החזר מס בזמן עוצר

החזר מס בזמן עוצר
החזר מס בזמן עוצר

מגפת הקורונה שינתה את חיינו ללא היכר והכניסה מונחים חדשים לשגרה היום יומית שלנו כמו סגר, עוצר וחופשה ללא תשלום.

פרנסתם של מיליוני ישראלים נפגעה בעקבות צעדי הממשלה לטיפול במשבר, ועד כה לא ברור מתי התקופה הקשה הזו צפויה להסתיים.

עם זאת, ישנם לא מעט צעדים כלכליים, שמספקים הטבות לנפגעי המצב, וביניהם גם החזר מס על התקופה האחרונה.

החזר מס – מה זה אומר?

באופן כללי, החזר מס מגיע לכל מי ששילם יותר מס ממה שהיה צריך במהלך שנת המס. איך יודעים מה גובה המס שהיה נדרש לשלם? אז פה טמון הכלב – לא באמת יודעים. בתחילת השנה רשות המיסים מבצעת הערכה של השכר השנתי של עובד על סמך הכנסתו בשנה הקודמת, ועל פי ההכנסה השנתית המשוערת היא קובעת את גובה המס אשר משולם באופן חודשי לרשות המיסים דרך המשכורת.

בסופה של כל שנה, ניתן לבדוק אם הסכום המוערך דומה לסכום שהוכנס בדרך כלל. אם סכום ההכנסה היה נמוך מהסכום שהוערך, משמעות הדבר ששולם מס מיותר על הכנסה שלא באמת נכנסה. על כן, קיימת זכאות להחזר מס.

יותר מכך, לעיתים ההבדל בין הסכום המוערך לסכום המוכנס בפועל הם מספיק גדולים כדי שייווצר הבדל של מדרגת מס שלמה, ובמקרה הזה החזר המס יכול להיות גדול במיוחד. מרבית העובדים לא מוודאים בסופה של כל שנה האם מגיע להם החזר מס ולכן כספים רבים יורדים לטמיון.

החזר מס בתקופת הקורונה

אין ספק שהשנה הנוכחית הייתה חריגה בכל קנה מידה, במיוחד עבור המשק הישראלי שסבל מהשבתות ארוכות, פיטורים, צמצומים ויציאה לחופשות ללא תשלום. אירוע כמו עוצר לדוגמה, גורם לכך שרבים מפסיקים את עבודתם באופן מוחלט לתקופה ממושכת ועל כן מאבדים שכר רב לאורך אותה תקופה.

הן עצמאים והן שכירים שהרוויחו פחות בתקופה האחרונה בעקבות המשבר, ככל הנראה זכאים להחזר מס על מס ההכנסה ששולם בתקופה שבה כן עבדו. הצמצום בשכר מוביל לכך שהשכר שהוערך בתחילת השנה יהיה גבוה משמעותית מהשכר שבסופו של דבר נכנס, ועל כן המס ששולם היה גבוה מהנדרש. בנוסף, רשות המיסים בישראל מודעת למצב הקשה שנוצר בעקבות המגפה העולמית, ועל כן הצהירה כי כספים רבים שהתעכבו אצלה מבקשות החזרי מס קודמות ישוחררו בהקדם.

באופן כללי ניכר כי רשות המיסים עושה כמיטב יכולתה על מנת לזרז הליכים ולהחזיר כספים לזכאים מוקדם ככל הניתן. על כן, אם גם אתם זכאים להחזר מס, מומלץ להגיש בקשה לרשות המיסים בהקדם האפשרי על מנת לקבל את הכסף בזמן הקרוב.

אז מי זכאי להחזר מס בזמן עוצר?

באופן כללי, כל מי שהכנסתו נפגעה בתקופה האחרונה, סביר שהוא זכאי להחזר מס. בנוסף, קיימים גם מקרים נוספים המספקים זכאות להחזר מס כמו – הורים לילדים מתחת לגיל 18, סטודנטים, מתגרשים ומתחתנים, מי שהוא או אחד מבני משפחתו חולה במחלה קשה וכן אנשים אשר עובדים במספר עבודות ולא ביצעו תיאום מס.

לאור הגדלת היעילות של רשות המיסים בתקופה האחרונה בעקבות המצב, זהו זמן מושלם לטפל בהחזרי מס, גם כאלו המגיעים לכם בעקבות התקופה האחרונה וגם כאלו שיכול להיות שמגיע לכם משנים קודמות.

הדגש היחיד שחשוב לזכור הוא כי רשות המיסים מספקת החזרי מס רק עבור שש השנים האחרונות. כלומר, מי שמגיש בקשה להחזר מס בשנת 2020 יכול להגיש בקשה גם עבור כל שנה החל משנת 2014. אלו בדיוק הכספים שיכולים לעזור לכם לשרוד את התקופה הקרובה.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

על אף ההתאמות המיוחדות שבוצעו ברשות המיסים בעקבות תקופת הקורונה, התאמה אחת משמעותית לא בוצעה עדיין, והיא האפשרות להגיש את הבקשות להחזר מס באופן מקוון דרך האינטרנט.

על מנת להגיש בקשה להחזר מס, יש להגיע אל פקיד השומה המקומי ברשות המיסים ולהגיש לו את הטפסים הרלוונטיים. הטופס המרכזי עבור שכירים הוא טופס 135 של רשות המיסים ועבור עצמאיים הוא טופס 137 (או 1301 אם ההכנסה השנתית גבוהה מ-60 אלף ש״ח). מלבד טפסים אלו, יש להגיש גם טופס 106 המסופק על ידי המעסיק ומהווה סיכום של ההכנסות והניכויים בשנה החולפת.

כמו כן, יש לצרף לבקשה אישורים נוספים, המעידים על זכאות להחזר מס (אישורי לימודים, תעודות לידה ורישום מצב משפחתי) במידה ומבקש הבקשה זכאי לעוד הקלות מלבד אלו הקשורות בגובה ההכנסה. את כל אלו יש להגיש בצירוף צילום שיק או מסמך בנקאי המאשר את הבעלות על חשבון הבנק אליו יוחזרו הכספים.

מה עוד חשוב לדעת על בקשות להחזר מס בזמן עוצר?

בקשה להחזר מס היא תמיד עניין מורכב ודורשת היכרות מעמיקה עם חוקי המיסים בישראל, ובקיאות באופן בו מחושבים המיסים. גם בשגרה מומלץ להיעזר ביועץ מס או רואה חשבון, אשר יוכלו לוודא שאתם אכן זכאים להחזר, ולסייע לכם במילוי הטפסים בצורה הנכונה כך שתקבלו את ההחזר ללא עיכובים או דחיות. עם זאת, בתקופה הנוכחית התייעצות עם גורמי מקצוע היא חשובה שבעתיים.

לאורך תקופת המשבר הממשלה הצהירה על מגוון של תוכניות לסיוע לעסקים, עצמאים ושכירים על פי אוסף רחב של הגדרות ומפתחות. מרבית הישראלים מתקשים לעקוב אחר קצב ההודעות או לאילו הטבות הם זכאים במסגרת תוכניות הממשלה השונות. בנוסף, סביר כי לאורך התקופה נוצרו אצל חלק מהעובדים אי סדרים כאלו ואחרים ברישום ההכנסות וההוצאות בעקבות המצב.

על כן, כדאי מאוד לפנות לייעוץ מקצועי אצל יועץ מס או רואה חשבון, שיוכלו לסייע לכם לעשות סדר במסמכים, לערוך לכם היכרות עם התוכניות השונות, ולהגיש יחד איתכם את הבקשות למגוון ההקלות להם אתם זכאים בעקבות משבר הקורונה.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!

החזר מס בקורונה

מגפת הקורונה, מלבד היותה סיכון בריאותי עבור לא מעט קבוצות באוכלוסייה, היא ללא ספק גם מכה כלכלית קשה שפגעה בעסקים ועובדים רבים. סגר, עבודה מהבית,

קרא עוד »
החזר מס על קניות בחו"ל

לא רבים יודעים זאת, אך במרבית מדינות העולם ניתן לקבל החזר מס עבור הקניות שעורכים בהן כתיירים. מדובר במנגנון נפוץ אשר נועד לעודד תיירות על

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

היקום בו אנו חיים הולך ומתמלא באוויר מזוהם, שמופיע לרוב כתוצר לוואי של מפעלים מתועשים בעת תהליכי הייצור שלהם, ונפלט בתור גזים רעילים לחלל. זיהום

קרא עוד »
הכל על החזרי מס על רכב חשמלי

הרכבים החשמליים הגיעו אל מדינת ישראל לפני מספר שנים והכו גלים בקרב הציבור הישראלי. היות והמודעות לאיכות הסביבה ולזיהומים הרבים שאנחנו מייצרים מדי יום מבלי

קרא עוד »