בדוק אם מגיע לך החזר מס עכשיו!

favicon-tax

מאת קובי ארנפלד

החזר מס שבח

מכרתם נכס, קרקע או דירה בשש השנים האחרונות? סביר להניח ששילמתם מס שבח וכעת ייתכן ומגיע לכם החזר! גירושין בין בני זוג, קיזוז הפסדים, קבלת דירה בירושה, ניצול נקודות זיכוי ועוד – יכולים לאפשר לכם לקבל סכום כסף גדול מאוד בחזרה.

 

יוסי מכר את הדירה התל אביבית שקיבל לפני שנים במתנה מהוריו, שילם מס שבח על סך 226,000 ₪ אך נמצא זכאי להחזר על סך 220,000 ₪.

אוראל וניר מכרו מגרש ריק בשפלה שהיה בבעלותם, שילמו מס שבח על סך 337,000 ₪ אך נהנו מהחזר בסך 59,000 ₪.

גם יום-טוב ואשתו סימונה נהנו מהחזר על סך 164,000 ₪, לאחר ששילמו מס שבח על מכירת ביתם בנס ציונה בשווי 331,000 ₪.

מידי יום מתבצעות בישראל עשרות עסקאות מכירה ורכישה של דירות, כאשר הן מצד המוכר והן מצד קונה ישנן התחייבויות שונות המתבטאות בתשלומי מס. אז כיצד קורה שרשות המיסים בישראל מאפשרת לקבל החזר ממס השבח על מכירת הדירה הישר לחשבון הבנק האישי ובסכומים כה גבוהים?

מהו מס שבח?

מס שבח מקרקעין הינו אחד המיסים המרכזיים ביותר בנדל"ן, שיש לשלם לרשות המיסים (על פי חוק מיסוי מקרקעין) וזאת לאחר שמבוצעת מכירה של הנכס. שמו של מס זה נגזר מהמונח "השבחת נכסים" כלומר, עליית הערך שלהם בעת המכירה. זהו למעשה ההפרש הכספי שנמדד בין סכום המכירה לסכום הרכישה, המוטל לתשלום על הצד המוכר בלבד. אין זה אומר שעל המוכר מוטל לשלם את כל הרווח שיצר מהמכירה, אך זה בהחלט מחייב אותו באחוז מיסים מסוים, שמחושב על פי הרווחים שאכן נוצרו לטובתו.

את גובה מס השבח קשה מאוד לחשב, דבר שפעמים רבות מידי גורם לבלבול ציבורי אדיר ובעיקר בקרב אזרחים שאינם בקיאים במשנתו האדוקה של מס הכנסה. החישוב מתבצע על סמך שיעורי מס שונים, הצמדות, מועדי רכישה ומכירה של הנכס, פטורים ניכויים או דחיות תשלום, רפורמות, חישובי פחת ועוד, שעשויים להשתנות בתקופות יחסית קצרות (למשל תוך שנת מס אחת בלבד) ובהתאם לתנודות קיימות בשוק הנדל"ן.

במקרים מסוימים, מאפשרת הרשות לקבל פטור מלא מתשלום מס שבח. למשל כאשר הדירה הנמכרת הינה דירתו היחידה של המוכר, כאשר נמכרת דירה להשקעה, כאשר הדירה ניתנה במתנה/ ירושה, כאשר בני הזוג מתגרשים ומוכרים את דירתם המשותפת ועוד תנאים אפשריים, הגורמים לביטול התשלום ובתנאי שהטבה זו לא נוצלה בטווח של ארבע שנים אחרונות. במידה ושולם מס השבח כתוצאה מחוסר ידיעה או טעות ברישומי רשות המיסים ולמרות תנאים אלו, המשלמים יהיו כמובן זכאים להחזר מלא. במקרים אחרים יהיו זכאים המשלמים להחזר חלקי או קיזוזים שאף יכולים להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים!

כיצד אדע האם עליי לקבל החזר?

כאשר אדם ששילם מס שבח מתגלה כבעל פטור מתשלום על ידי עמידה באחד מתנאי הפטור, תוכל חברת החזרי המס להגיש עבורו בקשה מיידית לקבלת החזר מלא. אך כאשר שולמה חבות מסוימת ויש לקבל בעבורה כעת החזר יחסי, תבחן חברת החזרי המס שורה ארוכה מאוד של מהלכים חשבונאיים, ניתוח קיזוזים וניכויים, פריסות מס שבח וניצול נקודות זיכוי כדי לחשב את גובה סכום הזיכוי ועליה לוודא כי רשות המיסים לה הוגשה בקשת ההחזר, הגיעה לאותו הסכום, על ידי ביצוע חישובים משלה. הדברים נבדקים במומחיות רבה ומתוך שנות ניסיון רבות בהן התבצעו אלפי דרישות החזר ואסטרטגיות פעולה רלוונטיות מול הרשות. בנוסף, ניתן גם לבקש החזר על סמך מדרגות מס נמוכות יותר במקביל לפרמטרים כמו גובה ההכנסה האישי, הוצאות שנלוו למכירת הדירה לצורך השבחת המקרקעין, (כמו אגרות נוספות, שיפוץ מקדים, תיקון ליקוי, הוצאות עו"ד ושמאי וכו) והפסדים בשוק ההון, העשויים לעמוד לזכותו של המשלם. מקרה מיוחד של קיזוז שקיים בחוק מצביע על ביצוע עסקאות נדל"ן בנוגע לנכסים שנרכשו לפני שנת 1960 ועל כן יכולים המוכרים של נכסים אלו ליהנות משיעורי מס מופחתים.

מס שבח

בדיקת הזכאות וההחזר: כיצד מתבצע ההליך?

פעמים רבות מוגשות לרשות המיסים חבויות עצמיות שבפועל אינן משקפות את התשלום האמיתי על מס שבח, מה שאומר שהציבור משלם שלא לצורך. על כן נוצר הצורך בגופים מקצועיים המטפלים בקבלת החזר ממס הכנסה באופן מקצועי ומתוך הבנה מלאה בתחום.

אז מהן הסיבות שבגינן ניתן לטפל בהחזרי מס שבח?

  • חישוב שהתבצע ללא התחשבות בפריסת התשלום על שבח המקרקעין שהוחל
  • חישוב שהתבצע ללא התחשבות בהכנסות מוכרות
  • חישוב מס על השבח ללא חלוקת תמורה מהמכירה בין בני זוג בעלי נסיבות אישיות
  • חישוב ללא התחשבות בנקודות זיכוי שעדיין לא נוצלו על ידי המוכר בשנת המכירה או בשלוש השנים שקדמו ללה
  • חישוב מס בפריסה של השבח ללא התחשבות בפטורים מטעמי נכות

סיבות אלה הן אמנם מרכזיות מאוד, אך מהוות רק את חלקה של רשימת התנאים האפשריים לקבלת ההחזר. אם שילמתם מס שבח, הרי שתוכלו לפנות מיד לחברה המבצעת בדיקה בנוגע לזכאותכם ולזרז את ההליך. באמצעות פניה מסודרת, המיסוי יבחן את הרווחים שהתקבלו בשל תמורה מעסקת המכירה ואת כמות המס שהיה צורך לשלם. יש כמובן לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים בנוסף לדוחות התשלום השנתיים למס הכנסה או שומת מס שבח. אם תקבע הרשות כי אכן מתקיימים תנאי זכאות יוחזר שיעור הקיזוז הישר לחשבון הבנק האישי של המשלם.

כיצד מתבצע החזר מס לישראלים השוהים בחו"ל?

אנשים רבים עוזבים את מגוריהם בישראל ועוברים לגור מעבר לים. כך גם אלי שקיבל את ג'וב חלומותיו בחברת היי טק גדולה בעמק הסיליקון וכעת מבצע רילוקיישן יחד עם אשתו והילדים. לצורך ביצוע המעבר, מכרו את ביתם ושילמו מס שבח כנדרש. הם נקלטו בשכונה קטנה של ישראלים שממש כמוהם הגיעו הנה עם בני משפחותיהם ושמעו מיד כיצד רבים מהם קיבלו החזר של עשרות אלפי שקלים על מס השבח ששולם – כסף רב שיכול כעת להישאר עבורם בחשבון הבנק הישראלי שעוד נותר פתוח, לכשיחליטו ביום מן הימים לשוב ארצה. לאחר שפנו לבדיקת החזר התגלה כי מגיע להם לקבל סכום בלתי מבוטל העומד על 188,000 ₪, אותו קיבלו כעבור מספר חודשים והוא ממתין בחשבון הבנק בישראל. גם עומרי שמכר חלקת אדמה מסוימת שבבעלותו וביצע רילוקיישן לאנגליה, נמצא זכאי להחזר מס בסכום של 76,000 ₪ שהועברו לבקשתו לחשבונו האנגלי. דוגמאות אלה הינן רק קומץ הממחיש כי בכל ביצוע מכירה שהוטל עליה מס שבח לתשלום, ניתן לקבל החזר בהיקפים משמעותיים וללא כל קשר לסטטוס המגורים הנוכחי או נסיבות חייו של כל אחד מהזכאים.

יש לזכור כי הגשת בקשה להחזר על ידי ישראלים שהיגרו מהארץ חייבת להתבצע אך ורק על ידי חברה מומחית ולאחר בדיקה מעמיקה של עמידה בתנאי ההחזר, טרם הפניה לרשות. זאת מפני שבמקרים מסוימים מאוד, עלולה הבקשה להציף גם את שאלת התושבות של אותו אזרח גם ביחס לחבויות אפשריות אחרות ולעכב את ההחזר עבורו. יחד עם זאת חשוב לשים לב להתיישנות הבקשה העומדת על שש שנים על פי חוק.

שתף את המאמר שכולם ידעו

Email
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Google+

רוצה לבדוק אם גם לך מגיע החזר מס?

מלא פרטים עכשיו!

אתה יכול רק להרוויח!

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך: