מחשבון החזרי המס של ישראל

החזר מס הכנסה לבעלי נכות רפואית הזכאים לפטור

החזר מס הכנסה לבעלי נכות רפואית הזכאים לפטור
החזר מס הכנסה לבעלי נכות רפואית הזכאים לפטור

המס בישראל הוא אחת מההוצאות הגדולות ביותר והפחות מדוברות של כל משק בית. יש מגוון מיסים, אך לרוב המשמעותי ביותר לבעלי הכנסה מכובדת, הוא מס ההכנסה. מס הכנסה נגזר על פי גובה המשכורת החודשית, ושיעורו ממנה עולה ככל שהמשכורת גבוהה יותר. בעלי נכות רפואית מוכרת זכאים לעיתים קרובות להחזר מס הכנסה. במאמר זה נפרט על ההחזר ועל הדרך לקבלתו.

מי זכאי להחזר מס בעקבות נכות רפואית?

מס ההכנסה, הוא אחד ממקורות הרווח העיקריים של קופת המדינה. הוא מאפשר למדינה לגבות סכומים גבוהים באופן דיפרנציאלי, כאשר אלו אשר מרוויחים מעט לא נושאים בעלות המס, ואלו אשר משכורתם גבוהה משלמים אחוז ניכר ממנה. אנשים עמידים, בעלי משכורת חודשית מכובדת, עלולים למצוא את עצמם משלמים עשרות אחוזים לקופת המדינה בכל חודש. המנגנון של החזר המס, נועד לשנות עיוותים במיסוי, ולאפשר לאזרחים לקבל החזר אם שילמו סכום גבוה מדי.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

סכום גבוה מדי יכול להיות משולם עקב צפי לא הגיוני בנוגע לגובה ההכנסה החודשית, עבודה במספר מקומות, או הוצאות שלא נכנסו לחישוב. אפשרות נוספת לקבל החזר של מס הכנסה, היא בשל נכות רפואית מוכרת. הנכות הרפואית מקנה הקלות במיסוי, בשל ההוצאות הגדולות יותר של הסובל ממנה, והצורך לקבל טיפולים שונים ולערוך התאמות בבית המגורים. האנשים הזכאים להנחה, צריכים לעבור וועדה ייעודית, אשר תאשר את נכותם ותגדיר לכמה אחוזי הנחה בביטוח הם זכאים.

כמה זמן רטרואקטיבית ניתן לקבל את החזר המס?

פעמים רבות, אנשים הסובלים מנכות משקיעים את כל מרצם בהתמודדות עם מצבם, ולמעשה מזניחים את הטיפול בענייני החזרי המס. העיכוב במקרה זה, לא חייב להיות הרסני מבחינה פיננסית. הסיבה לכך היא, שוועדות אישור הנכות מעניקות אפשרות לקבל החזר מס רטרואקטיבי. הזמן להתחלת קבלת ההחזר נקבע בין השאר על מועד פריצת הנכות, מה שיצריך העברת מסמכים מתאימים מטעם הרופאים המטפלים לוועדה.

במידה והנכות נגרמה שנים רבות לפני התכנסות הוועדה, ביכולתה לאשר החזר רטרואקטיבי לעד 6 שנים. החזר זה, נקבע על פי השנה בה הוגשה הבקשה למס הכנסה לקבלת ההחזר. במידה והבקשה הוגשה באותה שנת מס כמו התכנסות הועדה, תוכלו לקבל החזר של עד 6 שנים מרגע ההתכנסות. במידה והבקשה הוגשה בשנה שלאחר מכן, 6 השנים יספרו מרגע הגשת הבקשה עצמה.

מהם המסמכים שעליכם להגיש?

הגשת הבקשה להחזר, גם לאחר שסיימתם את התהליך בוועדה הרפואית, יכולה להיות מתישה מאוד מבחינה בירוקרטית. עליכם להכין מספר עצום של מסמכים וטפסים, אשר נועדו להבהיר לפקידי רשות המס בדיוק כמה החזר מגיע לכם. תאלצו להשיג אישורים ומסמכים המעידים על גובה ההכנסה השנתית שלכם, בכל השנים בהם אתם מעוניינים לקבל החזר.

נוסף על כך, תאלצו להשיג טפסי אישור מהמעסיקים השונים, ומסמכים המעידים על שינויים אחרים והטבות שונות להן הייתם זכאים מבחינת מיסוי. הטבות אלו יכולות לכלול לידת ילד וכדומה. נוסף על כל אלו, עליכם להביא כחלק מחבילת המסמכים גם את הפרוטוקול וההחלטות של הועדה הרפואית שדנה בענייניכם, מאחר ומדובר בפרט המידע החשוב ביותר, ולמעשה במסמך המקנה לכם את הזכאות להחזר.

הגשה לא שלמה של כלל המסמכים, תוביל פעמים רבות לדחיית הבקשה, גם אם היא ביסודה מוצדקת, ותשלח אתכם להשלמות בבית. כדאי מאוד לגשת לאתר רשות המיסים, ולברר שיש ברשותכם את כלל המסמכים הרלוונטיים מראש, מאחר וישנם הבדלים הקשורים לאופי התעסוקה, ולהיות העובד עצמאי או שכיר.

על פי אילו שיקולים מקבלת הוועדה הרפואית את החלטותיה?

רבים ניגשים לוועדה הרפואית, מתוך תחושה שמדובר במבחן שיש לעבור. חשוב להבין, הועדה הרפואית כוללת בתוכה רופאים מתחומים רבים, אשר מטרתם אינה להכשיל אתכם, אלא לבדוק את מצבכם לאשורו.

ניסיונות להתל בוועדה, ולהגזים את הסימפטומים אותם אתם חווים, יתגלו ככל הנראה בשלב מוקדים על ידי המומחים והרופאים, אשר ראו מקרים רבים כמו שלכם במהלך הקריירה העשירה שלהם. השיקולים על פיהם מקבלת הועדה את החלטותיה, נוגעים להשפעת הפגיעה והנכות על יכולתכם להמשיך לעבוד. חלק מהפגיעות, למרות שאינן חמורות יחסית, דורשות מהאדם הסובל מהם להפחית בשעות העבודה היומיות, כתנאי לשמירה על בריאותו. שיקול נוסף של הועדה, נוגע להשפעת הנכות על מצבכם בטווח הארוך.

חלק מהנכויות יובילו להחמרת המצב עם השנים, והחזר המס יכול לאפשר לסובל מהן להשקיע את הזמן בטיפול בבריאותו, כך שימשיך להיות פרודוקטיבי שנים רבות קדימה. שיקול נוסף של הועדה, נוגע לצורך בקבלת טיפולים רפואיים נוספים. קבלת הטיפולים עולה פעמים רבות סכומים גבוהים, ודורשת בין השאר השקעת זמן, מה שמפחית את יכולת ההשתכרות של הפרט.

כיצד ראוי להגיע לדיון בוועדה?

כאשר מגיעים לדיון בוועדה, חשוב להגיע באופן מכובד, אשר יקרין רצינות ואמינות. אנשים רבים מנסים להגיע לוועדות הרפואיות באופן שיבליט את הנכות ממנה הם סובלים, מתוך מחשבה שהדבר יגרום לאישור החזר מס הכנסה גבוה יותר.

עליכם להגיע לדיון בוועדה בדיוק כמו שהייתם מגיעים לאירוע חשוב אחר, תוך הקפדה על נראות חיצונית ולבוש מכבד. לבוש מכובד יקרין לחברי הועדה את המסר שאתם אינכם אנשים המנסים להיראות במצוקה רבה יותר מכפי שאתם באמת, ותגדיל את הסיכוי שתקבלו מענה חיובי, סיכוי שהוא לא מובן מאליו כמצב בו אלפי אנשים מנסים לרמות את הועדות הרפואיות בכל שנה.

מה בנוגע לשינויים במדד?

רבים אשר שילמו מס הכנסה גבוה מדי, תוהים מדוע עליהם להסתפק בסכום המדויק, כאשר המדד עצמו השתנה עם השנים. חשוב לכן לדעת, שהסכום אותו תקבלו עובר הצמדה למדד המחירים לצרכן, ומקבל 4 אחוז ריבית, כך שלא תפגעו בשל ירידת ערך הכסף.

החזר מס בזמן עוצר

מגפת הקורונה שינתה את חיינו ללא היכר והכניסה מונחים חדשים לשגרה היום יומית שלנו כמו סגר, עוצר וחופשה ללא תשלום. פרנסתם של מיליוני ישראלים נפגעה

קרא עוד »
החזר מס בקורונה

מגפת הקורונה, מלבד היותה סיכון בריאותי עבור לא מעט קבוצות באוכלוסייה, היא ללא ספק גם מכה כלכלית קשה שפגעה בעסקים ועובדים רבים. סגר, עבודה מהבית,

קרא עוד »
החזר מס על קניות בחו"ל

לא רבים יודעים זאת, אך במרבית מדינות העולם ניתן לקבל החזר מס עבור הקניות שעורכים בהן כתיירים. מדובר במנגנון נפוץ אשר נועד לעודד תיירות על

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

היקום בו אנו חיים הולך ומתמלא באוויר מזוהם, שמופיע לרוב כתוצר לוואי של מפעלים מתועשים בעת תהליכי הייצור שלהם, ונפלט בתור גזים רעילים לחלל. זיהום

קרא עוד »
הכל על החזרי מס על רכב חשמלי

הרכבים החשמליים הגיעו אל מדינת ישראל לפני מספר שנים והכו גלים בקרב הציבור הישראלי. היות והמודעות לאיכות הסביבה ולזיהומים הרבים שאנחנו מייצרים מדי יום מבלי

קרא עוד »