מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס בגין בעיה רפואית

החזרי מס בגין בעיה רפואית
החזרי מס בגין בעיה רפואית

אנשים הסובלים מנכות במדינת ישראל, בין אם מדובר על נכות פיזית ובין אם מדובר על נכות נפשית, בדרך כלל יהיו זכאים לקבל לא מעט הקלות מהמדינה. אומנם זה נכון שהגורם הראשון שכולנו חושבים עליו בהקשר הזה הוא הביטוח הלאומי, אך כדאי לדעת שיש עוד גורמים שנותנים הקלות שונות לנכים.

בדרך כלל הביטוח הלאומי יקבע את גובה הקצבה שהוא נותן לאדם הנכה בהתאם לכמה פרמטרים חשובים כמו חומרת המחלה, השאלה האם היא פרמננטית או לא ועד כמה היא פוגעת בכושר ההשתכרות שלו. ההקלה הנוספת שיכולה להיות משמעותית ביותר עבור רוב האנשים, זו הקלה שניתן לקבל ממס הכנסה, כלומר, החזרי מס בגין בעיה רפואית.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

לכן, במידה ואתם סובלים מנכות בגלל סיבה כזו או אחרת, בין אם זו הייתה תאונה קשה שהשאירה אתכם נכים, מחלה או כל גורם אחר, כדאי יהיה לבדוק האם גם לכם מגיעים החזרי מס בסדרי גודל שונים.

מדוע מס הכנסה מעניק החזרי מס בגין בעיה רפואית?

מס הכנסה, כמו הביטוח הלאומי, מבין היטב שאותו אדם שסובל מנכות כזו או אחרת עלול להיפגע גם מבחינת כושר העבודה שלו. לכן הוא מציע שלל אפשרויות בתחום של החזרי המס, מתוך מטרה אחרת ברורה: לנסות ולהקל על חייו של הנכה.

עזרה כלכלית כמו החזרי מס יכולה לסייע לנכה ולמשפחתו לשמור על רמת חיים, פחות או יותר, זהה לזו שאליה הם היו רגילים לפני התאונה או המחלה. חשוב להבין: יש מקרים שבהם ניתן יהיה לקבל פטור מתשלומי מס הכנסה וזאת כאשר על פי חישובי המוסד לביטוח לאומי מדובר על נכה עם אחוזי נכות מאוד גבוהים או עם נכות מלאה. במילים אחרות, בפועל סוג הפטור שניתן יהיה לקבל ממס הכנסה מחולק בפועל פי סוג הנכות שממנו סובל האדם.

בהקשר הזה חשוב לדעת שיש אנשים שזכאים לפטור ממס הכנסה בצורה אוטומטית, כלומר, האם אפילו לא יצטרכו להיאבק על זכותכם, אך במקרים אחרים יהיה צורך למלא לא מעט טפסים ולהגיש בקשות שונות לפטור או להחזרים.

 

מה קורה אחרי הגשת הטפסים?

כמו כל אדם אחר אשר סבור שהוא זכאי להחזרי מס או לפטור בגלל סיבה כזו או אחרת, ניתן לראות שגם במקרה הזה העניין לא נגמר רק בהגשת הטפסים הנדרשים. אומנם זה השלב החשוב ביותר, אך מעבר לכך צריך גם להגיע לוועד רפואית לעניין הספציפי של פטור ממס הכנסה.

עוד נקודה שכדאי לדעת: במסגרת הגשת בקשות כאלה לפטור ממס ניתן גם לקבל החזרי מס בצורה רטרואקטיבית. משמעות הדברים היא שאפילו אם לא הגשתם את הבקשה בזמן, זה עדיין לא אומר שאיבדתם על כל הזכויות שלכם מהשנים שחלפו.

האם הורים לילדים עם בעיות רפואיות זכאים להחזרי מס?

התשובה היא חד משמעית כן, שכן החוק קובע שלא רק הנכים עצמם יקבלו החזרי מס אלא גם הוריהם. כך קורה שאם מדובר על הורים שיש להם ילד נכה, הרי שהם יוכלו לקבל בגינו שתי נקודות זיכוי אשר מנכים מהמשכורות שלהם.

במקרה זה, כמו בכל מקרה אחר שבו רוצים להגיש בקשות לרשויות המיסים, יש לפנות דרך הצינורות המקובלים, כלומר, אל פקיד השומה של מס הכנסה. אומנם זה נכון שלא תמיד ההליך הזה מסתיים בדיוק כפי שההורים היו רוצים, אך בהחלט כדאי לנסות זאת כי שתי נקודות זיכוי באות לידי ביטוי באלפי שקלים בשנה בסופו של דבר.

איך כדאי להתמודד מול מס הכנסה?

ראשית, כדאי לדעת שלא תמיד חובה לסבול מנכות קשה כדי לקבל אי אילו הקלות במס הכנסה. כלומר, גם אם אתם סובלים מנכות שהיא יחסית קלה, בהחלט כדאי לכם לפנות אל הגורמים המתאימים כדי לראות האם גם לכם, כמו לאלפי אנשים אחרים במדינה, מגיעות הקלות שונות. שנית, חשוב שתדעו שבימינו כל ההתנהלות בהקשר של בקשות להחזרי מס או פטור ממס הכנסה הרבה יותר פשוטה מאשר בעבר.

מעבר לכך שאתם יכולים לקרוא את כל האינפורמציה שיש בנושא הזה דרך האינטרנט, אתם גם יכולים לפנות אל אנשי מקצוע שיסייעו לכם בנושא. אנשי מקצוע כאלה יכולים להיות רואי חשבון או מומחים שיש להם ניסיון בכל מה שקשור להתנהלות מול מס הכנסה, אז למה לחשוב פעמיים? אין סיבה אמיתית שבגללה אתם צריכים לא רק להתמודד עם הנכות שלכם ועם הקושי שממנו אתם סובלים אלא גם עם קשיי בירוקרטיה מסוגים שונים. לכן אנחנו מציעים לכם להשתמש בכל העזרה שהעידן המודרני מציע לכם כי זה יכול, בין היתר, לזרז את התהליכים הללו עבורכם.

החזר מס בזמן עוצר

מגפת הקורונה שינתה את חיינו ללא היכר והכניסה מונחים חדשים לשגרה היום יומית שלנו כמו סגר, עוצר וחופשה ללא תשלום. פרנסתם של מיליוני ישראלים נפגעה

קרא עוד »
החזר מס בקורונה

מגפת הקורונה, מלבד היותה סיכון בריאותי עבור לא מעט קבוצות באוכלוסייה, היא ללא ספק גם מכה כלכלית קשה שפגעה בעסקים ועובדים רבים. סגר, עבודה מהבית,

קרא עוד »
החזר מס על קניות בחו"ל

לא רבים יודעים זאת, אך במרבית מדינות העולם ניתן לקבל החזר מס עבור הקניות שעורכים בהן כתיירים. מדובר במנגנון נפוץ אשר נועד לעודד תיירות על

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

היקום בו אנו חיים הולך ומתמלא באוויר מזוהם, שמופיע לרוב כתוצר לוואי של מפעלים מתועשים בעת תהליכי הייצור שלהם, ונפלט בתור גזים רעילים לחלל. זיהום

קרא עוד »