fbpx

החזר מס בגין לידה

אם יש משהו מרגש בחיינו זו לידה של תינוק שמגיע לעולם ולמרות שבישראל רוב הנשים עושות זאת יותר מפעם אחת בחייהן, זה תמיד מרגש מחדש. לכן ברור מדוע גם את, כמו כל אישה אחרת, מתרגשת מאוד מהעניין, אך אסור לשכוח גם את הצד הכלכלי של הדברים. לא ברור איך, אבל תמיד כאשר תינוק חדש נכנס למשפחה זה משפיע עלינו מאוד מבחינה כלכלית. לכאורה הוא כל כך קטן ולא צריך יותר מידי דברים, אך בפועל זה ממש לא מדויק. בפועל אנחנו מוצאים את עצמנו עם חשבון בנק שרק סופג עוד ועוד מכות, מה שמסביר מדוע נרצה להגן על כל אחת מהזכויות שלנו. לא כל הנשים מודעות לכך, אבל בגין לידה ניתן לקבל החזרי מס והאמת היא, שאין שום סיבה לוותר על כך. בחישוב פשוט את תראי שמדובר על לא מעט כסף, שכן בפועל נקודות המס עובדות בצורה הבאה:

  1. בשנת הלידה תקבלי חצי נקודת זיכוי
  2. בשנה שאחרי הלידה ועד שהילד יהיה בן 5 תקבלי 2 נקודות זיכוי
  3. מגיל 6 ועד גיל 17 תקבלי נקודת זיכוי אחת
  4. עד גיל 18 תקבלי עוד חצי נקודת זיכוי

חשוב שתביני, כדי שתוכלי לעשות את החשבון ולהבין במה דברים אמורים, כי נכון לשנת 2015 למעש נקודת זיכוי אחת שווה ל 218 ₪ בחודש, מה שאומר שמדובר על 2616 ₪ בשנה! אומנם זה נכון שלא מדובר על סכום שיוכל לשנות את חייך, אבל בתור אם טרייה, איזו סיבה יש לך לוותר על מה שמגיע לך?

"החזרי מס הם כסף שממתין לעובדים, אשר במהלך שנת המס שילמו מס הכנסה בסכום שעלה על הנדרש."

מה עוד חשוב שתבדקי

כאשר מדרים על החזר מס בגין לידה אי אפשר להתעלם מאוד כמה גורמים שיוכלו להשפיע עלייך, כמו לדוגמא, השאלה לכמה זמן יצאת לחופשת לידה. ראשית, חשוב שתדעי שבחופשת הלידה, שבמדינת ישראל קצרה פי כמה לעומת מדינות אחרות בעולם, בדרך כלל תקבלי שכר נמוך יותר לעומת השכר הרגיל שלך. זה קורה כי כנראה באופן רגיל נשארת בעבודה שעות נוספות והרווחת הרבה יותר. עם זאת, את ההתחשבנות עם רשויות המיסים אנחנו עושים פעם בשנה ולא פעם בחודש, מה שמסביר מדוע גם במהלך חופשת הלידה, כאשר תרוויחי פחות ממה שהרווחת כל השנה, עדיין תשלמי מיסים כאילו ההכנסות שלך לא השתנו. זה עוד דבר שחשוב מאוד שתהיי מודעת אליו כדי שתוכלי להגיש סופו של דבר בקשה להחזר מס, כי למה שלא תדאגי לקבל את מה שמגיע לך?

החזרי מס בגין הארכת חופשת הלידה

עוד דוגמא שמובילה לכך שהרבה נשים שהפכו לאמהות טריות זכאיות לקבל החזרי מס אך לרוב הן לא מודעות לכך – זו הארכת חופשת הלידה. כפי שציינו לעיל, בישראל חופשת הלידה היא של שלושה חודשים בלבד לעומת שישה חודשים במדינות אחרות. משמעות הדברים היא שמדובר על זמן מאוד קצר, מה שמוביל הרבה אמהות להחליט שהן רוצות להאריך את חופשת הלידה על חשבונן. זה טוב ויפה שהן עושות זאת, אם כי יש כאן קושי כלכלי גדול. באותם שלושה חודשים של הארכת חופשת הלידה למעשה האם לא מקבלת בכלל משכורת אך היא כן משלמים מיסים! זה כמובן מצב אבסורדי אך הוא חלק מהמציאות שלנו בישראל וחשוב מאוד להיות מודעים לו. את תוהה מה זה אומר מבחינתך? פשוט מאוד: אם את משלמת מיסים כשאת לא מרוויחה, הרי שתוכלי להגיש בסופו של דבר בקשה להחזר מס. אותם החזרי מס שתקבלי יוכלו להקל עלייך בצורה משמעותי ביותר את החיים, אז למה שתוותרי על כך?

בגין לידה

את יכולה להגיש בקשה להחזרי מס גם בצורה רטרואקטיבית

זה לא משנה אם גילית פתאום שמאז שנת הלידה הדברים לא התעדכנו כמו שצריך ולא קיבלת את הקלות המס שלהן היית זכאית או שאת רוצה להגיש בקשה להחזרי מס בגלל סיבה אחרת. מה שבטוח זה שעדיין לא מאוחר, כי למעשה בקשות שונות להחזרי מס במדינת ישראל אפשר להגיש גם 6 שנים אחורה. כלומר, אם נולד לך ילד, נפלה טעות ורק אחרי ארבע שנים גילית למעשה לא קיבלת את נקודות הזיכוי שהגיעו לך, את לא צריכה להתייאש. תוכלי דיין לבצע את הגשת הבקשות השונות וליהנות מתשלום בצורה רטרואקטיבית שייכנס ישירות לחשבון הבנק שלך. זה נכון שעבור רוב האנשים לא מדובר על סכומים שמשנים את החיים, אך מצד שני, כן מדובר על סכום כסף שחבל יהיה לוותר עליו ולכן כדאי לפעול למען קבלת ההחזרים שמגיעים לנו. בנוסף לכך, אם את עסוקה, לא מבינה בבירוקרטיה וכל מה שקשור להחזרי המס נראה לך מורכב מידי, דעי שאת לא חייבת להתמודד עם העניין הזה לבד. זה לא משנה אם את חושבת שמגיעים לך החזרי מס בגין לידה או בגלל כל סיבה אחרת, כי מה שבטוח זה שתוכלי לפנות אל אנשי מקצוע מומחים שיעזרו לך לקבל את מה שמגיע לך, אז למה את מחכה?