החזר מס בגין תרומות

החזר מס בגין תרומות
החזר מס בגין תרומות

ישנם לא מעט גופים במדינת ישראל שזקוקים לתרומות הציבור, כל אחד מהם מסיבה אחרת. זה יכול להיות גוף שמסייע לקשישים, לנכים או לחולים אך זה גם יכול להיות כל גוף ציבורי אחר שעוסק בפעילות מבורכת. הבעיה היא שלמרות שכולנו מבינים את החשיבות שבתרומה, כולנו גם חיים בעידן קפיטליסטי שבו כל אחד מאיתנו היה רוצה שיהיה לו יותר.

לכן עולה השאלה כיצד למעשה ניתן לעודד אנשים לתרום יותר? והאם יש דרכים שבהן המדינה עצמה יכולה לנקוט כדי לעודד את הציבור לתרום יותר ויותר? התשובה היא כן, וכדאי שתדעו שאחת מהדרכים הטובות ביותר היא החזרי מס. כלומר, יכול להיות שעד היום לא הייתם מודעים לכך, אך קיימת האפשרות להגיש בקשה של החזרי מס בגין תרומות.

זה משנה את המצב וגורם לסיטואציה שבה כולם יוצאים נשכרים. ראשית, הגוף הציבורי שמקבל מכם תרומות מקבל כעת יותר כספים ושנית, אתם יכולים לקבל על כל תרומה החזר מסוים. לכן מדובר על יוזמה מבורכת כל כך וחשוב שתגישו גם אתם את הבקשה להחזרי מס בגין התרומות שאתם תורמים למוסדות השונים.

האם ישנם תנאים מסוימים לקבלת החזרי מס בגין תרומות?

כפי שקורה בכל אחד מהמקרים האחרים, גם כאשר מדברים על החזרי מס בגין תרומות, אנחנו רואים שישנם לא מעט תנאים שבהם צריך לעמוד. ראשית, המוסד הציבורי שלו אתם תורמים צריך להיות מוכר, רשום וחוקי ושנית, התרומה חייבת להיות לפחות על סך 180 ₪.

מה שכן, כדאי לדעת שהתרומה למעשה יכולה להיות תרומה מצטברת כך שאפילו אם תרמתם מעט כספים בכמה פעמים שונות, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס על הסכום המצטבר. הסעיף בחוק אשר מסדיר את הנושא הזה הוא סעיף מספר 46 לפקודת מס הכנסה ובפירוש לא כדאי לכם להתעלם מכך.

מגיעים לכם החזרים על התרומה שביצעתם וכדאי שתגישו כמה שיותר מהר את הטפסים הנדרשים, כי למה לא בעצם? מה שכן, חשוב לדעת שבכל שנה מס הכנסה יכול להחליט על שינוי בסכום התרומה המינימלי שבגינו הוא מזכה את התורמים בהחזרים. משמעות הדברים היא שאם השנה מדובר על סכום מינימלי של 180 ₪, הרי שבשנה הבאה הסכום הזה יכול להיות גבוה יותר ויש להיות ערים לכך.

 

על כמה עומד החזר המס?

אם חשבתם לרגע שתקבלו את כל כספי התרומה שלכם בחזרה, כדאי שתדעו שאתם טועים וחשוב להיות מודעים לכך. למעשה החוק קובע כי גובה החזר המס יכול להגיע עד ל 33% מסכום התרומה כולה. בנוסף לכך, עליכם גם להיות מודעים לעובדה שהסכום שאתם תורמים חייב להיות מוגבל לאחוז מסוים מתוך ההכנסה החייבת שלכם. מה שכן, במידה והסכום שתרמתם השנה עולה על המכסה המותרת שנקעה לזיכוי באותה השנה, ניתן יהיה להעביר את הזיכוי שעוד מגיע לכם לשנים הבאות.

איך נדע האם המוסד שתרמנו לו מוכר לצורכי החזרי מס?

כמו שאתם יודעים, לא חסרים גופים במדינת ישראל שמבקשים תרומות לכל אורך השנה מזה שנים רבות. עם זאת, במידה והשיקול של החזרי מס ישפיע על ההחלטה שלכם לאיזה גוף אתם רוצים לתרום, כדאי יהיה לערוך בדיקה מראש בנושא הזה. כלומר, מומלץ מאוד לברר מראש האם הגוף שלו אתם עומדים לתרום אכן מוכר להחזרי מס.

אם נחזור לסעיף 46 בפקודת מס הכנסה, אנחנו נראה שהתנאי להחזרי מס הוא שהמוסד אשר לו תרמתם יהיה חלק מהמוסדות הציבוריים או הגופים שמוזכרים בנושא החזרי מס. כדי לברר את הנקודה הזאת אתם לא צריכים להתאמץ יותר מידי, כי בימינו כמובן שכל המידע הזה מחכה לכם באינטרנט. למעשה, רגע לפני שאתם תורמים לגוף מסוים, בין אם זה בצורה חד פעמית ובין אם זה על בסיס של הוראת קבע, אנחנו ממליצים לכם לערוך בדיקה בנושא.

היו ערים לזכויות שלכם

ברוב המקרים שבהם אנשים לא מגישים בקשה להחזרי מס בגין תרומות, זה קורה פשוט כי הם לא מודעים לכך. לכן אנחנו רוצים להזכיר לכם את הזכויות שלכם וחשוב לדעת: אפילו אם אתם לא בטוחים האם מגיעים לכם, או לא החזרי מס, שווה לבדוק את העניין.

לא מעט אנשים מוצאים את עצמם תורמים באופן אוטומטי, כלומר דרך הוראות קבע, לגופים שונים על בסיס קבוע מזה שנים רבות. אם תעשו את החישוב אתם תראו שכל התרומות הללו יכולות לזכות אתכם בסופו של דבר, אחרי כל השנים, במאות ואף אלפי שקלים בסופו של דבר בצורת החזרי מס. לכן לא כדאי שתוותרו על מה שאולי מגיע לכם ושווה שתתעמקו בנושא.

מצד שני, אם אתם חוששים מכל מה שקשור למיסים, כמו שקורה לאזרחים רבים במדינה, אפשר להבין מדוע אתם דוחים את הנושא הזה עוד ועוד. החדשות הטובות הן שאם תפנו אל גורם כמו יועץ מס או רואה חשבון, הוא יוכל לעשות עבורכם את הבירורים לגבי החזרי המס שמגיעים לכם בקלות רבה, אז למה שלא תנסו זאת?

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזר מס מילואים

במדינת ישראל לא רק שכולנו מחויבים לשרת בצבא, אלא אנחנו צריכים גם לעשות שירות מילואים. אומנם זה נכון שגם בעידן המודרני עדיין גברים נדרשים ליותר

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

המודעות לחשיבות של השמירה על הסביבה היא מסוג אותם הדברים שרק הולכים ונהיים משמעותיים יותר ויותר. היום כבר ברור לנו שהיחידים שיכולים להשפיע על איך

קרא עוד »
החזר מס לגיל הזהב

במדינת ישראל, כמו ברוב המדינות המערביות והמתוקנות, האזרחים תמיד משלמים מיסים. זו הדרך של המדינה לסייע לנזקקים וזה חלק מהחוק גם בארץ שלנו, מה שמוביל

קרא עוד »
החזר מס שבח

תגידו, כמה פעמים כבר שמעתם שמגיע לכם החזר מס שבח ולא עשיתם עם זה כלום? מי שכבר הגיש בקשה בעבר להחזר מיסים יודע שלמדינה, האוצר

קרא עוד »
החזרי מס לחולים במחלה קשה

באופן תיאורטי כולנו מבינים עד כמה החיים שלנו שבריריים ועלולים להשתנות ברגע, אך עד שזה לא קורה לנו, לטוב או לרע, אנחנו מתקשים להפנים את

קרא עוד »
החזרי מס בגין שהייה בחו"ל

מאז שהעולם שלנו הפך להיות סוג של כפר גלובאלי זה נראה כאילו המרחקים בין המדינות השונות התקצרו. זו אחת מהסיבות לכך שאנחנו רואים כל כך

קרא עוד »
החזרי מס בגין בעיה רפואית

אנשים הסובלים מנכות במדינת ישראל, בין אם מדובר על נכות פיזית ובין אם מדובר על נכות נפשית, בדרך כלל יהיו זכאים לקבל לא מעט הקלות

קרא עוד »