החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

החזרי מס הם מבין צמדי המילים האהובים ביותר עלינו, הישראלים. מדובר למעשה על החזר כספי אשר מוענק לאדם בעקבות מס יתר שנגבה ממנו, זאת על פי חישוב שגוי של צפי הכנסתו במהלך השנה. החישוב מתבצע על פי מושג הקרוי "נקודות מס", שהן למעשה הדרך לכימות גובה החזר המס לו זכאי אדם. מס הכנסה מציגה רשימה ארוכה של הזכאים ליהנות מאותם החזרים, החל מחיילים משוחררים, בני נוער עובדים, נשים בהיריון, תושבים הגרים ביישובי ספר ונוספים. רבים לא יודעים זאת, אך ניתן להגיש בקשה לקבל החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. הכוונה היא במקרה בו בחרתם למשוך את קופת הגמל שלכם טרם מועד היציאה שנקבע.

החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

קופת גמל היא מבין אמצעי החיסכון הפופולריים ביותר בהם בוחרים ישראלים כהכנה ליום היציאה לגמלאות, ולפרק זמן מינימלי של 15 שנה. העברת הכסף לקופת הגמל בקרב שכירים מתבצעת על ידי המעסיק, אך עם זאת ניתן לעשות זאת גם באופן עצמאי – באופן שוטף או חד פעמי. מעצם כך שהמדינה מעוניינת לעודד את אזרחיה לחשוב לטווח הארוך ולחסוך כסף לעתות מצוקה, מטילה "קנס" בדמות 35% מס באם יבחר האזרח לפרוע את הסכום טרם מועד היציאה.

הודעה חשובה – שימו לב!
רוצים לקבל החזר מס בגובה אלפי שקלים מקופת המדינה?

או מלאו טופס עכשיו!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות

עם זאת, ותוך כדי התחשבות בסיטואציות שונות (לדוגמא, באלה בהן האדם חייב את הכסף באופן מידי), מתירה הפקודה לקבל החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. מעניין, נכון? אלו הן העילות המצוינות בחוק בגינן ניתן לקבל החזרי מס, אף באם נפרעה קופת הגמל טרם המועד:

 

נכות

הפקודה מתייחסת הן לאדם עצמו והן לקרוב משפחתו. במידה וכתוצאה ממחלה או פגיעה הוכר אדם כבעל נכות רפואית בגובה 75% או יותר, יהיה זכאי למשיכת כסף פטור ממס, וללא הגבלה. על מנת להתחיל את בחינת הבקשה יש להגישה ישירות לפקיד השומה באמצעות טופס מספר 159 – אישור מקורי מגוף מוסמך (לדוגמא, המוסד לביטוח לאומי) המאשר את אחוז הנכות הרפואית.

 

הכנסה נמוכה של בן בת זוג

החוק מתיר משיכה של סכום פטור ממס במקרים בהם הכנסתו של בן הזוג פחותה משכר המינימום – 5,300 ש"ח נכון לשנת 2018. חשוב לציין כי הפטור מוענק על סכום ההפרש בין הכנסתו של בן הזוג לסכום המינימום – נסביר. נאמר כי בן הזוג משתכר ב-4,000 ש"ח. במצב זה הסכום הפטור ממס הכנסה אותו ניתן יהיה למשוך הוא 1,300 ש"ח (4,000 – 5,000).

במקרה בו לאדם יש ילד, החוק מתיר הכפלה של תקרת ההכנסה – כלומר 10,600 ₪. על מנת להתחיל את בחינת הבקשה יש להגישה ישירות לקופת הגמל ולצרף טופס מספר 159(א) – אישור המעיד על היקף הכנסתו של בן בת הזוג. את הבקשה להחזרי מס בעקבות פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי יש להגיש בתוך 60 ימים מתום החודש בעקבותיו מוגשת הבקשה.

החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי

 

מקרה רפואי

במקרה של מצב רפואי חריג המחייב הוצאה כספית הגבוהה ממחצית הכנסתו השנתית של אדם, מתירה הפקודה החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי בסכום השווה לזה הנדרש לכיסוי ההוצאה הרפואית. את הבקשה יש להגיש ישירות לפקיד השומה באמצעות טופס מספר 159, בנוסף לאישורים המפרטים את מצבו הרפואי של העמית או קרוב משפחתו. באופן הגיוני, את הבקשה יש להגיש בטווח זמן קרוב ככל הניתן לאירוע הרפואי.

כאמור, באם מתקיימים אחד או יותר מן האמור לעיל, ימצא עצמו אדם (בין אם שכיר ובין אם עצמאי) כזכאי לקבל החזרי מס בגין פידיון קופת גמל לפני המועד החוקי. בידכם להגיש את הבקשה באופן עצמאי, או לשכור חברה מקצועית המתמחה בכך. חשוב להבין כי באם תבחרו להגיש את הבקשה באופן עצמאי, מדובר בהליך מורכב במידה מסוימת אשר יחייב אתכם להתעמק בנושא.

בהמשך לכך, ובאם אינכם מעוניין לבזבז את זמנכם, תוכלו לשכור חברה אשר זהו בדיוק תחום התמחותה. היתרון בכך הוא ברור – אתם נמצאים בידיים המקצועיות ביותר. באם אתם חוששים מן הצורך בתשלום, דעו כי תידרשו בכך רק באם תימצאו כזכאים להחזר.

לכל קופת חיסכון כזו או אחרת, ובכלל זה גם קופת גמל, ישנו תאריך אשר נקרא מועד יציאה, ובו הכסף שנמצא בקופה יוצא אליכם לחשבון הבנק בכל מקרה. במקרה של פדיון קופת גמל, ניתן לקבל החזרי מס בתנאי ששחררתם את הכסף בקופה לפני מועד היציאה.

מס הכנסה גובה מס בגובה של שליש מסך הכסף המצוי בקופת הגמל לכל אדם אשר פודה את קופה הגמל לפני מועד היציאה. עם זאת במקרים לדוגמת נכות, הכנסה נמוכה של בן או בת הזוג, מקרה רפואי ועוד, ניתן לקבל החזרי מס בגין פדיון הקופה.

מס הכנסה מתיר משיכת כסף ללא הגבלה מקופת הגמל אשר פטור ממס זאת, אך ורק במידה והאדם נהפך לנכה כתוצאה ממחלה או פגיעה אשר הביאו אותו לכדי 75 אחוזי נכות. לשם קבלת הפטור, יש להגיש בקשה ישירות לפקיד השומה בעזרת טופס 159.

ודאי. ישנם גופים כגון חברות מקצועיות לייעוץ מס, אשר מספקות סיוע בכל הקשור להגשת בקשות לקבלת החזרים או פטורים ממס. כך, גם בקשת החזר מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי, ניתן להסתייע בשירות חברות אלו.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

אתר הר הביטוח

עולם הביטוחים נראה לרבים בציבור הישראלי כבלתי מוכר ומעורפל. כולנו מקבלים בכל כמה זמן שיחות טלפון בהן חברות הביטוח שלנו

קרא עוד »
בחירת ביטוח מתאים

במסגרת התנהלות פיננסית נכונה, בחירה מתאימה של ביטוחים היא פעולה חשובה במיוחד. בכל חודש, אנחנו מוצאים סכום כסף לא מבוטל

קרא עוד »