מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס לעובדים בחו"ל

החזרי מס לעובדים בחול
החזרי מס לעובדים בחול

מה אומר לכם המושג החזר מס? אם אתם אומרים לעצמכם כעת בלב את צמד המילים "לא הרבה", אנו מבטיחים כי המצב עומד להשתנות בסוף מאמר זה. בכמה מילים נאמר כי מדובר למעשה בהטבה המאפשרת לעובד להקטין את חבות המס שלו – נרחיב על כך בהמשך. נתונים שמשחררת רשות המיסים מצביעים על כך שישראלים לא ממהרים לדרוש החזרי המס שמגיעים להם.

אותם נתונים מראים כי מדובר בסכומים בגובה מיליארדי שקלים המונחים להם ללא כל דורש. הסיבה העיקרית לכך, על פי הסקרים שנעשו, היא הפחד של הישראלים כי דרישת ההחזרים "תעלה אותם על הרדאר" של רשויות המס. אם אתם שואלים אותנו, זו לא נשמעת כמו סיבה טובה לוותר על סכומי כסף גדולים המגיעים לכם.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

החזרי מס לעובדים בחו"ל – יוצאים לדרך

במהלך מאמר זה בחרנו להתמקד באזרחים ישראליים העובדים בחו"ל, ובפוטנציאל שלהם לקבל החזרי מס. אחד מן הנתונים החשובים ביותר אליהם אתם צריכים (חייבים) להיות מודעים הוא שהחזר המס הוא לא אוטומטי. כלומר, עליכם לדרוש את שמגיע לכם, באם אכן מגיע לכם. מכירים את המשפט "רק המעז מנצח"? זה נכון גם בבחינת החזרי מס לעובדים בחו"ל.

השלב הראשון בדרך לקבלת ההחזר הוא פנייה יזומה לפקיד השומה של מס ההכנסה באזור מגוריכם, והגשתה של הבקשה בצירוף האישורים והטפסים הנדרשים. באופן הגיוני, הטפסים והאישורים שיהיה עליכם להמציא משתנים בין מקרה למקרה.

אוקי, עבדתם בחו"ל – מתי ולמה מגיעים לכם בכלל החזרי מס? במשפט אחד ניתן לומר כי ההחזרים ניתנים על מנת למנוע מצב של "כפל מס", בסיטואציה בה נדרש העובד לשלם מס הכנסה בארץ, בנוסף למס ששילם גם בארה"ב. חשוב להבין כי לא מדובר בסיטואציה "אבסולוטית" אלא כזאת שיש לבחונה באופן סובייקטיבי בין מקרה אחד למשנהו ובהתאם לנתונים שונים.

 

החזרי מס לעובדים בחו"ל – מי הם אותם זכאים?

בשלב הראשון, ועל מנת לבחון את זכאותכם לקבל את החזר המס המיוחל עבור עבודתכם מעבר לים, עליכם כמובן להיחשב כתושבי המדינה בה עבדתם (המדינה הזרה), וכן כתושבי ישראל, כמובן. השלב השני במסגרתו החוק מחייב לעמוד הוא מבחן הידוע בתור "מבחן מרכז החיים". במבחן זה נעזרים, כפי שניתן להסיק משמו, על מנת לקבוע מהו מרכז חייו של אדם. מבין השאלות הנשאלות במסגרת המבחן ניתן לבחון היכן נמצאת משפחתו של העובד, מיקום בית מגוריו, חשבון הבנק שלו, היכן מועסק ועוד.

על פי המבחן ניתן לנסות ולהסיק האם אכן יש לראות באדם האמור כתושב במדינה הזרה, ובזכות כך עומד במסגרת התנאים לקבל החזרי מס לעובדים בחו"ל. באופן דומה, ועל פי בחינת סיטואציה של אדם בבחינת מבחן מרכז החיים, באם התוצאה היא כי מרכז חייו בישראל – יידרש לשלם מס הכנסה כחוק ולא יעמוד בתנאים הנדרשים. בנוסף למבחן האמור, על פי החוק בישראל יש לעמוד בשני תנאים נוספים על מנת לבחון את מרכז חייו של אדם (וניתנים להפרכה הן על ידי העובד והן על ידי פקיד השומה):

  • שהייה בישראל במסגרת שנת המס (לגבי מבקש את ההחזר) במשך של 183 ימים לפחות.
  • לחילופין, במידה ושהה העובד בישראל לפחות 30 יום בשנת המס, עליו לשהות בה 345 ימים בשנת המס הקודמת.

ישראל חתומה על אמנה למניעת כפל מס, כאשר על פיה מתבסס מבחן התושבות ונבחנת עמידתו של העובד בתנאים הנדרשים (לדוגמא, עמידה במבחן "מרכז החיים"). על מנת להתחיל את המסע שלכם אל עבר קבלת החזרי מס לעובדים בחו"ל, תידרשו להוכיח את טענותיכם בפני רשות המיסים (פקיד השומה) וכמו כן לקבץ את מלוא האישורים והטפסים הרלוונטיים לעניינכם.

תוכלו לעשות כן הן באופן עצמאי, והן על ידי שכירת שירותיה של חברת ייעוץ מס המתמחה בהליך. לכל אחת מן האפשרויות היתרונות והחסרונות שלה, ועל כן בחרו את זו המתאימה לכם ביותר.

במידה ואכן תבחרו בחברה לשם בדיקת זכאותכם, יש לעשות כן בשום שכל, ולאחר בדיקה מעמיקה. החשוב ביותר הוא לקום ולעשות מעשה, שכן אף אחד לא ידרוש את החזרי המס במקומכם. חוסר הרצון להתחיל את ההליך עלול לעלות לכם בדמות הפסדים של אלפי שקלים רבים.

החזרי מס בגין הפסקות בעבודה

במדינת ישראל כל אדם שעובד בתור שכיר, כמו אנשים שעובדים בתור עצמאיים, משלם מס הכנסה מידי חודש. רוב השכירים אומנם בכלל לא עוצרים לחשוב על

קרא עוד »
החזרי מס למטפלות

פקודת מס הכנסה מפרטת את כלל הזכאים לקבלת החזרי מס. הדרך לאמוד את היקף החזר המס הוא על פי מושג בשם "נקודת מס" – נרחיב

קרא עוד »
החזרי מס לחברות

במסגרת התנהלות כלכלית כזו או אחרת במדינת ישראל, אנחנו רואים שניתן לבחור גם להתנהל בתור חברה. במקרים כאלה חשוב להבין שמדובר על ישות משפטית נפרדת

קרא עוד »
החזרי מס לבעלי חברה משפחתית

כשרוצים להקים חברה בדרך כלל צריך לבדוק כמה דברים. ראשית, האם אנחנו רוצים לעשות את זה לבד? כלומר, האם אדם מסוים רוצה להיות הבעלים היחיד

קרא עוד »
החזרי מס בגין פיצויים

כל עובד במדינת ישראל, במידה והוא עבד בצורה חוקית ומסודרת במקום עבודה מסוים ובמידה והוא עמד בכל הכללים הקבועים בחוק זכאי לקבל פיצויים. הפיצויים יכולים

קרא עוד »