- מרכז החזרי המס הגדול בישראל -

טופס 169 א' – קביעת אחוזי נכות לצרכי מס הכנסה

חולים ומטופלים רבים במדינה זכאים לקבלת פטור מלא או חלקי ממס הכנסה, במידה והם עומדים בתנאים שהחוק מפרט ומגישים את כל המסמכים הנדרשים. אחד המסמכים הללו הוא טופס 169 א' – קביעת אחוזי נכות לצרכי מס הכנסה. במאמר הבא נסביר על הטופס, מה עליכם למלא בו, מתי תצטרכו למלא אותו וכו'. להורדת הטופס לחצו כאן

מתי נצטרך את הטופס?

ראשית, עליכם להבין האם אתם זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה לפי תקנות המדינה. פקודות מס הכנסה קובעות כי ניתן לקבל פטור בגין מצב רפואי קשה במידה והוא עומד באחד מהתנאים הבאים:

הודעה חשובה – שימו לב!
רוצים לקבל החזר מס בגובה אלפי שקלים מקופת המדינה?

מלאו טופס עכשיו!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות
  • אדם הוכר כעיוור.
  • נקבעו לאדם אחוזי נכות בשיעור של 100%.
  • נקבעו לאדם אחוזי נכות בשיעור של מעל 89% בשל ליקוי שמפורט ברשימת הליקויים של מס הכנסה, ודרגת הנכות שלו נקבעה ליותר מ- 184 ימים.

 

אם תקופת הנכות היא זמנית ונקבעת לבין 185 ימים ל- 364 ימים, הפטור המקסימלי שאפשר לקבל כתוצאה מהטבת המס הוא 60,000 ₪. במידה והתקופה הינה של שנה ומעלה – הפטור המקסימלי הוא 550,000 ₪.

אם אתם צפויים להיות זכאים להטבת המס, עליכם לשלוח לפקיד השומה במס הכנסה את טפסים 1516 (בקשה לפטור רפואי מתשלום מס הכנסה) ו- 169ב' (אישור מסירת מידע). לאחר מכן, תצטרכו לשלם אגרה בסך 520 ₪ ולשלוח את הטפסים הללו לביטוח לאומי בצירוף של טופס 169א'.

 

אילו פרטים יש למלא בטופס 169א'?

בטופס יש למלא את הפרטים הבאים:

  • הפרטים האישיים שלכם: שם מלא, מין, תעודת זהות, תאריך לידה, כתובת וכו'.
  • הליקויים שבגינם אתם מבקשים את הבדיקה של הוועדה.
  • שיעור אחוזי הנכות שנקבעו לכם, בצירוף פרוטוקול הוועדה או האישור הרפואי שמעידים על אחוזי הנכות.

 

יש גם לצרף את טופס 169ב' שמהווה כתב ויתור על סודיות רפואית, וכן קבלה על תשלום הוצאות המוסד לביטוח לאומי. בטופס גם תצטרכו לבחור האם אתם מוכנים שהוועדה הרפואית תקבע את אחוזי הנכות שמגיעים לכם ללא הנוכחות שלכם, או שלא לסמן תיבה זו.

שתף את המאמר עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס