מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס למשלמי מזונות

החזרי מס למשלמי מזונות
החזרי מס למשלמי מזונות

נהוג לומר שכאשר זוג מתגרש שני הצדדים מפסידים שכן מדובר על סיטואציה מורכבת, בלשון המעטה, הן עבור ההורים וכמובן גם עבור הילדים. באופן שעלול להישמע משונה, רשות המיסים החליטה להקל במעט על המצב, וזאת על ידי מתן החזרי מס למשלמי מזונות.

רבים לא מודעים כלל לנושא, אך ניתן להגיש בקשה לקבל החזרי מס למשלמי מזונות, ובאופן פשוט יותר מאשר ניתן היה לחשוב. במאמר שלפניכם תזכו להבין מהם המצבים בהם משלם המזונות יימצא עצמו כזכאי להטבות בדמות נקודת מס (נרחיב על נושא נקודות המס ושוויין העדכני בהמשך). המצב הראשון הוא זה בו שני בני הזוג נפרדו התגרשו ואחד מהם מכלכל את ילדיו באמצעות תשלום מזונות, והשני דומה לכך, מלבד העובדה שבן הזוג נישא בשנית.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

מתחילים – מהן נקודות מס?

נתחיל ונאמר כי העומדים בתנאים שבהמשך מאמר זה ימצאו עצמם זכאים לקבל הטבה בדמות נקודת מס אחת. אך רגע, האם אתם יודעים מהי נקודת מס? מדובר למעשה על מושג בו נעשה שימוש במטרה להבין מהו הסכום אותו יש להפחית מהכנסתכם החייבת במס. כלומר, כל נקודת מס שווה לכם כסף (נכון לחודש אוגוסט 2018, ערכה החודשי של נקודת מס אחת שווה 216 ₪).

משמע, ובאם אתם זכאים לנקודת מס אחת, גובה ההחזר השנתי שלכם יהיה 2,592 ₪ (שוויה של נקודת מס אחת X מספר חודשי השנה). בנוסף למשלמי מזונות, מנעד הזכאים לנקודות מס הוא מגוון: חיילים משוחררים, עולים חדשים, גרים באזורי פריפריה, נשים בהיריון, ונוספים. ידעתם כי כל אזרח, מעצם היותו אזרח במדינה, זכאי ל-2.5 נקודות מס?

מהם התנאים להטבה?

בפקודת מס הכנסה ישנה התייחסות לשני המקרים בהם ניתן לבקש החזרי מס למשלמי מזונות:

  • משלם מזונות לילדיו שלא גרים עמו: סעיף 40 (ב) (2) לפקודת מס הכנסה קובע: "הורים החיים בנפרד, יקבל ההורה הזכאי לנקודת זיכוי על פי פסקה (1), נקודת זיכוי אחת נוספת ואם כלכלת ילדיהם מחולקת ביניהם, יקבל ההורה שאינו זכאי לנקודת זיכוי על פי פסקה (1) נקודת זיכוי אחת או חלק ממנה לפי חלקו בהוצאות הכלכלה".

בפסקה הראשונה לחוק ישנה התייחסות להטבת מס המגיעה לבן הזוג בחזקתו נמצאים הילדים. על פי הסעיף, ולכל שנה במהלכה שילם מזונות, יימצא עצמו אדם זכאי להטבת מס בדמות נקודת מס יחידה, או חלק ממנה. עם זאת, במירב המקרים ייטה פקיד השומה להעניק לטובת משלם המזונות נקודת מס מלאה.

  • גרוש שנישא בשנית ומשלם מזונות לילדיו שאינם גרים עמו: במקרה שכזה קובע סעיף 40 (א) לפקודת מס הכנסה את הבאות: "בחישוב המס של גרוש שהוא בן זוג משלם מזונות לבן זוגו לשעבר, והוא נשוי לבן זוג אחר, תובא בחשבון נקודת זכות אחת". כלומר, במידה וממשיך אדם לכלכל את ילדיו שאינם גרים עמו, ונישא בשנית, יהיה זכאי להטבה בדמות נקודת מס אחת.

 

החזרי מס למשלמי מזונות – המסמכים הנדרשים

על בקשה לקבלת הטבות מס למשלמי מזונות לכלול:

  • מילוי טופס 101 והגשתו למעסיק במקום העבודה. יש לעשות כן עד לחודש דצמבר, טרם סיומה של שנת המס. נוסף על כך, יש לצרף צילום של תעודת זהות וספח. באם מדובר בפרוד שאינו שכיר, אלא עצמאי, יש לצרף לבקשה טופס 1301.
  • על הורה פרוד להציג בפני פקיד השומה אישורים המאשרים את המשמורת על הילדים (פס"ד מבית משפט לענייני משפחה), או לחילופין תדפיס מהבנק המצביע על תשלום מזונות כדין.
  • יש להדגיש כי את הבקשה להחזרי מס למשלמי מזונות ניתן להגיש עד ל-6 שנים לאחור.

על פי נתונים אחרונים שהתפרסמו על ידי רשות המיסים, החזרי מס בגובה מיליארדי שקלים שוכבים להם ללא דורש. באם, ובהתאם לכתוב לעיל, אתם רואים עצמכם כעומדים בתנאים לקבל החזרי מס למשלמי מזונות – הגיע הזמן לעשות מעשה.

תוכלו לבחור לבחון את זכאותכם על ידי איסוף המסמכים, האישורים והגשת הבקשה באופן עצמאי, או שמא לשכור חברה ייעודית שתעשה זאת עבורכם. כל דרך בה תבחרו – מבורכת. העיקר לא להתעצל, ולהגיש את הבקשה שכן ייתכן ותמצאו עצמכם זכאים להטבות מס בגובה אלפי ש"ח רבים.

החזרי מס לזוגות נשואים

זוגות נשואים זכאים באופן טבעי להטבות וזכויות שונות, הנובעות ממיסוד הקשר הזוגי ביניהם. אחד האלמנטים העיקריים הנובעים ממיסוד הקשר הוא הקמה של משק בית משותף,

קרא עוד »
החזר מס לידועים בציבור

אם יש משהו בולט וברור במדינת ישראל, זו העובדה שעדיין מאוד קשה להפריד כאן בין דת ובין מדינה. אחד מהמוסדות שבהם חוסר ההפרדה הזאת באים

קרא עוד »
החזר מס להורים לילדים

להיות הורים לילדים במדינת ישראל זה לא משהו שפשוט להתמודד איתו, ובטח שלא אם יש לכם מספר ילדים. העניין הוא שאומנם ילדים זה שמחה והם

קרא עוד »
החזר מס חינוך מיוחד

כל האנשים שמחליטים להביא ילדים לעולם עושים זאת מתוך תקווה גדולה שהילד יגדל להיות, לפני הכול, בריא. עם זאת, ולמרות כל הבדיקות שנשים נדרשות ומוזמנות

קרא עוד »
החזר מס בגין לידה

אם יש משהו מרגש בחיינו זו לידה של תינוק שמגיע לעולם ולמרות שבישראל רוב הנשים עושות זאת יותר מפעם אחת בחייהן, זה תמיד מרגש מחדש.

קרא עוד »