מחזירים לכם כסף, מלאו טופס עכשיו!

4 טיפים למגישי בקשה לקבלת החזרי מס

הגשת בקשה להחזר מס היא תהליך מסובך ואישורה לוקח זמן רב.

לעיתים, גם במקרה שבו קיימת זכאות להחזר מס, הגשה לא מדויקת של הבקשה, החסרת פרטים חשובים או טעויות טכניות במילוי הטופס, עלולות להוביל לפסילת הבקשה.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לחצו כאן ובדקו אם מגיע לכם כסף!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

לכן, אספנו עבורכם ארבעה טיפים קריטיים להגשת בקשות להחזרי מס.

הטיפ הראשון – נקודות זיכוי במס הכנסה

בהרבה מקרים, הזכאות להחזר מס נובעות מאופן חישוב המס. רשות המיסים מחשבת עבור כל אחד את מדרגת המס שעליו לשלם על בסיס ההכנסות השנתיות שלו בשנת המס האחרונה.

עם זאת, מס ההכנסה עצמו משולם באופן חודשי ולעיתים ההכנסות החודשיות הן דינאמיות וכן נוצר הבדל בהכנסה בין שנים שונות. מקרים כמו הפסקת עבודה, החלפת תפקיד, חודשי אבטלה או שינויים אחרים בשכר כמו תשלומים וניכויים נוספים עלולים לגרום לטעות בחישוב המס ולתשלום של מס גבוה יותר מן הנדרש.

עם זאת, בהרבה מהמקרים, עובדים גם זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה אשר אינם מודעים להם. נקודות אלו הן אוניברסליות ולא קשורות לרמת ההכנסות והניכויים של העובד אלא למצבו האישי – סיום לימודים, שחרור מהצבא, הולדת ילד, תשלום מזונות ואירועים רבים נוספים הם מקור לנקודות זיכוי במס הכנסה.

כל נקודה שווה כ-200 ש״ח בחודש ומעל 2,000 ש״ח בשנה ויש להן השפעה מהותית על שיעור המס שכל עובד משלם. כדאי מאוד לפני כל הגשת בקשה להחזר מס, לברר אילו נקודות זיכוי קיימות והאם אתם עומדים בתנאים הרלוונטיים לקבלת אותן נקודות.

הטיפ השני – החזר מס רטרואקטיבי

באופן כללי, החזר מס מתייחס למקרים בהם נגבה מס הכנסה גבוה יותר ממה שהיה נדרש ועל כן רשות המיסים נדרשת להחזיר את המס ששולם לעובד. עם זאת, חשוב לדעת כי הדבר תקף עבור שש שנות המס האחרונות.

מצד אחד, עבור מי שרק לאחרונה גילה כי הוא שילם מס גבוה מהנדרש, זו בשורה טובה שכן ניתן לבקש החזרי מס עבור יותר מהשנה האחרונה. מצד שני, הדבר מחייב כל אחד להישאר עם היד על הדופק ולבחון את ההכנסות והתשלומים שלו אחת לכמה שנים. היזכרות מאוחרת מדי במס גבוה ששולם לפני שנים רבות לא תאפשר קבלת החזר.

4 טיפים למגישי בקשה לקבלת החזרי מס

כמו כן, כיוון שאפשר לבקש החזרים עבור שנים קודמות, חשוב מאוד לשמור ולתעד את כל ההכנסות והניכויים לאורך השנים. בקשת החזרי מס מלווה תמיד במסמכים נוספים הנדרשים להוכחת הטענה ואי קיומם של המסמכים יוביל בהכרח לפסילת הבקשה.

באותו הקשר, חשוב לדעת כי הבקשות להחזרי מס מוגשות עבור כל שנת מס בנפרד. כך, גם אם קיימת עילה להחזר מס אשר התקיימה בשלוש שנות המס האחרונות, עליכם להגיש שלוש בקשות נפרדות להחזר מס עבור כל אחת מהשנים הללו.

הטיפ השלישי – ניכויים והוצאות

הטיפ הנ״ל רלוונטי בעיקר עבור עצמאים אשר מנהלים בעצמם את דוחות ההוצאות וההכנסות של העסק אך גם שכירים צריכים לשים לב אליו. עבור עצמאים, מדובר בחלק בלתי נפרד מניהול העסק. הקפדה על רישום נכון ומדויק של כלל ההכנסות וההוצאות היא קריטית לחישוב הרווח אשר עליו בעל העסק משלם מס.

יש כמובן הוצאות רבות אשר מוכרות במס ויכולות להשפיע על החישוב הכללי של פעילות העסק – הוצאות משרדיות, נסיעות, דלק, ריהוט משרדי, ציוד לעסק ובעצם כל הוצאה שניתן להוכיח שהיא הכרחית לפעילות השוטפת של העסק. עם זאת, ישנן הוצאות נוספות אשר כולנו משלמים ואפשר לנכות אותן מהחישוב הכללי של ההכנסות. הוצאות אלו הן הפקדות לקרנות פנסיה, ביטוח חיים וקרנות השתלמות.

כך שאם חישוב מס ההכנסה שלכם כולל בתוכו סכומים שהוצאתם על קרנות פנסיה וביטוחים, ניתן לנכות סכומים אלו ובכך לשלם מס מופחת. כמובן שגם במקרה הזה, חשוב מאוד לשמור את כל הדוחות על ההוצאות לקרנות וביטוחים שונים, וכן לתעד את התאריכים והסכומים המדויקים על מנת שיהיה ניתן לכלול אותם בחישובים של רשות המיסים.

הטיפ הרביעי – סיוע של איש מקצוע

חוקי מס הם תמיד מורכבים ומסובכים, מכילים מאות תתי סעיפים ומקרים פרטיים ומיוחדים ודורשים ולא מעט חישובים מורכבים. יש היום לא מעט מחשבונים וכלים המאפשרים לעשות את החישובים והבדיקות באופן עצמאי.

עם זאת, הכלים האלו לא מכירים את החוקים על בוריים ולא ידעו להגיד לכם אם אתם זכאים להקלות שאינכם מודעים אליהם. או להיפך, להסביר לכם מתי דווקא נקודת זיכוי שחשבתם שמגיעה לכם בעצם לא מגיעה לכם ואתם עלולים לגלות שאתם דווקא חייבים לשלם יותר מס ממה ששילמתם.

סיוע של יועץ מס או רואה חשבון מומחה למס הוא חיוני מאוד בתהליך הגשת בקשה להחזר מס ויעלה את אחוזי ההצלחה של הבקשה באופן ניכר. בהרבה מקרים ישנם טפסים שאי צירופם יוביל לפסילת הבקשה או סעיפים שמילוי לא נכון שלהם יוכל רק לעכב את הבקשה ולפגוע בכם.

ברוב המקרים, ייעוץ כזה יחייב תשלום של עמלה מסוימים אשר תבוא לידי ביטוי באחוז כלשהו מהמס שהוחזר. אך עם זאת, בלא מעט מקרים, הייעוץ יוכל לסייע לכם לקבל החזר הרבה יותר גדול ממה שהייתם מקבלים אם הייתם מגישים את הבקשה לבדכם. כמו כן, סיוע של איש מקצוע במהלך תהליך הגשת בקשה להחזר מס יכול להקל גם במובן הטכני.

על אף העידן הטכנולוגי בו אנחנו נמצאים, הגשת הבקשות להחזרי מס מחייבת הגעה באופן פיזי ללשכת פקיד שומת המס המקומית והגשת הטפסים. עם זאת, רואי חשבון יכולים להגיש את הבקשה באופן מקוון באמצעות מערכת מיוחדת בה הם משתמשים. על כן, סיוע של איש מקצוע יכול גם לחסוך זמן בהגשת הבקשה עצמה ועמידה בתורים ארוכים.

שתף את המאמר עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

מדרגות מס לשנת 2020

עליית מדרגה נחשבת לביטוי חיובי ומעודד המשקף הצלחה או התקדמות אישית מסוימת. אך בכל הנוגע לעלייה במדרגות המס, הרי שהדבר

קרא עוד »