החזרי מס בגין פיצויים

החזרי מס בגין פיצויים
החזרי מס בגין פיצויים

כל עובד במדינת ישראל, במידה והוא עבד בצורה חוקית ומסודרת במקום עבודה מסוים ובמידה והוא עמד בכל הכללים הקבועים בחוק זכאי לקבל פיצויים. הפיצויים יכולים להינתן בגין פרישה או פיטורים, וחשוב לדעת שלא פעם מדובר על סכומים גובים מאוד.

עוד נתון שרוב האנשים לא מודעים אליו, זה שגם על אותם פיצויים שאנחנו מקבלים עם עזיבת מקום העובדה שלנו – עלינו לשלם מיסים, ובדרך כלל המיסים גם יהיו לא נמוכים. יחד עם זאת, חשוב שתדעו שיש גם לא מעט דרכים לצמצם ואף לדחות את תשלום המס.

לכן, אם אתם מעדיפים לקבל את כספי הפיצויים שלכם אבל לצמצם ולדחות כמה שרק אפשר את תשלום המס, כדאי שתכירו את החוקים ותראו האם יש לכם מה לעשות בנידון.

מה ניתן לעשות בפועל?

כפי שהזכרנו, תשלום של פיצויים הוא למעשה תשלום עקב פרישה, עקב פדיון של ימי מחלה וכדומה. אם תבדקו האם גם אתם יכולים לצמצם את תשלומי המיסים, אתם תראו שתוכלו למעשה לחסוך אלפי שקלים וזה כדאי.

במדינת ישראל, על כל כספי הפיצויים מגיע סוג מסוים של פטור ממס בגובה עד משכורת אחת עבור כל שענת עבודה של העובד, עד לתקרה הקבועה בחוק. כך לדוגמא, בשנת 2010 התקרה עמדה של 11,390 ₪. הדכים העיקריות הקיימות בימינו לצמצום של מס על פיצויים הן:

1. פריסת הפיצויים על פני מספר שנים

העניין הוא שמה שקורה בפועל הוא שאם מוסיפים למשכורת הרגילה של העובד גם את כספי הפיצויים, זה עלול לשנות את מדרגת המס שלו. בצורה כזאת יהיה עליו לשלם מס הרבה יותר גבוה ולכן ברור מדוע כולנו נרצה להימנע מהמצב הזה. לכן, אם תרצו לפרוס את כספי הפיצויים לשנים הבאות, זה אומר שאומנם תקבלו פחות כסף בחודש, אך מבחינת המיסים גם תשלמו הרבה פחות.

חשוב לדעת: בגין כל שנת עבודה למעשה מותרת בחוק פריסה אחת של עד שש שנות פריסה במקסימום. מצד שני, רגע לפני שאתם רצים לעשות זאת כדאי גם לקחת בחשבון את השינויים במצב הכלכלי שהמצב החדש שלכם יוביל אליהם ולראות האם זה באמת משתלם ונוח לכם.

2. רצף קצבה

בצורה כזאת אפשר לצמצם את תשלום המיסים, או במקרים מסוימים, לפחות לדחות אותו בצורה משמעותית שתוכל להקל על חיי היומיום שלכם. כאשר מדברים על רצף קצבה למעשה מדברים על כך שנשאיר את הכסף בקופה לקבצה שיש לנו ונקבל אותם רק בגיל הפרישה, במסגרת הקצבה החודשית.

במילים אחרות: אומנם העבירו לכם את כספי הפיצויים היום, אך תקבלו אותם רק בעתיד. כאשר תימשך הקצבה, כולל תשלומי הפיצויים שבה, המיסים שיהיו עליה יהיו מאוד נמוכים, אם בכלל.

3. רצף זכויות

מאשר לכם לדחות את תשלום המס. למעשה בפועל רצף זכויות משמעותו השארה של כל כספי הפיצויים בקופת הגמל. בצורה כזאת אתם דוחים את ההתחשבנות על תשלום המס לעת הפרישה. שימו לב שיש כאן תנאי: בתוך שנה מיום הפרישה שלכם, חובה על המעסיק החדש שיהיה לכם להפריש פיצויים לאותה קופה בדיוק.

מה בכל זאת עושה אדם ששילם מיסים גבוהים מידי על הפיצויים שקיבל?

בין אם פוטרתם בגלל סיבות כאלה ואחרות וקיבלתם פיצויים ובין אם החלטתם לצאת לפנסיה מוקדמת, חשוב שתדעו שאפילו אם שילמתם מיסים גבוהים מידי, יש מה לעשות בנידון. אומנם זה נכון שהדרך הטובה ביותר תהיה לעשות את כל הבירורים מראש ולבחור את הדרך הכי נכונה שיש עבורך לצמצם את המס, בין אם זה פריסה, רצף קצבה או רצף זכויות, אך ניתן גם לדרוש החזרים בדיעבד.

פעמים רבות קורה שאנשים לא מספיק מודעות לאופן שבו מתנהל מס הכנסה ולכן הם מוצאים את עצמם משלמים מיסים גבוהים מאוד, בלי לדעת בכלל שאפשר היה לעשות את הדברים אחרת. לכן תמיד עדיף יהיה לפנות אל המומחים בתחום ולקבל מהם סיוע, שכן בעזרת אנשי מקצוע מובילים תוכלו לדעת איפה אתם עומדים.

הם יוכלו לסייע לכם להימנע מטעויות של תשלומי החזרי מיסים גבוהים מידי מראש, והם גם יעזרו לכם להבין מה ניתן לעשות בעתיד וכיצד אפשר יהיה לבקש למעשה החזרי מס על מה שכבר שולם.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזרי מס בגין הפסקות בעבודה

במדינת ישראל כל אדם שעובד בתור שכיר, כמו אנשים שעובדים בתור עצמאיים, משלם מס הכנסה מידי חודש. רוב השכירים אומנם בכלל לא עוצרים לחשוב על

קרא עוד »
החזרי מס למטפלות

פקודת מס הכנסה מפרטת את כלל הזכאים לקבלת החזרי מס. הדרך לאמוד את היקף החזר המס הוא על פי מושג בשם "נקודת מס" – נרחיב

קרא עוד »
החזרי מס לחברות

במסגרת התנהלות כלכלית כזו או אחרת במדינת ישראל, אנחנו רואים שניתן לבחור גם להתנהל בתור חברה. במקרים כאלה חשוב להבין שמדובר על ישות משפטית נפרדת

קרא עוד »
החזרי מס לבעלי חברה משפחתית

כשרוצים להקים חברה בדרך כלל צריך לבדוק כמה דברים. ראשית, האם אנחנו רוצים לעשות את זה לבד? כלומר, האם אדם מסוים רוצה להיות הבעלים היחיד

קרא עוד »