החזר מס להורים לילדים עם צרכים מיוחדים

מי מאיתנו, האנשים שבוחרים להביא ילדים לעולם, לא היה רוצה לעשות הכול כדי שלילד שלו יהיה כמה שיותר טוב? החלום שלנו, עוד כאשר האישה נמצאת בהיריון ואנחנו כזוג ממתינים ללידת הילד, הוא שהילד יגיע לעולם ויגדל באדם בריא, חכם וכדומה. עם זאת, לא בכל המקרים זה המצב שכן כולנו מודעים לכך שיש גם מקרים שבהם הילדים שלנו, לצערנו הרב, סובלים מאינספור בעיות כמו מגבלות של תנועה, מגבלות שכליות ועוד. כל מי שיש לו ילד עם צרכים מיוחדים יודע לומר שאותו ילד אהוב שנכנס למשפחה עם צרכיו המיוחדים שינה לו את החיים. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך ששני ההורים עסוקים כל הזמן בטיפול של הילד, שאחד מההורים צריך לעזוב את מקום עבודתו כדי להתמסר לטיפול בילד או ששני ההורים צריכים להשלים עם פחות שעות עבודה בחודש. משמעות הדברים היא שקשה להתמודד עם המצב הזה לא רק מבחינה נפשית ורגשית, אלא קיים כאן גם קושי כלכלי רב. אומנם כל הורה לילד עם צרכים מיוחדים מתמודד עם העניין בצורה אחרת, אך מה שבטוח זה שהקושי הכלכלי הוא משהו שכולנו מרגישים. זו הסיבה לכך שבמדינת ישראל קיימים החזרי מס להורים לילדים עם צרכים מיוחדים ובפירוש לא כדאי לוותר על ההחזרים הללו. מדובר על סכומים שיכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה ולכן חשוב לבדוק את הנקודה הזאת בשלב כמה שיותר מוקדם.

מהם התנאי לקבלת החזרי המס במקרים כאלה?

ראשית, חשוב שתדעו שאם גם לכם יש ילד עם צרכים מיוחדים ואם עד היום לא עשיתם את כל הבירורים שצריך בנושא של החזרי המס, עדיין לא איבדתם את כל הזכאות שלכם. כלומר, בכל מה שקשור להחזרי מס אפשר להגיש בקשות גם בצורה רטרואקטיבית עד שש שנים אחורה, כך שבהחלט שווה לכם להתמודד עוד היום עם הנושא הזה. אם תגלו שמגיעים לכם החזרים מרשות המיסים מזה שש שנים, אתם בהחלט תשמחו לקבל בבת אחת כל את הסכום המגיע לכם. בבואכם לנסות ולהבין האם מגיעים לכם החזרי מס על מצב הילד, כדאי שתדעו שיש קריטריונים מאוד ברורים לעניין הזה, כמו לדוגמא:

  1. אם מדובר על ילדים הסובלים מפיגור שכלי קשה
  2. ילד הסובלים משיתוק.
  3. ילדים אשר מרותקים למיטותיהם בצורה קבועה וללא כל יכולת לנוע.
  4. ילדים אשר סובלים מעיוורון.
  5. ילדים אשר סובלים מחירשות או ילדים אילמים.
  6. ילדים אשר נמצאים על רצף האוטיזם.
  7. ילדים הסובלים מהפרעות נפשיות שהתפתחו ועוד.

מבחינת השאלה כיצד מתבצעים הדברים ומה הנוהל לקבל החזרי המס, אתם יכולים להיות בטוחים שהיום זה כבר יותר פשוט מאשר בעבר. ראשית, עליכם לפנות היום אל הסניף של מס הכנסה אשר משרת את אזור המגורים שלכם וכמובן שעליכם להגיע בליווי כל הטפסים הנדרשים. מדובר על טופס 116 שכולל למעשה את הבקשה להקלה ולתיאום בחישוב של ניכויי המס, אך לא בכך די. מעבר לטופס הזה עליכם גם להגיע עם טופס מספר 116 א' אשר מהווה בקשה לזיכוי במס עקב קרוב נטול יכולת. לבסוף, עליכם להגיע גם עם טופס מספר 127 אשר למעשה מהווה סוג של הצהרה רפואית. כלומר, את הטופס הזה יוכל למלא עבורכם רק אדם שהוא רופא מומחה והוא חייב להיות האדם שמטפל בילד שלכם. טופס זה הינו בעל חשיבות עליונה כי הוא צריך לכלול את תאור המחלה, כולל פירוט לגבי חומרתה וגם פרטים חשובים כמו השאלה מתי אובחנה המחלה אצל הילד לראשונה. קחו בחשבון שיש גם מקרים שבהם יהיה עליכם לצרף טפסים מיוחדים, כמו לדוגמא במקרה של ילדים עיוורים, שכן אז צריך לצרף גם תעודת עיוור.

הורים לילדים מיוחדים החזרי מס

האם יש כזה דבר כפל נקודות?

לרוע המזל יש גם הרבה הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שלא רק אחד מהילדים שלהם פגוע אלא שני הילדים אצלם פגועים. לכן חשוב להיות מודעים לכך שבמקרים כאלה ניתן אפילו לקבל כפל נקודות זיכוי. במקרים כאלה ניתן יהיה לבחור כיצד לחלק בין ההורים את נקודות הזיכוי, שכן זה יכול להיות קשר ישירות למשכורת של אחד מההורים או לחלק את הנקודות בין שני ההורים. מה שבטוח זה שבכל המקרים הללו חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק ולבדוק את הדברים, שכן עזרה כלכלית שכזאת יכולה להשפיע בצורה מהותית על היכולת שלכם להתמודד עם המצב ועל היכולת שלכם להעניק לילדים את העזרה שלה הם זקוקים. כדאי לדעת: שווי ההטבה של שתי נקודות זכות במס הכנסה עומד על 430 ₪ לחודש, מה שאומר שבשנה הסכום מגיע לאלפי שקלים. לכן, אם אתם זקוקים להחזרי המס הללו ואם הם מגיעים לכם, למה שלא תעשו עוד היום את כל הבירורים שצריך בנושא? זה נכון שהכסף שתקבלו לא ישנה את האתגר שאיתו אתם מתמודדים בחיי היום יום אך החזרי המס הללו בהחלט יעזרו לכם עם הצד הכלכלי של הדברים.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזר מס חינוך מיוחד

כל האנשים שמחליטים להביא ילדים לעולם עושים זאת מתוך תקווה גדולה שהילד יגדל להיות, לפני הכול, בריא. עם זאת, ולמרות כל הבדיקות שנשים נדרשות ומוזמנות

קרא עוד »
החזר מס בגין לידה

אם יש משהו מרגש בחיינו זו לידה של תינוק שמגיע לעולם ולמרות שבישראל רוב הנשים עושות זאת יותר מפעם אחת בחייהן, זה תמיד מרגש מחדש.

קרא עוד »
החזרי מס לגרושים

למרות שרוב האנשים שהחליטו להתחתן בשלב מסוים בחייהם עשו זאת מתוך אהבה ורצון לבלות ביחד את שארית חייהם, הסטטיסטיקה במדינת ישראל מספרת לנו משהו אחר.

קרא עוד »
ביטול חישוב מס מאוחד לזוגות

מעת לעת המדינה מתרצה ומאשרת תיקונים לחוקים ותקנות שאינם מטיבים עם אזרחיה. כך קרה בשנת 2013, בה ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון להצעת חוק אותה

קרא עוד »
החזרי מס למשפחות חד הוריות

הורה העומד בראש משפחה חד הורית חווה קשיים רבים, בלשון המעטה. בעוד רבים אינם מודעים לכך, הורה יחיד יימצא עצמו זכאי לנקודות זיכוי (נקודת מס),

קרא עוד »
החזר מס לידועים בציבור

אם יש משהו בולט וברור במדינת ישראל, זו העובדה שעדיין מאוד קשה להפריד כאן בין דת ובין מדינה. אחד מהמוסדות שבהם חוסר ההפרדה הזאת באים

קרא עוד »