החזר מס בגין שכר שהשתנה

החזר מס בגין שכר שהשתנה
החזר מס בגין שכר שהשתנה

רוב האנשים בישראל, כמו בכל מדינה אחרת, בוחרים לעבוד בתור שכירים ובהחלט אפשר להבין מדוע. יש בכך הרבה יתרונות, כמו עצם העובדה שלא צריך "לרדוף" אחרי העבודה באופן אישי או לחשוש שלא יהיו לכם לקוחות.

למעשה, כאשר אתם שכירים אתם יכולים להיות בטוחים שלא משנה מה יקרה במהלך החודש, כי בסופו של דבר תקבלו משכורת על העבודה שעשיתם. מה שכן, כולנו יודעים היטב לומר שלא תמיד להיות שכיר זו הבחירה הכי כלכלית שאפשר לעשות, שכן יש שכירים שמרוויחים אומנם נהדר אך יש גם אחרים שאצלם זה לא המצב.

יתרה מכך, למרות השאיפה שלנו, בתור שכירים, להרוויח יותר ויותר עם השנים, לא תמיד זה המצב ולפעמם מה שקורה קורה בדיוק ההפך. כלומר, לא אחת קורה שאדם צובר ניסיון, עובד שנים אך המשכורת שלו דווקא יורדת מסיבה כזו או אחרת.

יש הרבה השלכות למצבים כאלה ואחת מהן זו העובדה שמגיעים לנו החזרי מס בגין שכר שהשתנה. זה נשמע לכם כמו תחום שאתם לא מבינים בו? לא באמת ברור לכם האם גם לכם, כמו לאחרים, אולי מגיעים החזרי מס? אם כך, המאמר שמובא כאן הוא בדיוק בשבילכם וכדאי לכם לעיין בו.

"החזרי מס הם כסף שממתין לעובדים, אשר במהלך שנת המס שילמו מס הכנסה בסכום שעלה על הנדרש."

ההתחשבנות שלכם מול רשות המיסים

אחת מהתוצאות הברורות של היותנו שכירים היא שרבים מאיתנו לא טורחים בכלל להבין איזה מיסים אנחנו משלמים, על כמה הם עומדים ואיך עושים את החשבון מול רשות המיסים.

כתוצאה מכך אנחנו משלמים בצורה אוטומטית, בלי בכלל לעצור ולראות האם יכול להיות שמגיעים לנו החזרי מס מידי פעם. אחת מהדוגמאות הקלאסיות של מקרים שבהם כן מגיעים לאנשים החזרי מס, היא בדיוק הדוגמא שבה השכר שלנו נפגע.

תוהים איך זה קורה בפועל? פשוט מאוד: את תחילת שנת המס התחלנו עם חישוב מסוים ברשות המיסים, אשר על פי רוב התבסס על מה שהיה בשנה שעברה. בהתאם לאותו חישוב אנחנו משלמים בכל חודשי השנה את המיסים, ללא כל קשר למה שקורה במציאות.

כלומר, לא אחת קורה שבמציאות אנחנו כבר מרוויחים הרבה פחות, כי משהו השתנה או פשוט כי החלטנו להוריד את היקף המשרה שלנו, אך בפועל המיסים נשארים אותם מיסים! זה אומר שאם בעבר הרווחתי X ושילמתי Y, הרי שעכשיו אני מרוויח X פחות סכום מסוים אך עדיין משלם את אותו Y.

זה מצב אבסורדי ובלתי נסבל, כי ההיגיון אומר בצורה פשוטה שאם אנחנו מרוויחים פחות – הרי שגם המיסים שעלינו לשלם צריכים להיות נמוכים יותר.

 

איך מקבלים את ההחזר?

אם מצב כזה קורה גם לכם, בין אם זה כי החלטתם לרדת ממשרה מלאה לחצי משרה ובין אם זה בגלל כל סיבה אחרת, כדאי שתדעו שאתם לא לבד.

כלומר, רשות המיסים מתעסקת בדיוק עם מקרים כמו שלכם על בסיס יומי, כך שאתם לא המקרה הבודד והיחיד שמונח על שולחנו של פקיד שומת המס. מה שכן כדאי לדעת, זה שתקבלו את הכסף שמגיע לכם, כלומר את החזרי המס בגין השכר שהשתנה, רק בדיעבד.

כלומר, כפי שצוין לעיל, את ההתחשבות עם רשות המיסים עושים פעם בשנה ולכן בהחלט יכול להיות מצב שבו במהלך כל השנה תשלמו יותר מידי מיסים, עד שבסוף השנה תקבלו את ההחזר שמגיע לכם. עוד נתון שחשוב להיות מודעים לו, זה שרשות המיסים לא תעשה בעצמה את כל הבירורים ואת הבדיקות בדרך כלל.

כלומר, האחריות על הגשת הטפסים והבקשות הנכונות לקבלת החזרי מס היא עליכם. זה אומר שאתם צריכים להיות עם היד על הדופק, להבין כמה מיסים אתם משלמים היום ולראות מה הפער בעצם מול מה שעליכם לשלם.

אם כל זה נשמע לכם כמו משימה מורכבת שלא ברור לכם מאיפה להתחיל להתמודד איתה, כדאי שתדעו שאתם לא לגמרי לבד. ראשית, היום ההתמודדות מול רשות המיסים הרבה יותר פשוטה כי אתם יכולים להיכנס לאתר של הרשות ולהבין במה דברים אמורים.

שנית, יש גם אנשי מקצוע שזו בדיוק ההתמחות שלהם שיוכלו לעזור לכם, כמו רואי חשבון, אז למה שלא תפנו אליהם? אין טעם לוותר על החזרי המס שמגיעים לכם כי אם אתם מרוויחים פחות – הגיע הזמן שגם תשלמו פחות מיסים.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזרי מס בגין הפסקות בעבודה

במדינת ישראל כל אדם שעובד בתור שכיר, כמו אנשים שעובדים בתור עצמאיים, משלם מס הכנסה מידי חודש. רוב השכירים אומנם בכלל לא עוצרים לחשוב על

קרא עוד »
החזרי מס למטפלות

פקודת מס הכנסה מפרטת את כלל הזכאים לקבלת החזרי מס. הדרך לאמוד את היקף החזר המס הוא על פי מושג בשם "נקודת מס" – נרחיב

קרא עוד »
החזרי מס לחברות

במסגרת התנהלות כלכלית כזו או אחרת במדינת ישראל, אנחנו רואים שניתן לבחור גם להתנהל בתור חברה. במקרים כאלה חשוב להבין שמדובר על ישות משפטית נפרדת

קרא עוד »
החזרי מס לבעלי חברה משפחתית

כשרוצים להקים חברה בדרך כלל צריך לבדוק כמה דברים. ראשית, האם אנחנו רוצים לעשות את זה לבד? כלומר, האם אדם מסוים רוצה להיות הבעלים היחיד

קרא עוד »
החזרי מס בגין פיצויים

כל עובד במדינת ישראל, במידה והוא עבד בצורה חוקית ומסודרת במקום עבודה מסוים ובמידה והוא עמד בכל הכללים הקבועים בחוק זכאי לקבל פיצויים. הפיצויים יכולים

קרא עוד »