החזרי מס לבעלי ביטוח אובדן כושר עבודה

החזרי מס לבעלי ביטוח אובדן כושר עבודה
החזרי מס לבעלי ביטוח אובדן כושר עבודה

את העובדה שאנחנו לא באמת יכולים לצפות דבר בחיים כולנו יודעים, וזאת למרות התוכניות הגדולות והרבות שכולנו אוהבים כל כך לעשות. כך, לדוגמא, אדם לא יודע האם הוא תמיד ירגיש טוב, האם הוא, חלילה, יחלה במחלה קשה והאם הוא עלול לאבד את כושר העבודה שלו.

זו הסיבה שבגללה רבים מאיתנו, בין אם מדובר על עצמאים ובין אם מדובר על שכירים, בוחרים לעשות ביטוחים שונים לאובדן כושר עבודה, כי זו הדרך היחידה שלנו להבטיח שגם אם, חלילה, יקרה לנו משהו, המצב הכלכלי שלנו לא יפגע. זה נשמע לכם מוכר וגם לכם יש ביטוח כזה? אם כך, אולי ישמח אתכם לדעת שיש גם הקלות במיסים שתוכלו לקבל על ביטוח כזה, או בשמן המקצועי: החזרי מס.

במדינת ישראל יש לא מעט הוצאות אשר נקראות "הוצאות מוכרות" ובגינן ניתן להגיש בקשה להחזרי מס. אחת מההוצאות הללו היא הוצאה על ביטוח של אובדן כושר עבודה ובהחלט כדאי גם לכם לנסות זאת, כי אין לכם מה להפסיד.

מדוע כדאי לעשות ביטוח כזה?

עוד לפני שנדבר על החזרי מס בגין אובדן כושר עבודה, חשוב להבין את חשיבותו ומדוע כל כך הרבה אנשים בוחרים לעשות אותו. כפי שציינו, אין לדעת מה יוליד יום ואיך יתפתחו החיים שלנו, שכן גם אנשים צעירים ובריאים עלולים לחוות שינויים משמעותיים בחייהם אשר יפגעו בכושר העבודה שלהם.

זו עלולה להיות תאונה, מחלה או כל פגיעה אחרת ומה שמשותף לכל המקרים הללו – זו הירידה המיידית והמשמעותית בהשתכרות. לכן חשוב לעשות ביטוח כזה אך חשוב גם לדעת שביטוחים אלה מכסים רק עד 75 אחוזים ולכן מדובר על פתרון חלקי בלבד.

הוצאה מוכרת והחזרי מס על הביטוח

כיוון שבמדינת ישראל הרשויות רואות בביטוח של אובדן כושר עבודה ביטוח הכרחי וחשוב, גם רואים את ההוצאה על הביטוח בתור הוצאה מוכרת. חשוב לדעת שבין אם מדובר על עצמאים ובין אם מדובר על שכירים שעשו ביטוחים כאלה, בשני המקרים ניתן יהיה להגיש בקשה להחזרי מס.

ההבדל הוא שבדרך כלל עצמאים מלווים למעשה ברואה חשבון שעושה עבורם את הדברים, כך שהם לא צריכים להיות ערים בצורה מיוחדת לנושא הספציפי הזה. לעומת זאת, שכירים לא רגילים לעניין הזה ובכל מקרה שבו הם היו רוצים לקבל החזרי מס בגין עניין כזה או אחר, יהיה עליהם להגיש בקשה יזומה בנושא.

למעשה בפועל עובדים שכירים יממשו את הזכאות שלהם להחזרי מס על ידי פניה יזומה עם בקשה מיוחדת להחזר מס וחשוב שתדעו: אם אתם לא תעשו זאת בעצמכם איש לא יעשה זאת במקומכם.

 

כמה החזר מס תקבלו?

אם חשבתם לרגע שתקבלו החזרי מס מלאים על הביטוח כדאי שתדעו שאתם טועים, שכן באופן כללי ניתן לראות החוק מדבר על אחוז של 2.5 אשר מוכר לצורך ביצוע החזרי מס. כמו כן, ישנם לא מעט מקרים מיוחדים, כמו לדוגמא כאשר ההפרשות לקופת הגמל או לביטוח המנהלים מאוד גבוהות, הרי שיוכר רק ניכוי קטן עבור רכישה הביטוח של אובדן כושר עבודה.

מה צריך לדעת על הגשת בקשת ההחזר?

ראשית, חשוב שתדעו שאפילו אם עד היום לא הגשתם בקשה כזאת, זה לא אומר שכל השנים שבהן שילמתם את הביטוח אבדו. כלומר, ניתן להגיש את הבקשה להחזרי מס גם רטרואקטיבית עד שש שנים אחורה, מה שאומר שעדיין תוכלו ליהנות מהחזרי מס משמעותיים בגין הביטוח שעשיתם לפני מספר שנים.

שנית, מדובר על בקשה שנתית להחזרי מס, כלומר, ההכנסות וההוצאות נבדקות פר שנה. כדי לקבל את ההחזר שמגיע לכם אתם צריכים לפנות ישירות אל מס הכנסה ולמלא את הטפסים הנדרשים, אם כי כמובן שניתן לעשות גם באמצעות רואה חשבון או חברה מקצועית שעוסקת בתחום.

כדאי לדעת שבימינו ההתמודדות עם רשות המיסים הרבה יותר פשוטה מאשר בעבר ולכן, למרות הנטייה הטבעית של כולנו לפנות מיד אל המומחים לצורך קבלת סיוע, לא תמיד זה כדאי. יש לקחת בחשבון שכאשר אתם פונים אל רואה חשבון, או אל כל גוף מקצועי אחרי שיוכל לעשות עבורכם את העבודה הזאת, בדרך כלל תשלמו לו עמלה ולא תמיד זה כדאי.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

למרות שכולנו במדינת ישראל עובדים קשה, רוב האנשים יעידו על כך שהם לא לגמרי מרוצים מהמצב הכלכלי שלהם. זה מה שמוביל רבים מאיתנו לבדוק אפשרויות

קרא עוד »
החזרי מס על שנת שבתון

יש לא מעט מגזרים שבהם הנושא של שנת שבתון מאוד מקובל, כמו לדוגמא, אצל מורים, בין אם מדובר על מורים בבית הספר היסודי, חטיבת הביניים

קרא עוד »