החזר מס ביטוח בריאות פרטי

ביטוח בריאות הוא ביטוח חובה אזרחית ולכן יש להכיר בו ובחשיבות שלו בעקבות כיוון שהוא חיוני ובעל ערך רב. במאמר זה יוסברו גם נקודות שונות בהן יכול להיות שגם לכם מגיע לדרוש החזר מס ביטוח בריאות פרטי, ולשם כך צריך לפעול מול מוסד ביטוח לאומי.

מהו ביטוח בריאות?

ביטוח זה הוא ביטוח שמכסה הוצאות הקשורות לטיפול רפואי. המבוטח משלם סכום יחסית נמוך לחברת ביטוח ובמידה ונדרשת הוצאה רפואית בשל בעיה בריאותית, מקבלים החזר מלא אודות הטיפול מביטוח הבריאות. לרוב ההוצאה הרפואית היא יקרה משמעותית יותר מהתשלום החודשי שהמבוטח משלם לחברת הביטוח ולכן זהו ביטוח טוב ומשתלם.

הודעה חשובה – שימו לב!
רוצים לקבל החזר מס בגובה אלפי שקלים מקופת המדינה?

או מלאו טופס עכשיו!

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות

המבוטח משלם כדי להקטין את הסיכון הכלכלי הגדול שיעמוד בפניו במידה ויצטרך טיפול רפואי גדול העולה סכומים גדולים. ישנם כמה אפשרויות למבטחים –

  • המדינה, ולפי כך זה ייקרא ביטוח בריאות ממלכתי.
  • ארגון ללא כוונות רווח – למשל, קופות החולים השונות בארץ.
  • חברות ביטוח פרטיות המציעות פוליסות ביטוח.

 

ביטוח בריאות הוא ביטוח חשוב מאוד ומדינה אשר מאפשרת לעשות זאת דרכה נחשבת היום למדינת רווחה – מדינה אשר רואה חשיבות ברווחת תושביה ובבריאותם. בזכות חוק ביטוח בריאות ממלכתי הקיים במדינה ישנה הבטחה כי כל אזרח החי בה זכאי לקבל שירותי בריאות באמצעות קופות החולים הפרוסות במדינה.

 

ביטוח בריאות פרטי

ישנן חברות ביטוח פרטיות רבות בארץ המציעות את שרותיהן בתמורה לתשלום של המבוטחים בהם. מגוון רחב של תוכניות ביטוח הנועדות לכסות הוצאות רפואיות קיימות אצל חברות הביטוח ובכל אחת מהן יש תנאי שימוש אחרים. תנאי הביטוח שונים זה מזה בתשלומים ובהיקף השירותים המוצעים ולכן יש לקרוא היטב טרם חתימת החוזה בין המבוטח לחברה.

ביטוח בריאות פרטי יכול לשמש כתחליף / כהשלמה / כמוסף לביטוח הבריאות הממלכתי.

  • ביטוח מוסף – שאינו כלול בביטוח הממלכתי או בקופות החולים.
  • ביטוח משלים – ביטוח המכסה הוצאות כלכליות על פרוצדורות רפואיות מעבר לתקרה הכלכלית שקופות החולים מציעות.
  • ביטוח תחליפי – מציעה שירותים ברמה גבוהה יותר בהשוואה לקופות החולים אך זהים, למשל – טיפול רפואי על ידי רופאים פרטיים המעניקים יחס אישי וחם.

 

מס בריאות

מס זה הוא חובה לתשלום עבור כל תושב ישראל מעל גיל 18 והוא משוער על סך – 3 אחוזים מהמשכורת החודשית של העובד. הוא מופרש בצורה אוטומטית מהשכר החודשי וחלקו משולם על ידי העובד וחלקו השני משולם על ידי המעביד.

היחס בין תשלום העובד והמעביד קבוע מראש ומעוגן בחוק. הרשות הגובה את מס זה הוא המוסד לביטוח לאומי ולכן הוא גם הגורם המטפל במידה וצריך לפתור בעיה בנושא המס.

החזר מס ביטוח בריאות פרטי
החזר מס ביטוח בריאות פרטי

מהו החזר מס?

כשמדברים על החזר מס, הכוונה היא לקבלת החזר של כספים מרשות המיסים בעקבות ניכוי יתר של הרשות מכספכם. לעיתים עשויים לקרות מצבים שמנוכים סכומים גבוהים יותר על ידי רשות המיסים ממה שנדרש על פי חוק. פעולה זו עשויה לקרות כיוון שבעת חישוב המס במהלך השנה לא נלקחים בחשבון נתונים ופרמטרים המשפיעים על החישוב, ולכן יש להיות על כך בבקרה רבה.

גובה סכום מס ההכנה שעובד צריך להפריש לרשות המיסים מחושב בצורה שנתית, למרות שפועל מס זה מנוכה ממשכורת העובד בצורה חודשית. הניכוי החודשי מבוסס על חישוב משוער של הכנסת העובדים השנתית ולכן מוביל לבעיה זו, כיוון שרק בסוף השנה ניתן לדעת מה הייתה המשכורת המדויקת שאותו עובד הרוויח בשנה החולפת ולפי כך לנכות מס בסכום הנכון.

 

באילו מצבים ניתן לקבל החזר מס ביטוח בריאות פרטי?

כשמדובר על החזר מס בריאות הכוונה להחזר דמי ביטוח לאומי – כיוון שמס הבריאות נגבה על ידי המוסד לביטוח לאומי. בעקבות כך שפעולת ניכוי המס קורת בצורה אוטומטית, ישנם מצבים בהם הניכוי ממשכורת העובד גבוהים מדי. במצבים אלו העובד זכאי להגיש בקשה להחזר דמי ביטוח אלו, כיוון שהם חלק מהכסף שהוא עבד קשה עבורו.

החזר מס זה מתאפשר לשכירים העובדים ביותר ממקום עבודה אחד ובכך יכול להיווצר מצב בו שולם מס בריאות כפול, או אזרחים שמקבלים פנסיה מוקדמת בנוסף למשכורת חודשית ממקום העבודה שלהם. זוהי אחת מהסיבות החשובות שיש לבצע תיאום מס במידה ועובדים בכמה מקומות עבודה או משלבים את המשכורת החודשית עם כספי פנסיה.

 

איך עושים את זה?

את הבקשה להחזר מס בריאות ניתן להגיש עד 7 שנים אחורה, כלומר, גם אם לפני כמה שנים עבדתם בכמה עבודות במקביל ששילמו לכם כל אחת מס בריאות שלא לצורך – אתם זכאים לקבל על כך החזר. את הבקשה מגישים דרך האתר למוסד לביטוח לאומי ובכך ניתן לחסוך את ההגעה לרשות הקרובה למקום מגוריכם המלווה תמיד בתורים ובירוקרטיה ידנית.

 

החזר מס בעקבות ביטוח בריאות פרטי

כאשר שכירים או עצמאים מבוטחים בחברות ביטוח בריאות פרטיות ומשלמים להם, הם אינם מפרישים עצמאית את המס אלא המעסיק עושה זאת. החזר מס בריאות פרטי יינתן רק עבור הפקדות שנחשבות לתקרת הפקדה כפי שהוגדר מראש בחוזה מול חברת הביטוח הפרטית, ובעקבות כך קיים שוני בין אדם לאדם בנושא החזרי המס. המטרה שעומדת מאחורי החזרי מס ביטוח בריאות פרטי עבור קופות גמל וביטוחי חיים פרטיים הוא לעודד כמה שיותר את התושבים להפקיד בקופות וביטוחים אלו כספים רבים.

 

סיכום

זוהי חובה אזרחית של כל התושבים מעל גיל 18 להפריש מהמשכורת החודשית שלהם למס הבריאות. ישנם כמה סוגי ביטוח בריאות בארץ המאפשרים שירותים שונים בעלויות שונות לפי הצורך האישי של כל תושב. מצבים רבים קורים ללא מעט אנשים העובדים בכמה עבודות שונות או מבטוחים על ידי חברות ביטוח חיים שונות אשר מזכאים את המבוטחים לקבל החזרים של מס הבריאות. גביית ההחזר מתבצעת מול המוסד לביטוח לאומי וניתן לעשות זאת בצורה אינטרנטית ובכך להקטין את כאב הראש הכרוך בכך.

תשלום המס מבוצע בצורה אוטומטית מהמשכורת החודשית של העובד הן בצורה שכירה והן באופן עצמאי.

במידה והינכם עובדים בשתי עבודות שונות, כל עבודה ככל הנראה משלמת עליכם מס בריאות. ישנה האפשרות להגיש בקשה ולקבל את החלק המגיע לכם חזרה.

עד 7 שנים אחורה בצורה רטרואקטיבית.

הגוף האחראי על מס הבריאות במדינה הוא המוסד לביטוח לאומי ולכן את כל הפניות יש להפנות אליו.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

אתר הר הביטוח

עולם הביטוחים נראה לרבים בציבור הישראלי כבלתי מוכר ומעורפל. כולנו מקבלים בכל כמה זמן שיחות טלפון בהן חברות הביטוח שלנו

קרא עוד »
בחירת ביטוח מתאים

במסגרת התנהלות פיננסית נכונה, בחירה מתאימה של ביטוחים היא פעולה חשובה במיוחד. בכל חודש, אנחנו מוצאים סכום כסף לא מבוטל

קרא עוד »