מחשבון החזרי המס של ישראל

החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה

החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה
החזר מס בגין תשלום עודף של מס רכישה

עסקת נדלן היא פעמים רבות אחת מהעסקאות המשמעותיות ביותר שתבצעו במהלך חייכם. מדובר בסכומי כסף עצומים, ובקנייה שחייבת להתבצע לאחר בירור מקיף של עתיד השטח והצפי הפיננסי שלכם שנים רבות קדימה.

מס רכישה הוא אחד מהפרמטרים שחשוב לשים אליהם לב בעסקאות נדלן. מדובר במס על העברת הנכס, שיכול להגיע לסכומים מכובדים. מאמר זה יעסוק בהחזר מס זה.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

מהו מס רכישה ומדוע חשוב לשים אליו לב?

כאשר מתבצעת עסקה, גם העסקה הפשוטה ביותר של רכישת שירותים או מוצר, המדינה לרוב גוזרת מהעסקה קופון בדמות מס. מס זה, נקרא מס ערך מוסף כאשר העסקה מתבצעת בחנויות סטנדרטיות, ומס רכישה כאשר מדובר על עסקה בתחום המקרקעין. העברת הנכס מיד ליד, היא ההצדקה להשתת המס.

עסקאות נדלן, אשר מבוצעות במיליונים, כוללות מס רכישה בשיעור של אחוזים בודדים מהסכום. ישנם גורמים רבים המשפיעים על מס הרכישה, ולכן נפוץ מאוד שלמרות בירור מעמיק, תמצאו את עצמכם משלמים סכום גבוה מהסכום אליו אתם נדרשים. לעיתים קרובות רק חודשים אחרי התשלום, לאחר בירור מעמיק או שיחה עם יודע דבר, תגלו ששילמתם יותר מדי.

במקרים אלו, ניתן לדרוש לקבל החזר מס, באמצעות הליך בירוקרטי פשוט באופן יחסי. למרות שההליך פשוט, וכולל לא הרבה יותר מגלישה באתר רשות המיסים, חשוב לוודא שהוא מתבצע כהלכה. ישנם פרמטרים רבים המשפיעים על מס הרכישה המוטל עליכם, וכדאי מאוד לבדוק שהבקשה שתגישו תהיה האחרונה, לאחר שתוודאו היטב שהסכום הסופי אכן תואם למצבכם.

מהן מדרגות המיסוי?

גובה מס הרכישה, משתנה באופן תדיר על פי מספר רב של מאפיינים. אחד מההבדלים הללו, נקרא מדרגות מיסוי. מדרגות המיסוי נקבעות על פי גודלה של העסקה המבוצעת. הן למעשה מאפשרות למדינה לגבות סכומים גבוהים יותר, ממי שבראייתה ידו משגת. כך למשל, אדם אשר משקיע בשטח קרקע עצום למטרות מסחר, יכול להרשות לעצמו להיפרד מאחוזים גבוהים יותר מאשר אדם אשר רוכש דירה למטרת מגורים.

מדרגות המיסוי מאפשרות את השתת המס באופן תואם למאפייני העסקה, כך שהמדינה תגדיל את רווחיה מצד אחד, ותפגע באזרחים באופן מינימאלי. הבנה של מדרגות המיסוי היא חיונית כדי שתוכלו לשלם את הסכום המדויק בו אתם חייבים.

האם סוג הנכס משפיע על תשלום המס?

מעבר לערכה הפיננסי של העסקה, גם לאופייה יש השפעה על גובהו של מס הרכישה. מדובר במס אשר מוטל על כלל עסקאות המקרקעין, אך המיסוי כולל הבדלים מהותיים בין סוגי הנדל"ן השונים. למעשה, התקנות מחלקות את המס באופן שונה בין קרקע המיועדת לעיבוד חקלאי, קרקע המיועדת למסחר, ושטח ייעודי לבניית בית מגורים.

סוג הנכס יכול להיות בעל השפעה רבה על גובה המס, ופעמים רבות גם מאפשר לכם גישה להטבות והקלות ייעודיות. מעבר להבדלים בין נכס חקלאי, תעשייתי או ייעודי למגורים, גם לאופי הרכישה השפעה על גובהו של המס. פעמים רבות, בשל מחירי הנדל"ן הגבוהים בישראל, המשקיעים מעדיפים לבצע את ההשקעה יחדיו, באופן מרוכז.

כך, נפוץ מאוד שאדם ירכוש כהשקעה אחוז מסוים מתוך דירת המגורים, או יהיה שותף בקבוצת רכישה של קרקע תעשייתית. במקרים אלו, מס הרכישה ייקבע באופן דיפרנציאלי לכל רוכש, כאשר המס הכללי יקבע על פי שווי הנכס כולו, והתשלום האישי ייקבע על פי אחוז הבעלות אשר נקבעה בעסקה.

הנחות במיסוי לאוכלוסיות שונות

על מנת שלא לפגוע באוכלוסיות מוחלשות, ולאפשר צמיחה שווה בכל חלקי החברה, המדינה החלה להעניק הטבות שונות במיסוי לאוכלוסיות ייעודיות. לכל סוג מס יש מדיניות שונה בקשר להענקת ההטבות הללו. כאשר מדובר במס רכישה, כדאי מאוד לברר האם אתם זכאים להטבות, אשר יכולות בהחלט להוביל לחיסכון כספי משמעותי מאוד.

חלק מההטבות ניתנות על סמך רכישה של דירה ראשונה, לעומת רכש של נכס להשקעה. הטבות אחרות, יינתנו לאוכלוסיות בסיכון, או לתושבים מקומיים. חשוב מאוד לבדוק לעומק את ההטבות הפוטנציאליות, מאחר ויכולה להיות להן השפעה על כדאיות העסקה כולה.

בדיקה מראש יכולה להשפיע על כדאיות העסקה

כאשר מתבצעת עסקת נדלן, שני הצדדים קובעים על מחיר על פי מספר שיקולים. אחד מהשיקולים הוא הצפי לעליית הנכס בעתיד, כמות הכסף הנזיל הזמינה, מקומות ואתרים אלטרנטיביים להשקעה ועוד. כאשר משקללים את כלל השיקולים המעורבים בהחלטה, לעיתים העלות של המס, יכולה להפוך עסקה משתלמת לעסקה שהייתם מעדיפים מראש לוותר עליה.

לכן, לפני שמבצעים את העסקה, חשוב מאוד להתייעץ עם בעלי מקצוע, בעלי ידע וניסיון בתחום המיסוי של עסקאות מקרקעין בכלל, ומסי רכישה בפרט. כך, תוכלו להימנע מהסתבכות בקבלת ההחזרים מרשות המיסים, ותוכלו להתכונן לביצוע הרכישה באופן המיטבי. נוסף על כך, ההתייעצות עם בעל המקצוע יכולה לחשוף אתכם להזדמנויות בעולם השקעת המקרקעין, אשר נובעות מזכאותכם להטבות שונות שטרם שמעתם על קיומן.

ניתן להיעזר בסימולטור מס רכישה באתר רשות המיסים

רבים, חושבים שהכניסה לאתר רשות המיסים היא הליך מסובך, ונמנעים מכך. ההימנעות מבירור מעמיק של מצבכם מבחינת המיסוי, היא אינה החלטה רעה בלבד, היא יכולה להיות החלטה הרסנית מבחינה פיננסית. יתכן שתשלמו במשך השנים סכומים גבוהים שלא לצורך, אשר שתסתבכו בגלל שלא שילמתם את המיסים במלואם, מה שיוביל לפתיחת חקירה בעניינכם, ולתשלום קנסות גבוהים ביותר.

כאשר אתם מנסים לקבל מידע על מס הרכישה שעליכם לשלם, כדאי מאוד שתעזרו בכלי החדשני שפותח ברשות המיסים, מחשבון מס הרכישה. מדובר למעשה בכלי המאפשר לכם בלחיצת כפתור לברר מהו המס אשר עליכם לשלם. כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את האתר, להזין את הפרטים הנוגעים לעסקה שביצעתם ולהטבות אליהן אתם זכאים, ותקבלו את הסכום הסופי לתשלום או לזיכוי.

הפסד מנצח – החזר מס מהפסדים

ידע הוא כוח כפי שגורסת האמרה הוותיקה, ובהשאלה – ידע במיסוי הוא כוח כלכלי. חלק גדול מאיתנו לא מודע להטבות ולאפשרויות השונות העומדות בפנינו עבור

קרא עוד »
החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

למרות שכולנו במדינת ישראל עובדים קשה, רוב האנשים יעידו על כך שהם לא לגמרי מרוצים מהמצב הכלכלי שלהם. זה מה שמוביל רבים מאיתנו לבדוק אפשרויות

קרא עוד »