- Taxes-Refund -

החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

כחלק מרצונה של המדינה לעודד אותנו, אזרחיה הנאמנים, לחסוך לגיל פרישה או למקרי מוות, פקודת מס הכנסה מעניקה הטבות מס שונות לאזרחים המפקידים כספים למסגרות כדוגמת ביטוח חיים או קופת גמל. במשך שנים הורגלנו כי תפקידנו בתור אזרחים הוא לשלם למדינה, ולא להפך, לכן ישנם דברים שחשוב לדעת על החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל.

כך שלרבים קשה לקבל את העובדה כי לעיתים ניתן לקבל מהמדינה תשלום בדמות החזרי מס. באם שמעתם את צמד המילים בעבר, אך לא כל כך (בלשון המעטה) הבנתם במה מדובר – בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. בעוד מנעד הזכאים להחזרי מס הוא רחב, רבים אינם מודעים שניתן לקבלם גם במקרים וביצעתם הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל. אנחנו בטוחים שהצלחנו לסקרן אתכם, נרחיב על כך במאמר שלפניכם.

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

בדקו זכאות ב- 30 שניות ⭣

החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

מה הם החזרי מס? מדובר למעשה בסכום כסף לו זכאי עובד בעקבות מס יתר שנגבה ממנו במהלך השנה. הסיבות לכך מגוונות, ומתבססות בעיקרן על חישוב שגוי של צפי ההכנסה במהלך השנה. לדוגמא, במצבים בהם לא עבד אדם במשך 12 חודשים מלאים יהיה זכאי לקבל החזר מס.

החישוב מתבצע על פי מושג הנקרא "נקודות מס", וניתנות בהתאם למצבים שונים. כל נקודת מס שווה כסף, לדוגמא ונכון ליום כתיבת שורות אלו – ערכה החודשי של נקודת מס אחת הוא 217 ש"ח. כלומר, ובאם אדם זכאי לנקודת מס יחידה, גובה החזר המס לו זכאי הוא 217 X 12 חודשים =  2,604 ש"ח. את סכום זה יש להפחית מן הסכום בו חייב אדם במס, בכך פוחתת חבות המס שלו.

החזרי מס עבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל

אנשים אשר ביצעו לאורך השנים הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל יכולים למצוא גם הם את עצמם כזכאים ליהנות מאותם החזרי מס, ובשיעורים גבוהים משחשבו. חשוב להדגיש כי כל אדם, בין אם הוא עצמאי ובין אם שכיר, יכול להפקיד סכום כסף מסוים לביטוח החיים. על פי חוק, עצמאי נדרש לדווח אחת לשנה לרשויות המס בדבר גובה ההפקדות שביצע. נבחין בין שני סוגים של ביטוחי חיים בסיסיים:

  • ביטוח ריסק: כשמו כן הוא, מקנה תשלום פיצוי חד פעמי במקרה של מוות, ואינו כולל במסגרתו כל מרכיב חיסכון.
  • פוליסת חיסכון: כאן מדובר על ביטוח חיים שאינו כולל מרכיב ביטוחי, אך מאפשר ליהנות מההפקדות אותן חסך האדם עם הגיעו לגיל פרישה.

אופן ההפקדה לביטוח חיים מצד שכיר מורכב יותר – נסביר. מירב השכירים יבחרו להפקיד את הסכום לביטוח החיים באופן הפשוט ביותר, במסגרת תלוש השכר, אך יוכלו לבחור להפקיד את הכסף באופן עצמאי שלא דרך מקום העבודה. בנוסף לכך, ניתן לעשות כן באמצעות ביטוח המשכנתא. כאמור, האפשרויות מגוונות. סעיף 45(א) לפקודת מס הכנסה קובע החזר מס בעבור הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל בגובה 25% מסך ההפקדות.

הטבות מס בעקבות הפקדות לביטוח חיים וקופת גמל נעות ומשתנות, שכן יש בדמות של ניכוי מס (הפחתת הסכום החייב במס) או זיכוי (הפחתת אחוז המס הנדרש לתשלום). בנוסף לכך, חשוב לדעת כי התקנות מגדירות תקרת הפקדה העומדת על 34,000 ש"ח בשנה, ורק העומדים במסגרתה יהיו זכאים לאותן הטבות מס המפורטות במסגרת מאמר זה.

 

איך מקבלים את ההחזר?

באם ההפקדות לביטוח חיים וקופת גמל בוצעו שלא במסגרת מקום עבודתכם (לדוגמא, באם בחרתם להפקיד באופן עצמאי), עליכם להגיש את הבקשה באופן מסודר לפקיד השומה במשרדי מס ההכנסה שבאזור מגוריכם – בצירוף טופס מס' 106. על אף שלא מדובר בהליך מורכב יתר על המידה, מומלץ להיעזר בחברה המתמחה בנושא ומציעה שירותי בדיקת זכאות.

לרב התשלום לחברות מסוג זה הוא על בסיס – "לא נמצאת זכאי – לא שילמת", כלומר תידרשו בתשלום רק אם  נמצאתם כזכאים לקבל את אותם החזרי מס מיוחלים. כמובן כי תוכלו לבחור גם לטפל בנושא באופן אישי, אך הדבר ידרוש מכם לפנות בין מספר שעות למספר ימים.

בנוסף לכך, החשש הוא כי טיפול עצמאי בבקשה עלול לגרום לכם דווקא להפסד כספי, שכן אינכם בקיאים בהליך באופן מלא. היתרון שבפנייה לחברה הוא בכך שבמסגרתה פועלים אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בבחינת זכאות לקבלת החזרי מס.

על מנת לעודד את אזרחי המדינה, מדינת ישראל מעניקה החזרי מס לאלו אשר מבצעים הפקדות על בסיס קבוע לקופות שונות כגון קופת ביטוח חיים בין אם ביטוח מוות ובין אם פוליסת חיסכון, וכן עבור קופות גמל עבור חיסכון לגיל פרישה.

סעיפי החוק הרלוונטיים בנושא של החזרות מס בגין הפקדות לקופת גמל או הפקדות לביטוח חיים, מורות על החזרי מס בגובה העומד על 25 אחוזים מסך ההפקדות שבוצעו. הפקדות אלו יכולות להיות דרך המשכנתא, דרך המעביד, באופן עצמאי ועוד.

הטבות המס בגין הפקדות לקופת הגמל או לביטוח החיים, משתנות ממקרה למקרה, מאחר שניתן לקבל אותן גם כנקודות זיכוי וגם ניכויים. אם כן, זכאים להחזרי מס בנושא זה יהיו אלו אשר עומדים במסגרת של תקרת הפקדה על סך 34 אלף ש"ח בשנה.

החזרי מס בגין הפקדות לקופת גמל או לביטוח חיים, מתבצעות במקרה והמפקיד עשה זאת באופן עצמאי, על ידי הגשת בקשה לפקיד השומה האחראי על אזור המגורים שלכם. זאת, בצירוף טופס 106.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

החזר מס שבח

תגידו, כמה פעמים כבר שמעתם שמגיע לכם החזר מס שבח ולא עשיתם עם זה כלום? מי שכבר הגיש בקשה בעבר

קרא עוד »
×

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה