החזרי מס למטפלות

פקודת מס הכנסה מפרטת את כלל הזכאים לקבלת החזרי מס. הדרך לאמוד את היקף החזר המס הוא על פי מושג בשם "נקודת מס" – נרחיב על כך בהמשך. מדובר למעשה על סיפור מורכב (רוצים לשמוע ישר את הסוף? לצערנו לא ניתנים החזרי מס למטפלות). אם כן, מדוע בעוד רבים וטובים זכאים ליהנות מהחזרי מס (חיילים משוחררים, עולים חדשים, גרים באזורי פריפריה, נשים בהיריון ועוד ועוד), הנושא של החזרי מס למטפלות מורכב כל כך? לצערנו אין לנו תשובה לכך, אך נשמח לשתף את שאנחנו יודעים.

מתחילים – מהן נקודות מס?

ניתן להניח כי שמעתם על המושג באופן רחב בהקשר של החזרי מס, אך לא לחלוטין הבנתם במה מדובר. ובכן, הכוונה היא לשיטה באמצעותה ניתן לכמת את הסכום אותו אנו זכאים להפחית מזה בו אנו חייבים במס. מסובך? לפניכם הסבר שיפשט עבורכם את העניין.

הודעה חשובה – שימו לב!
רוצים לקבל החזר מס בגובה אלפי שקלים מקופת המדינה?

או מלאו טופס עכשיו!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות

ראשית, חשוב להבין כי ערכה החודשי, נכון להיום, של נקודת מס אחת הוא 217 ₪ (סכום זה משתנה אחת לפרק זמן מסוים). שנית, לדוגמא שלנו. נניח ואתם זכאים לנקודת מס אחת והכנסתכם בסוף השנה היא X. כלומר בסוף השנה, ובאם עבדתם במהלך כל חודשי השנה, יהיה עליכם לשלם מס הכנסה על X – (217 ₪* 12). כלומר, מדובר למעשה בסכום אותו יש להפחית מן הסכום בו אתם חייבים במס.

 

החזרי מס למטפלות – במה מדובר?

במהלך שנת 2009, נראה היה כי ניתן לשמוח, וגם אם לרגע שכן בית המשפט העליון אישר קבלת החזרי מס למטפלות, בכך שדחה את ערעורה של רשות המיסים בעניין. הבקשה הוגשה על ידי עורכת דין פרי, אמא לשניים אשר גרסה כי יש להכיר בהוצאה על שירותי מטפלות.

שלי יחימוביץ, ממנהיגות המחאה דאז, הביעה את שמחתה מן המהלך: "יש בהחלטת בית המשפט העליון שמחה גדולה והקלה מאוד גדולה לנשים עובדות ממעמד הביניים, אך המאבק רחוק מסיומו" – היא צדקה. עם שוך עשן השמחה, נגלתה המציאות האמתית, כי מרבית הנשים כלל לא יוכלו ליהנות מן הפסיקה ובעקבות העובדה כי אינן משתכרות מספיק.

ראשיתו של המאבק לקבלת החזרי מס למטפלות החל בשנת 2002, עת סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאותיה של הגברת פרי על מטפלת. "כבר משנת 1996 אני מדווחת על ההוצאות האלו למס הכנסה ועד אותה שנה הן תמיד הוכרו לי".

על אף העובדה כי בית המשפט, דאז, דחה את ערעורה של רשות המיסים, נשים רבות כלל לא ייהנו מפסיקתו, וזאת מעצם העובדה כי שכרן נמוך מדי. "אפילו אם נתעלם מהעובדה שנשים שמרוויחות שכר מינימום לא ייהנו מההטבה, גם נשים שכירות אחרות שכן עומדות ברף המס לא יתאמצו כדי לקבל את ההטבה. כדי לקבל החזרים הן ייאלצו להגיש דוח למס הכנסה, אבל כשמדובר בסכומים נמוכים, נשים לא יעשו זאת גם כי הן יחששו.

החזרי מס למטפלות

כמו שהשכבות החלשות לא באו לבקש מס הכנסה שלילי מתוך חוסר האמון במערכת, גם כאן זה יהיה המצב. עד שהמערכת לא תעשה צעדים בוני אמון לא נגיע לשום דבר", גורס רן מלמד שהיה סמנכ"ל עמותת "ידיד" הפועלת להעצמת השכבות החלשות בחברה (נכון ליום פרסום פסק הדין).

החזרי מס למטפלות – שאלת השאלות

ברור לכל קוראינו כי ללא תשלום למטפלות, גני ילדים, קייטנות וכו', האם או האב לא יוכלו לצאת לעבודה, ועל כן יש לראות בהוצאות אלו כמוכרות לצרכי מס. אנו ככותבי מאמר זה, בהחלט לא מבינים מדוע אין לראות בתשלום זה, המגיע לעיתים לאלפי שקלים לקייטנה (כמובן – על מנת שההורים יצאו לעבודה), כהוצאה מוכרת שיש לראות בה "הוצאה לצורך הכנסה".

אם כן, מדוע למעשה לא כך הדבר? ניתן לסכם זאת בפשטות ולהניח שמדובר במדיניות כלכלית אשר מטרתה לחסוך כסף למדינה (לא שזה דבר רע – אך נראה כי הכוונת במקרה זה מכוונת אל האדם הלא נכון). ללא ספק מדובר בסיטואציה מכעיסה, במיוחד בעבור בני זוג הנחשבים למפרנסים משניים בבית.

על אף כי בעבר נעשו ניסיונות רבים לשינוי המצב, אך ללא הצלחה, אין זו סיבה להפסיק לנסות. יש לקוות כי מחאה ציבורית, איכותית ומקיפה תרקום עור וגידים ותשים סוף למחדל זה.

זוהי שאלה טובה וסבוכה. בעבר היו ניסיונות לא מעטים על מנת לגרום לכך שגם מטפלות יוכלו להיות זכאיות לקבל החזרי מס, שכן העבודה שלהן הכרחית על מנת שהורים יוכלו לצאת לעבודה ולהתפרנס. עם זאת, ולמרות המאבק, היום נראה שרשות המיסים לא מכירה ברוב המטפלות לצורך החזרי מס.

בית המשפט העליון דחה בשנת 2009 את ערעורה של רשות המיסים בעניין החזרי המס למטפלות, כך שלכאורה כן ישנה אפשרות למטפלות לקבל החזרי מס. עם זאת, מרבית המטפלות לא מגיעות לרף השכר הנדרש על מנת לקבל זאת.

כמובן! גם אם אתן מטפלות ולא זכאיות לקבל החזרי מס מתוקף היותכן מטפלות, ייתכן ותהיו זכאיות לקבל החזרי מס משלל סיבות אחרות – סיבות בריאותיות, משפחתיות, כלכליות ועוד. את זכאותכן להחזרי מס מסיבות אלו תוכלו לבדוק במחשבון הזכאות שנמצא בראש העמוד הנוכחי.

תוכלו להוריד מהאינטרנט את טופס הבקשה לקבלת החזרי מס, ולהגיש אותו לידי פקיד השומה במס הכנסה, בצירוף מסמכים נלווים שיוכלו להעיד על הזכאות שלכם להחזרי מס. את הבקשה ניתן להגיש גם באופן רטרואקטיבי, עד שש שנות מס אחורנית.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

אתר הר הביטוח

עולם הביטוחים נראה לרבים בציבור הישראלי כבלתי מוכר ומעורפל. כולנו מקבלים בכל כמה זמן שיחות טלפון בהן חברות הביטוח שלנו

קרא עוד »
בחירת ביטוח מתאים

במסגרת התנהלות פיננסית נכונה, בחירה מתאימה של ביטוחים היא פעולה חשובה במיוחד. בכל חודש, אנחנו מוצאים סכום כסף לא מבוטל

קרא עוד »