החזרי מס לתושב בישוב ספר

החזרי מס לתושב בישוב ספר
החזרי מס לתושב בישוב ספר

מה אתם יודעים על החזרי מס? נתחיל עם שאלה פשוטה יותר – האם אתם יודעים בוודאות אם גם לכם מגיעים החזרי מס? ניסיתם אי פעם לבדוק את הנושא? אנו בטוחים כי שמעתם על האפשרות לקבל החזרי מס לתושב בישוב ספר (הנמצא בפריפריה), אך נניח בביטחון כי יותר מזה אתם לא ממש יודעים. באם אינכם בקיאים בנושא, מתגוררים ביישוב ספר ומעוניינים לבדוק את זכאותכם, זהו המאמר בשבילכם.

זיכוי מס בשיעור של בין 5-20% מההכנסה!

במילים פשוטות – עובד המתגורר במשך 12 חודשים או יותר באחד מן היישובים המפורטים בחוק, יימצא עצמו זכאי להטבה בהיקף משתנה במס ההכנסה, ועד לתקרה שנקבעה. גובה הטבת המס נע ומשתנה בהתאם ליישוב, וניתן לדורשה עם סיומה של שנת המס. יימצא עצמו עובד המתגורר באחד מיישובי הפריפריה המפורטים בחוק כזכאי ליהנות ממס הכנסה מופחת עבור הכנסות שנחשבות ל-"יגיעה אישית", כלומר פנסיה, קופות גמל, מענקי פרישה וכמובן – משכורת.

הטבת המס תינתן לעובד אשר מרכז חייו ביישוב הכלול ברשימה, ומתגורר בו ברציפות פרק זמן העולה על 12 חודשים. עובד בישוב הנכלל בעבר ברשימת היישובים הזכאים, אך הוצא ממנו עם עדכונה, ימצא עצמו זכאי – בתנאים מסוימים – להטבה גם כן:

  • עליו להתגורר ביישוב במהלך שנת המס האחרונה במשך 12 חודשים.
  • עליו להתגורר ביישוב במשך 12 חודשים בשנת המס הנדונה בבקשה.

החזרי מס לתושב בישוב ספר – מי זכאי?

אחת לשנה מתעדכנת רשימה היישובים הזכאים ברשות המיסים. על כן, השלב הראשון הוא מעבר על הרשימה וחיפוש יישובכם. השלב השני, ובאם יישובכם ברשימה, הוא בדיקת עמידתכם בתנאים  הנדרשים:

  • על העובד להתגורר ביישוב תקופה בת 12 חודשים רציפים.
  • באם העובד התגורר ביישוב בכל שנת המס – על פי החוק יהיה זכאי למלוא ההטבה (חשוב להדגיש כי גובה הזיכוי וכן תקרת ההכנסה משתנים בהתאם ליישוב).
  • באם התגורר העובד ביישוב בחלק מהשנה, ולא 12 חודשים מלאים, יהיה זכאי (באופן הגיוני) להטבה בדמות אותו החלק היחסי. חשוב להדגיש כי התנאי יתקיים רק באם גר העובד בעבר 12 חודשים מלאים ורצופים ביישוב.

 

איך בודקים זכאות?

על מנת לוודא כי אתם אכן עומדים בתנאי הזכאות לקבל החזרי מס לתושב ביישובי ספר, ישנן יש כמה דרכים לעשות את זה, וכאמור הראשונה היא בחינת רשימת היישובים המצוינים בחוק. כהערת אגב, נציין כי כל אזרח במדינה זכאי באופן אוטומטי ל-2.5 נקודות מס (בתוספות רבע נקודה עבור החזרי נסיעות לעבודה).

בפניכם שתי אפשרויות לבחינת זכאותכם:

  • בירור עצמאי: אם תבחרו בדרך זו, כדאי שתפנו לעצמכם מספר שעות (לפחות) להשלמת המשימה. אנחנו לא טוענים שמדובר במדע טילים, אך בהחלט במלאכה הדורשת למידה מסוימת. באם מצאתם שאתם אכן עומדים בתנאים, הגשת הבקשה כוללת מילוי של טפסים ואישורים נדרשים (טופס 101 וטופס אישור תושבות חתום על ידי הרשות המקומית במסגרתה נמצא הישוב). אל אף כי הדבר ידרוש השקעה, באם תבחרו להגיש את הבקשה באופן עצמאי, תהינו מכך שלא תידרשו לשלם לאף גורם מקצועי לשם הטיפול בעניין.
  • על מנת לסבר את האוזן, ובאם תבחרו להגיש את הבקשה באופן עצמאי: את הבקשה להטבת המס תוכלו להגיש רק לאחר שחלפו 12 חודשים רציפים בהם התגוררתם ביישוב, וכן להגישה לפני חודש דצמבר – לפני שנגמרת שנת המס.
  • בירור באמצעות חברה: כמו שאתם בטח מבינים, בבחירה באופציה זו תידרשו לשלם עבור השירות. היתרון כאן הוא ברור, ולמעשה מורכב משניים; גם חסכון בזמן ובהתעסקות מיותרות, וגם ודאות. הכוונה היא כי כאשר תבחרו בחברה לשם בדיקת החזרי המס המגיעים לכם, התוצאה שתקבלו היא לרב אבסולוטית. בנוסף לכך, ובאם אתם נמנעים מבחירה באופציה זו בעקבות העלות המתלווה לה – דעו כי חברות אלו לרב פועלות במתכונת של "לא נמצאת זכאי – לא שילמת", כך שתידרשו בתשלום רק באם נמצאתם אכן זכאים לקבל החזרי מס לתושב בישוב ספר.

כל המידע שלעיל אינו רלוונטי עבורכם, אלא אם תחליטו לעשות מעשה ואכן לדרוש את החזרי המס שמגיעים לכם – אם אכן מגיעים לכם. לא מספיק לקרוא ולהתעניין בנושא, אלא גם להגיש את הבקשה למשרדי רשות המיסים.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזר מס מילואים

במדינת ישראל לא רק שכולנו מחויבים לשרת בצבא, אלא אנחנו צריכים גם לעשות שירות מילואים. אומנם זה נכון שגם בעידן המודרני עדיין גברים נדרשים ליותר

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

המודעות לחשיבות של השמירה על הסביבה היא מסוג אותם הדברים שרק הולכים ונהיים משמעותיים יותר ויותר. היום כבר ברור לנו שהיחידים שיכולים להשפיע על איך

קרא עוד »
החזר מס לגיל הזהב

במדינת ישראל, כמו ברוב המדינות המערביות והמתוקנות, האזרחים תמיד משלמים מיסים. זו הדרך של המדינה לסייע לנזקקים וזה חלק מהחוק גם בארץ שלנו, מה שמוביל

קרא עוד »
החזר מס שבח

תגידו, כמה פעמים כבר שמעתם שמגיע לכם החזר מס שבח ולא עשיתם עם זה כלום? מי שכבר הגיש בקשה בעבר להחזר מיסים יודע שלמדינה, האוצר

קרא עוד »
החזרי מס לחולים במחלה קשה

באופן תיאורטי כולנו מבינים עד כמה החיים שלנו שבריריים ועלולים להשתנות ברגע, אך עד שזה לא קורה לנו, לטוב או לרע, אנחנו מתקשים להפנים את

קרא עוד »
החזרי מס בגין שהייה בחו"ל

מאז שהעולם שלנו הפך להיות סוג של כפר גלובאלי זה נראה כאילו המרחקים בין המדינות השונות התקצרו. זו אחת מהסיבות לכך שאנחנו רואים כל כך

קרא עוד »
החזרי מס בגין בעיה רפואית

אנשים הסובלים מנכות במדינת ישראל, בין אם מדובר על נכות פיזית ובין אם מדובר על נכות נפשית, בדרך כלל יהיו זכאים לקבל לא מעט הקלות

קרא עוד »