- Taxes-Refund -

החזר מס לחולים בסרטן

לאילו זכויות חולי סרטן זכאים במס הכנסה?

  • חולי סרטן (אונקולוגים) זכאים לקבל פטור ממס עבור 100% מהכנסותיהם במידה וביטוח לאומי הכיר בהם ואישר להם נכות באחוזים בין 90% ל – 100%.
  • במהלך הטיפולים של ילד עד גיל 18 זכאי אחד מהוריו נכון לשנת 2024 ל- 2 נקודות זיכוי ממס הכנסה שווים כיום כ – 484₪ בחודש ו- 5,808 ש"ח בשנה. (לפי סעיף 45 לפקודה).
  • עבור הוצאות אשפוז של ילד חולה סרטן הוריו יכולים לקבל זיכוי בגובה 35% מהתשלומים.

 

איך מקבלים פטור ממס הכנסה (בגין מחלת הסרטן)?

על החולה לפנות לפקיד השומה האזור עם אישור מהמחלקה האונקולוגית (בו מצויין שהוא אכן מטופל בה), תלוש משכורת אחרון (במידה וקיים) או העתק שומה (לעצמאיים) ופקיד השומה יקבע לו ועדה רפואית מולה הוא יכול להתייצב או לא במידה ויחליט שלא ואז הועדה תקבל החלטה על בסיס המסמכים הרפואיים.

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

בדקו זכאות ב- 30 שניות ⭣

הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי תקבע עבורו אחוזי נכות לתקופה מסוימת ובהתאם לאורך התקופה מס הכנסה יתאם את תקופת הפטור ממס כפי שמצוין בטבלה הבאה:

תקופת הנכות מביטוח לאומי תקופת הפטור מתשלום מס 
עבור אחוזי נכות לשנה ויותר שנה ויותר
חצי שנה עד שנה פטור לאותה שנה באופן יחסי
עד חצי שנה אין פטור ממס 

 

החזר מס לחולים בסרטן

שימו לב – את ההחזר ניתן לקבל רטרואקטיבית עבור 6 שנים אחורה.

הוועדה הרפואית שבפניה תצטרכו לעמוד

אין ספק שאחד מהדברים הקשים ביותר בלהיות אדם חולה, זו העובדה שכדי לממש את הזכויות שלנו עלינו לעמוד בוועדות רפואיות שונות. עם זאת, חשוב להבין שזו הדרך היחידה שיש שבעזרתה תוכלו לקבל בסופו של דבר את מה שמגיע לכם, וזה נכון בין אם מדובר על הקלות מביטוח לאומי ובין אם מדובר על החזרי מס.

חולי סרטן רבים יכולים לקבל הכרה מהביטוח הלאומי בגין המחלה שלהם ולזכות לאחוזי נכות מסוימים. אותם אחוזי נכות יכולים להשתנות עם השנים, בהתאם למצב הרפואי של החולה, והם גם יכולים להיות אחוזי נכות מלאים או חלקיים. כמו כן, לאותו מצב רפואי שבו אתם נמצאים יש השפעה לא רק מבחינת הביטוח הלאומי אלא גם מבחינת רשויות המיסים ולכן, אם עברתם כבר את הוועדה של הביטוח הלאומי והוכרזתם כנכים ברמה כזו או אחרת, עכשיו זה הזמן לדרוש את החזרי המס המגיעים לכם.

תוהים איזה עושים את זה בפועל? זה לא כל כך מסובך. עליכם לפנות אל פקיד שומת המס באזור המגורים שלכם, להגיש את הבקשה שלכם, למלא את הטפסים המתאימים וגם לצרף, כמובן, את הפרוטוקול של וועדת הביטוח הלאומי. מס הכנסה יקבל מכם את כל החומר הזה, ישקול את הדברים ויקבע האם אתם פטורים ממס לחלוטין, האם מגיעים לכם החזרים בגין המחלה ועל כמה עומדים אותם החזרים.

יש לציין שבמידה ואתם לא ניגשים לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי עדיין תוכלו להגיש בקשה להחזר מס ישירות אל מס הכנסה ויהיה עליכם למלא טופס מספר 1516 לצורך בקשת החזר המס.

איך מערערים על החלטת ועדה רפואית?

יש לעשות הבחנה בין אחוזי נכות רפואית לאי כושר השתכרות.

  • במידה שנקבעו עבורכם פחות 80% נכות רפואית –  תוכלו לערער על ההחלטה במכתב מנומק לביטוח לאומי עד 60 יום מקבלת התשובה. הרופאים של ביטוח לאומי יכולים לפסוק שמגיעים לכם אחוזי נכות נמוכים יותר. במידה שזה קורה תוכלו לבטל את הערעור ולחזור לאחוזים הקודמים.
  • במידה שנקבעו עבורכם פחות מ – 74% אי השתכרות (חוסר יכולת לעבוד עבור שכר) – תוכלו להגיש מכתב מנומק אותו תקבל ועדת הערעורים של ביטוח לאומי. אם אינכם מרוצים מהתשובה של ועדת הערעורים תוכלו לערער עליה בבית הדין לעבודה ולקבל סיוע משפטי בחינם ממשרד המשפטים.

לכן, במידה וגם אתם חליתם בסרטן מכל סוג שהוא, עליכם לדעת שיש מערכת תמיכה שלמה במדינה ואתם יכולים להיעזר בה. אחת מההשלכות הקשות ביותר של המחלה הזאת, זו העובדה שהאדם החולה לא יכול לתפקד כפי שהוא תפקד בעבר. הסיבה לכך יכולה להיות הטיפולים הקשים, המחלה עצמה או היבטים אחרים, אך מה שבטוח זה שמצד אחד החולה זקוק לעזרה רבה ומצד שני כושר העבודה שלו נפגע.

זו הסיבה לכך שהמדינה החליטה על מספר הקלות בנושא הזה אשר מטרתן לסייע לאותם חולים ולהפוך את ההתמודדות שלהם, לפחות הכלכלית, לפשוטה יותר. לכן חשוב שתדעו גם אתם, בין אם אתם באופן אישי חולים ובין אם אתם מטפלים בענייניו של קרוב משפחה שחלה בסרטן, שמגיעות לכם הקלות רבות.

אחת מההקלות הללו עונה לשם החזר מס לחולים בסרטן וכדאי לדעת שלא מדובר על סכומים מבוטלים. לכן, אם חשבתם לרגע להתעסק בעניינים אחרים ולוותר על הבירור בנושא הזה, אנחנו ממליצים לכם לא לעשות זאת, כי מה שמגיע לכם – מגיע.

החזר מס לחולים בסרטן – החזרים רטרואקטיביים

לכן, אם חשבתם לרגע שלא הגשתם את הבקשה להחזרי מס בגין מחלת הסרטן בזמן ולכן פספסתם את מה שמגיע לכם – כדאי שתדעו שאתם טועים. למעשה בכל מה שקשור להחזרי מס בגין מחלת הסרטן ניתן גם להגיש בקשות בצורה רטרואקטיבי ולרוב מדובר על תקופה של עד שש שנים אחורה. לכן אנחנו ממליצים לכם לא לוותר על העניין הזה כי אולי זה נראה לכם כמו סכום זניח לעומת מה שאתם מתמודדים איתו, אך בפועל זה לא מדויק.

הסכומים של החזרי המס יכולים לעמוד על סכומים לא מבוטלים בכלל ואין שום סיבה שתוותרו עליהם אם הם מגיעים לכם. בנוסף לכך, אם חשבתם לרגע שכל ההתמודדות מול מס הכנסה ומול ההחזרים המגיעים לכם מורכבת, כדאי שתדעו שזה לא מדויק. ראשית, יש היום מערכת תמיכה שעוזרת לחולי הסרטן, כך שתוכלו לפנות אל עובדים סוציאליים שונים שיוכלו לעדכן אתכם בכל הזכויות המגיעות לכם.

שנית, יש גם לא מעט אגודות רלוונטיות, כמו האגודה למלחה בסרטן, שממנה תוכלו לקבל סיוע והסברים רבים לגבי הדרך הנכונה ביותר לדרוש את החזרי המס שמגיעים לכם. בנוסף לכל אלה, אם אתם הולכים לאיבוד מול כל המערכות שיכולות לסייע, כדאי שתדעו שניתן גם לפנות אל חברות פרטיות במטרה לקבל שירות בנושא של החזרי מס.

חברה פרטית כזאת תיקח את המקרה שלכם, את כל הטפסים ואת כל החומרים הנלווים ובהתאם לכך היא כבר תבצע עבורכם את כל הבקשות הנדרשות לצורך קבלת החזרי המס שלהם אתם זכאים.

איך נקבע גובה קצבת הנכות לחולי סרטן?

גובה קצבת הנכות משתנה מדי שנה בהתאם למדד המחירים לצרכן ובשנת 2023 היא עומדת עד 4,063 ש"ח. את אחוז הנכות שיקבע את האחוז מתוך הקצבה המירבית (4,062 ש"ח) שיקבל החולה קובע רופא מטעם ביטוח לאומי כאשר:

  • אי כושר עבודה בשיעור  75% עד 100% מזכה בקצבה מלאה. 
  • אי כושר עבודה חלקי כלומר 60% עד 74% מזכה בקצבה חלקית.
  • כל אחוז אי כושר עבודה מתחת ל – 60% לא מזכה בקצבה מביטוח לאומי.

חולי מיאלומה זכאים ל 100% נכות בתקופת הטיפול במחלה או בשנה הראשונה מההבחנה.

איך מקבלים הנחה במס רכישה לחולי סרטן?

כדי לקבל את ההנחה צריך להיות זכאים לנכות רפואית קבועה בשיעור 100% או נכות רפואית בשיעור 90%

או קצבת אי כושר השתכרות בשיעור 75% ומעלה. קבלת ההנחה מתבצעת ע"י פניה ללשכת מיסוי מקרקעין עם אישור זכאות לקצבה מביטוח לאומי.

מהי קצבת שירותים מיוחדים לחולי סרטן?

קצבה מביטוח לאומי לה זכאים בני 18+ הזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות ו/או השגחה למניעת סכנת חיים. הקצבה נכנסת ב 28 לחודש בגובה משתנה לפי מצב החולה כפי שמצויין בטבלה הבאה:

שיעור הקצבה  מי זכאי הסכום בשקלים
50% חולה הזקוק להשגחה מתמדת ועזרה ברוב הפעולות היומיומיות. 1,676 ש"ח
112% חולה הזקוק לעזרה בכל הפעולות היומיומיות. 3,883 ש"ח
188% חולה התלוי באדם אחר לחלוטין. 6,194 ש"ח
188% + תוספת לנכה מונשם. נכה מונשם. 9,293 ש"ח
235% חולה אשר תלוי לחלוטין באדם אחר, זקוק להשגחה מתמדת ולא זכאי לתוספת לה זכאים נכים מונשמים. 7,872 ש"ח.

(מעודכן ל – 2023)

מהן זכויות חולי סרטן אחרי גיל פרישה?

חולים אשר היו זכאים לקצבת נכות יקבלו במקומה קצבת זקנה כאשר יפרשו לגמלאות.

במידה שקצבת הזקנה נמוכה מהותית מגובה קצבת הנכות שקיבלתם תוכלו להגיש בקשה לקצבת סיעוד מביטוח לאומי הניתנת לפי 6 רמות זכאות בכסף ושעות טיפול (אותן ניתן להמיר עבור כסף) אך כדי לקבל אותה יש להוכיח חוסר יכולת לבצע פעולות יומיומיות.

 

  • לא ניתן לקבל קצבת נכות וקצבת זקנה בו זמנית לכן קיימת קצבת הסיעוד.

הדרך לקבל החזרי מס, בגין כל סיבה שהיא ובמקרה זה מחלת הסרטן, היא להגיש בקשה למס הכנסה. עם זאת, חשוב לדעת שבקשה זו דורשת בין היתר עמידה בפני ועדה רפואית שתבדוק את מהימנותכם.

ברוב המקרים כן. אם עברתם ועדה רפואית אצל הביטוח הלאומי וקיבלתם את אחוזי הנכות הרלוונטיים, הועדה תוכל לשמש אתכם, ולעיתים תהיה חייבת לשמש אתכם גם עבור עמידה מול רשויות המיסים.

אין שום בעיה. במידה ולא עמדתם בפני ועדה רפואית לקבלת אישור מהביטוח הלאומי, כל שעליכם לעשות הוא למלא טופס 1516 לצורך בקשת החזר מס, ובו למלא את כל הפרטים הרלוונטיים אותם תגישו לפקיד השומה של מס הכנסה.

לא! החזרי מס בגין מחלת סרטן יכולים להיעשות בצורה רטרואקטיבית, קרי להגיש בקשות להחזר מס בתקופה של כשש שנים לאחור. לכן, אל תוותרו על החזרי המס גם אם עברה תקופת זמן נכבדת, החזרים אלו מהווים הקלות גדולות בשכרכם.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

החזרי מס בפריפריה

החיים במרכז לעומת החיים בפריפריה שונים מאוד במדינתו הקטנה ובכל אזור ישנם היתרונות והחסרונות המובהקים בו. במאמר זה נכיר לעומק

קרא עוד »
החזרי מס נדל"ן

נדל"ניסטים? אתם חייבים להיות בעלי ראש גדול, חשיבה עסקית ותעוזה. זה לא אומר שאינכם עלולים לשאת לפעמים בנטל כלכלי כבד

קרא עוד »
החזר מס לרופאים

החזר המס לסטודנטים לרפואה או לרפואת שיניים ניתן רק לאלו שלמדו רפואה בישראל, לימודי רפואה בחו"ל הם דבר שכיח, אולם

קרא עוד »
×

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה