החזרי מס לעצמאיים

עצמאיים רבים בישראל חושדים שמגיע להם החזר מס, אך נרתעים מהעיסוק הנוסף והכאב ראש הבירוקרטי המבהיל מול רשות המיסים בנוגע להחזרי מס לעצמאיים. ובזמן שהם מתלבטים האם בכלל כדאי לפעול בסוגיה או שעדיף לוותר מראש על המאבק, מדווח מבקר המדינה על מצבור עצום של עודפי גבייה ובהיקף של מיליארדי שקלים, שהרשות כלל לא מיידעת את האזרחים לגביו וכך למעשה גורמת לחוסר מיצוי של הזכויות.

למרות זאת, הרשות כן מאפשרת לבדוק בכל עת אופציית החזר כנגד תשלום המס על ידי הגשת בקשה להחזר מס (טופס 135). מה עליכם לעשות? בסך הכל להוריד את הטופס מהאתר, למלא, להמתין שפקיד השומה באמת יבחן את הדברים ואז גם להגיע פיזית אם יידרש. ואם כל הטקס הבירוקרטי נשמע לכם כבר עכשיו כמו מהלך מתיש שגוזל זמן יקר מידי ועשוי לבטל יום עבודה שלם, תוסיפו לו גם את העובדה שההחזרים הללו נוטים להתעכב ברוב הזמן, כתוצאה מהעומסים הכבדים על הרשות.

הודעה חשובה – שימו לב!
רוצים לקבל החזר מס בגובה אלפי שקלים מקופת המדינה?

או מלאו טופס עכשיו!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות

 

הידעתם: מה משותף לארנונה, אתר אינטרנט, גניבה ותיק משפטי?

כולם כאחד יכולים לאפשר לכם כעצמאיים לקבל החזר מס! דברים רבים נכנסים תחת המעטפת של הביטוי הידוע "הוצאה מוכרת". זוהי הוצאה כספית שמתבססת על דברים מהותיים שנרכשו לטובת העסק, היא מוכרת על ידי רשות המיסים ומנכים אותה מסך החבות השנתית במס.

זוהי הדרך של המדינה להקל במידת מה על העוסקים העצמאיים, הנאבקים בקשיים הכלכליים לצורך קיומם ממילא. החל מלימודים והוצאות מחשב ועד השתלמויות וטיסות לכנסים עולמיים – סביר להניח שלא כולם מכירים את הרשימה המלאה שבזכותה ניתן לקבל כסף מרשות המיסים בחזרה.

אז במקום להתעסק באופן עצמאי עם הרשות, ניתן לפנות לחברה להחזרי מס שתבדוק את זכאותכם עד שש שנים רטרואקטיבית, בעבור המס שכבר שילמתם. החברה תוכל לאתר טעויות חישוב או חיובים גבוהים מידי ולהגיש עבורכם את הבקשה להחזר, לשוחח עם פקיד השומה, לנדנד, להגיע, לקבל מידע ובעיקר – לזרז תהליכים ככל שניתן על מנת שתקבלו את המגיע לכם.

 

החזרי מס לעצמאיים – איך זה בעצם עובד? סודות החישוב של מס הכנסה:

רויטל עובדת בחברת צילום אירועים שהכנסתה השנתית היא 120,000 ₪. לרשותה 2.25 נקודות זיכוי במס ועל כן היא חייבת במס בגובה סכום של 9,367 ₪, זאת בהתאם לתעריפי החישוב של הרשות.

החזרי מס לעצמאיים

אך לרויטל יש מספר הוצאות: היא רכשה מצלמה חדשה ומשוכללת בשווי 3,000 ₪, מוציאה 2,200 ₪ על הסמארטפון שלה ויש לה הוצאות משרד שונות בסכום של 3,000 ₪ בסיכום שנתי כולל. כל אחת מהוצאות אלה, הינה בעלת תעריף זיכוי מסוים הקבוע מראש על ידי רשות המיסים ונחשב כהוצאה מוכרת: בעבור המצלמה – 1,000 ₪. בעבור הנייד – 1,100 ₪ ובעבור ההוצאות המשרדיות – החזר מלא על כל הסכום.

בחיבור של כל הזיכויים הללו, למעשה רויטל נהנית מניכוי גובה המס בסך 5,100 ₪ שמקוזז מההכנסה השנתית שלה. מס הכנסה מפחית את סכום זה מהכנסתה השנתית ולאחר מכן מוסיף לתחשיב את נקודות הזיכוי שברשותה. כך למעשה, דרישת התשלום שלה פחותה ובמקום לשלם סכום העומד על 9,367 ₪, עליה לשלם 8,299 ₪ בלבד. זהו חיסכון משמעותי בגובה 1,068 ₪ שכל עצמאי יכול לקבל בדיוק באותו האופן.

 

הרשימה המלאה: מה מוכר כהוצאה לצרכי מס?

עצמאים יקרים, מס הכנסה דורש שתבצעו מולו את חובותיכם אך איננו יכול לפעול על מנת מיצוי מלא של זכויותיכם. באמצעות השירות הניתן בחברה שתבדוק את החזר המס שמגיע לכם, תוכלו לדרוש את זכויותיכם המלאות וליהנות מסכום כספי בלתי צפוי שקיבלתם.

אם אתם עובדים מהבית, דעו שמבחינה חוקית הוא משמש אתכם כמשרד באופן חלקי או מלא. על כן, מס הכנסה יכיר בחלק מהוצאות הבית השוטפות כהוצאה מוכרת ובאופן יחסי: חשמל וארנונה, ועד בית, הוצאות ניקיון הבית (20%-25% מסך העלות הכוללת), מחשב, אינטרנט, פקס וכל הוצאות השימוש בהם ושכירות – משולמת במס אך מאפשרת קבלת אישור על ניכוי מס במקור, מה שיגרום לכם לרשום את דמי השכירות כהוצאה מוכרת. חשוב להבהיר כי יש קודם כל לשלם את מס השכירות (אלא אם כן הוצאתם פטור ממס על דמי השכירות) ורק לאחר מכן להגיש בקשה להחזר.

אם מכשירכם הסלולרי משמש אתכם לצרכי שיחות רבות לחו"ל או שהנכם מפעילים קו טלפון עסקי נפרד – הוצאותיו יוכרו במלואן. אך כאשר מדובר בשימוש סלולרי שאינו כולל שיחות לחו"ל והוצאותיו מסתכמות בסכום הגבוה מ-2,400, יחשיב מס הכנסה 80% מההוצאה כמוכרת. בכל מקרה, מומלץ לנהל רישום הוצאות מסודר על המכשיר.

תאמינו או לא, כיום גם אתר האינטרנט שלכם שווה ניכוי! סביר להניח שכעצמאים יש לכם אתר אינטרנט שבו נמצא כל המידע לגביכם ואתם משקיעים דרכו במהלכי שיווק, שמירה על קשר עם לקוחותיכם ומייצרים סביבו עבודה כל העת.

על כן, הוצאות בניית האתר ופיתוחו יופחתו לאורך ארבע שנים מיום תשלום המס, הוצאות אתר תדמיתי או לצרכי מכירות בלבד יוכרו כהוצאה באותה שנת מס בה הוקם האתר ואילו רכישת דומיין, כלומר כתובת אתר הנושאת את שם העסק שלכם נחשבת כהוצאה מוכרת במלואה. גם הניהול השוטף של האתר יוכר במלואו, לרבות תחזוקת השרתים, ספקים, תשתית ושדרוג האתר.

גם הוצאות משרדיות שוטפות כמו ניירות, דיו למדפסת, ציוד מחשבים, תוכנות ועוד – נחשבים להוצאה מוכרת. אם אתם זקוקים לספרות מקצועית כלשהי (לא עיתונים או מגזינים), ביגוד שנועד באופן ברור לשימוש העסק (ווסט, סרבל, חלוק, גלימה), תיהנו גם כאן מהוצאה מוכרת במלואה.

הצילו, זה שוד!

רשות המיסים רואה בגניבה כספית של כסף מהעסק שלכם כהוצאה לכל דבר ועניין, מה שגורם לה להיות מוכרת במס. חשוב להפריד בין גניבה של כסף מזומן, מלאי או המחאות בנקאיות לבין גניבת ציוד או רכוש מהעסק שלכם, שלא נחשבים כהוצאה מוכרת ולא תוכלו לדרוש עליהם שום החזר.

גם במצב שבו אתם נאלצים לעמוד בסיטואציה לא נעימה מול בית המשפט לגבי תביעה שאתם מנהלים או שמנוהלת כנגדכם לגבי העסק, תוכלו להחשיב את שכר טרחת עורך הדין כהוצאה מוכרת ובתנאי שהנתבע הוא מנהל בכיר או הבעלים וכן לא מדובר על משפט בעל אופי פלילי.

עוסק פטור ומורשה – הבדלים בגובה ההחזר

האם יש הבדל בין גובה הסכום שיקבל עוסק מורשה לעומת פטור? בעוד שהעוסק המורשה חייב לדווח למע"מ על הכנסותיו אחת לחודשיים ולקזז את הוצאותיו באופן שוטף כנגד תשלומי המע"מ, העוסק הפטור מדווח על הכנסותיו אחת לשנה ועל כן החזרים עבורו יחולו אך ורק בסוף השנה. בנוסף, העוסק הפטור איננו זכאי לקבל החזר על הוצאות כמו נסיעות, אוכל, ימי כיף, שי ללקוחות וכד', שנחשבים אצל העוסקים המורשים בכל מקרה, כהוצאה מוכרת לכל דבר.

גם אם אתם בטוחים כי קיבלתם החזר מלא בעבור כל הוצאותיכם לאורך השנה, ייתכן וישנם דברים שלא נבדקו לעומק או שחושבו באופן מוטעה על ידי רשות המיסים. חברה להחזר מס תבדוק עבורכם את כל הפרטים, על מנת שתוכלו ליהנות מהמשך דרככם כעוסקים עצמאיים ובידיעה שניצלתם את זכותכם המלאה מול הרשויות.

כן! המדינה קבעה רשימה ארוכה של הוצאות שנחשבות כמוכרות לצורך מס, על מנת להקל על חבות המס שעצמאיים נדרשים לשלם. בין ההוצאות המוכרות במס ניתן למצוא שימוש במוצרים רבים שמשמשים אתכם גם לצרכי עבודה – כמו טלפון, אינטרנט, מחשב והוצאות משרדיות שוטפות.

אם אתם עצמאיים שעובדים מהבית, תשמחו לדעת שהמדינה תוכל להכיר לכם באופן חלקי או מלא בבית כמשרד שמשמש אתכם לעבודה, וכך גם יכיר בהוצאות הנלוות לכך. בין ההוצאות שיוכלו להיות מוכרות במס ניתן למצוא דמי שכירות, חשמל וארנונה, ניקיון הבית, אינטרנט ואפילו ועד בית.

כן, במידה וגנבו לכם כסף מזומן, מלאי או המחאות בנקאיות מבית העסק, תוכלו לדווח על כך לרשות המיסים והגניבה תיחשב לכם כהוצאה מוכרת במס. עם זאת, חשוב לומר שגניבה של רכוש או ציוד מבית העסק לא יהוו הוצאה מוכרת למס.

עוסק מורשה יכול לקזז את ההוצאות שלו באופן שוטף, ואילו עוסק פטור יכול לקזז את הוצאותיו רק בסוף כל שנת מס. בנוסף, עוסק פטור לא יקבל החזרים על הוצאות נלוות לעבודה (כמו נסיעות ואוכל), בעוד שאצל עוסק מורשה אלו כן הוצאות מוכרות.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

אתר הר הביטוח

עולם הביטוחים נראה לרבים בציבור הישראלי כבלתי מוכר ומעורפל. כולנו מקבלים בכל כמה זמן שיחות טלפון בהן חברות הביטוח שלנו

קרא עוד »
בחירת ביטוח מתאים

במסגרת התנהלות פיננסית נכונה, בחירה מתאימה של ביטוחים היא פעולה חשובה במיוחד. בכל חודש, אנחנו מוצאים סכום כסף לא מבוטל

קרא עוד »