעבר נעשו ניסיונות רבים לשינוי המצב, אך ללא הצלחה, אין זו סיבה להפסיק לנסות. יש לקוות כי מחאה ציבורית, איכותית ומקיפה תרקום עור וגידים ותשים סוף למחדל זה.

החזרי מס בגין הפסקות בעבודה

במדינת ישראל כל אדם שעובד בתור שכיר, כמו אנשים שעובדים בתור עצמאיים, משלם מס הכנסה מידי חודש. רוב השכירים אומנם בכלל לא עוצרים לחשוב על

קרא עוד »
החזרי מס לחברות

במסגרת התנהלות כלכלית כזו או אחרת במדינת ישראל, אנחנו רואים שניתן לבחור גם להתנהל בתור חברה. במקרים כאלה חשוב להבין שמדובר על ישות משפטית נפרדת

קרא עוד »
החזרי מס לבעלי חברה משפחתית

כשרוצים להקים חברה בדרך כלל צריך לבדוק כמה דברים. ראשית, האם אנחנו רוצים לעשות את זה לבד? כלומר, האם אדם מסוים רוצה להיות הבעלים היחיד

קרא עוד »
החזרי מס בגין פיצויים

כל עובד במדינת ישראל, במידה והוא עבד בצורה חוקית ומסודרת במקום עבודה מסוים ובמידה והוא עמד בכל הכללים הקבועים בחוק זכאי לקבל פיצויים. הפיצויים יכולים

קרא עוד »