fbpx

היפים והנכונים: רשימת הישובים הזכאים להטבות מס

חשבתם שהפריפריה מעולם לא זכתה לשום יתרון? טעיתם. לא רק שהבנייה והמחייה זולים יותר, איכות החיים גבוהה יותר והקהילה איכותית יותר, אלא שאלפי יישובים בצפון, הדרום וגם עוטף עזה גם נהנים מזיכוי ייחודי במס הנועד לעודד את ההתיישבות בהם. על פי פקודת מס הכנסה, כל עובד שכיר או עצמאי שמתגורר 12 חודשים רצופים לפחות באחד הישובים הזכאים להטבת מס, יהיה זכאי להטבה בגין השנה שחלפה, שתחול גם באופן סדיר מכאן והלאה. אם הנכם מתגוררים באזורים אלה, שווה לכם לבדוק מהם התנאים שבהם יש לעמוד כדי להיות זכאים להטבה מלאה.

אז מי הוא היישוב המזכה?

מס הכנסה מגדיר את היישובים הרלוונטיים ככאלה הסמוכים לגבול (25%) ו/או שהאוכלוסייה בהם נמוכה מ-75,000 תושבים (40%) ו/או הם משויכים לדרג חברתי-כלכלי נמוך יותר (35%). כל ישוב הינו בעל זכאות בשיעור שונה, כאשר הנמוך ביותר עומד על 7% והגבוה ביותר עומד על 20%.

ההטבה לא ניתנת סתם כך, אלא בעבור הגעה לתקרת מס שנתית מסוימת. למשל – אדם המתגורר במושב נמרוד שבקצה רמת הגולן והיקף הכנסתו השנתית עומדת על 192,000 ₪ או יותר, יהיה זכאי לקיזוז בחבות המס השנתית שלו בשיעור של 12%. לעומתו, אדם המתגורר בעכו שהיקף הכנסותיו השנתי עומד על 156,000 ₪ או יותר, זכאי לקיזוז של 9% (הנתונים מעודכנים לשנת 2018).

ליבי במזרח ואנוכי במערב: על הטבות ומגורים בשתי ערים מקבילות

מעשה באדם תושב בית שאן, שהתגורר והפעיל בעירו בית חרושת וזאת במקביל לכך שבבעלותו הייתה קיימת דירה בתל אביב. מס הכנסה דרש את חובו בגין הדירה התל אביבית, כאשר מצידו טען התושב כי מרכז חייו נמצא בבית שאן ועל כן הוא זכאי להטבה הרלוונטית במס. העתירה הוגשה, בית המשפט התחבט בשאלה ופקיד השומה שב ובדק. הוא מצא כי על פי נתוני צריכת המים והחשמל שהופעלו באופן יחסי בתדירות רבה וגבוהה יותר במגוריו בתל אביב, עיקר המגורים התבצע בעיר זו ולפיכך אינו זכאי אותו תושב להנחה.

מס הכנסה מגדיר באופן מדויק ואף מחמיר ביותר כיצד יש לנהוג במצב שבו מתגורר אדם מסוים בשני ישובים, המתאפיינים בהטבות מס שונות או כאשר האחד זכאי להטבה ואילו השני לא. גם שאלת ה"שייכות" הגיאוגרפית של אדם שהתגורר שנים רבות בישוב מיוחד ובר הטבה והעתיק מגוריו ליישוב רגיל לשם עבודה או לימודים אך עדיין מקיים קשר הדוק עם היישוב המיוחד, נלקחים בחשבון.

גם במקרה של יעקב המתגורר במרכז כאשר כתובתו הרשמית נותרה בבית הוריו שבקריית שמונה, הוכח כי עיקר חייו הינו כעת במרכז הארץ ובקשתו לקבלת הנחה נדחתה, למרות שמבחינה רגשית ליבו נותר בגליל העליון ואף חשבונות הבנק שלו מוסיפים להתנהל שם.

כיצד ניתן לממש את הזכות?

אם חלפו 12 חודשים מרגע תחילת המגורים ביישוב, ניתן לדרוש את ההטבה ומיד: עליכם למסור למעסיק טופס 101 (עדכני) וכן טופס אישור תושב חתום מאת העירייה או הרשות המקומית. לאחר הגשת הטפסים תוכלו לקבל זיכוי בתלוש המשכורת בעבור אותה שנת מס בה עברתם ליישוב ולקבל את ההחזר היחסי על כל התקופה הרלוונטית. במידה ואתם עצמאים – חשוב שתדעו שניתן בכל עת לפנות לחברת החזרי מס ולקבל את זכותכם להטבה באופן רטרואקטיבי עד שש שנים אחורה! המשמעות היא, שגם אם התגוררתם בעבר ביישוב המוגדר כזכאי להטבה ועזבתם אותו לטובת עיר גדולה במרכז, עדיין תוכלו לדרוש החזר בעבור התקופה. חברת הבדיקות תבצע עבורכם את הגשת הבקשות, תבדוק היטב את היתכנות ההחזר ושיעורו ואף תוכל להפתיע אתכם בקבלת החזר כספי גבוה יותר, בשל זכאויות נוספות והטבות שכלל לא ידעתם קודם לכן שמגיעים לכם.

ההליך מטעם חברת החזרי המס מתבצע באופן דיסקרטי, כאשר אין צורך לחשוש מ"להעיר מתים". אנשים רבים מאמינים שפנייה למס הכנסה מטעמם תגרור חבויות נוספות ונסתרות שטרם דווחו להם וכי הם יהיו בעצם חייבים בתשלום נוסף ולא ייהנו מכל החזר כספי. למעשה, החזקת כספי ציבור מיותרים היא איננה דרכו של מס הכנסה אשר יבחן היטב את הנתונים שהוגשו לו, יבצע את החישובים המתאימים וישלם לכם את גובה הזיכוי. זאת בהנחה כמובן ואינכם מעלימים מס – המסלול היחידי בו הנכם מצויים בסכנה חמורה ביחס לחבות ותשלום מלאים.

החזרי מס ליישובים

רשימת היישובים לשנת 2018: מי זכאי למה?

תעריפי הזכאות עומדים על אחוזים שונים, כאשר יש להתעדכן ברשימה המלאה של יישובים העומדים בהטבות בשיעור נוסף דרך חברת החזרי המס.

בעבור הטבה של 7% על תקרת מס של עד 132,000 ₪ עומדים היישובים הבאים:

אבו-סנאן, אבטליון, אבן-שמואל, אורים, אחוזם, איתן, אליאב, אליפלט, אלמגור, אלמוג, אמירים, אמנון, אמציה, אניעם, אפק, אשבול, אשבל, אשחר, אשרת, בוסתן-הגליל, בטחה, בירייה, בית-הגדי, בית העמק, בית קמה, בני דקלים, בני יודה, בקעות, ברוש, ג'וליס, גבולות, גבעולים, גבעות בר, גבעת יואב, גדות, גילון, גילת, גינוסר, גיתה, גיתית, גלגל, גשור, דבירה, דיר אל עסד, דמיידה, הר עמשא, הררית, ורד יריחו, זוהר, חד נס, חוג'ייראת, חולתה, חוקוק, חזון, חלוץ, חלץ, חמרה, חצרים, חרשים, טל אל, יד נתן, יובלים, יודפת, יושיביה, ייטב, יסעור, יעד, ירכא, כורזים, כחל, כישור, כלנית, כמון, כנף, כפר הנשיא, כפר חנניה, כפר יאסיף, כפר מסריק, כפר שמאי, כרכום, כרמי קטיף, כרמיאל, כרמים, לבון, לבנים, להב, לוחמי הגטאות, לוטם, לכיש, לפידות, מבועים, מגדל, מורן, מורשת, מזרעה, מחנה-יוכבד, מחנה-יפה, מחניים, מירב, מכורה, מכנים, מלילות, מלכישוע, מנוחה, מנוף, מסילות, מסלול, מעגלים, מעלה-גלבוע, מעלה-גמלא, מצפה-אביב, מצפה שלם, משמר הירדן, משמר הנגב, נאות גולן, נבטים, נהורה, נוגה, נווה זוהר, נועם, ניר דוד, ניר חן, ניר משה, ניר עקיבא, נירן, נס עמים, נתיב הגדוד, סחנין, עוצם, עין-גב, עין-המפרץ, עמוקה, עמיעד, עמקה, עצמון-שגב, פורייה, פטיש, פלך, פעמי תש"ז, פרוד, צביה, צורית, קדמת צבי, קדרים, קורנית, קלחים, קלע, ראש פינה, רביד, רגבה, רוויה, רוח מדבר, רוחמה, רמות, רנן, רקפת, רשפים, שדה דוד, שדה משה, שדה צבי, שובל, שורשים, שזור, שחר, שיבולים, שיטים, שכניה, שלווה, שלווה במדבר, שלוחות, שמרת, שעל, שפר, שקף, שרשרת, תאשור, תדהר, תובל, תומר, תלמי ביל"ו, תלמים.

בעבור הטבה של 10% על תקרת מס של עד 162,000 ₪ עומדים הישובים הבאים:

אבירם, אבן מנחם, אבנת, אדורה, אחיהוד, אשכולות, בענה, ג'דיידה-מכר, גורן, גורנות הגליל, הילה, זרועה, חגי, חוסן, חצור הגלילית, טבריה, טמרה, טנא, טפחות, כאבול, כליל, כרמל, מג'ד אל-כרום, מחנה יתיר, מנות, מעונה, מצדות יהודה, משאבי שדה, נהריה, נווה זיו, נטור, נטע, סנסנה, עין גדי, עראבה, פדויים, צאלים, צוריאל, קליה, קצרין, ראמה, רתמים, שדה בוקר, שחרות, שמעה, שני.

בעבור הטבה של 20% על תקרת מס של עד 241,080 ₪ עומדים הישובים הבאים:

אבשלום, אוהד, אור-הנר, איבים, ארז, בארי, ברור חיל, גבים, גברעם, דורות, דקל, זיקים, זמרת, חולית, יבול, יד מרדכי, יכין, ישע, יתד, כיסופים, כפר מימון, כפר עזה, כרם שלום, כרמייה, מבטחים, מבקיעים, מגן, מפלסים, נחל עוז, ניר-יצחק, ניר-עוז, ניר-עם, נירים, נתיב העשרה, סופה, סעד, עין הבשור, עין-השלושה, עלומים, עמיעוז, פרי-גן, צוחר, רעים, שדה ניצן, שדי אברהם, שדרות, שובה, שוקדה, שלומית, תושייה, תלמי אליהו, תלמי יוסף, תקומה.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזר מס – כמה שנים אחורה

אם יש משהו שכל נער ונערה יידעו לומר לנו לגבי מדינת ישראל, זה שזו מדינת רווחה שבה אנחנו משלמים מיסים. למעשה, אחת מהשיחות שתמיד חוזרות

קרא עוד »
איך מקבלים החזרי מס?

הליך הגשת בקשה לקבל החזרי מס יכול להיות מייגע, במידה. בשוק ישנו מגוון גדול של אפשרויות מהן תוכלו לבחור על מנת לבחון את זכאותכם; בין

קרא עוד »
מהן מדרגות מס?

עליית מדרגה נחשבת לביטוי חיובי ומעודד המשקף הצלחה או התקדמות אישית מסוימת. אך בכל הנוגע לעלייה במדרגות המס, הרי שהדבר מחייב אתכם דווקא בהיפך –

קרא עוד »