מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס לזוגות נשואים

החזרי מס לזוגות נשואים
החזרי מס לזוגות נשואים

זוגות נשואים זכאים באופן טבעי להטבות וזכויות שונות, הנובעות ממיסוד הקשר הזוגי ביניהם. אחד האלמנטים העיקריים הנובעים ממיסוד הקשר הוא הקמה של משק בית משותף, אשר מתנהל באופן שונה מול רשויות המס מאשר אדם פרטי.

מה המשמעות של משק בית משותף, מתי זה מועיל ומתי זה דווקא פוגע? על כך בכתבה הבאה.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

חישוב מס הכנסה עבור זוגות נשואים

עבור בני זוג נשואים, נפתח במס הכנסה תיק משותף בידי פקיד השומה אשר נושא את שמות שני בני הזוג. התיק המשותף, כולל את כל ההכנסות של שני בני הזוג ומשפיע על אופן חישוב המס. אחת ההשפעות העיקריות היא היכולת לבצע העברה של נקודות מס בין בני הזוג במקרים שונים.

למשל אם אחד מבני הזוג זכאי להקלה במס בעקבות תשלום ביטוח חיים אך הקלה זו אינה מתקיימת שכן השכר שהוא מרוויח נמוך מכדי להיות מחויב במס, ניתן להעביר את נקודת המס לבן הזוג השני ובכך לחסוך מעט מתשלום המס המשותף. עם זאת, קיימים גם מקרים בהם לא ניתן להעביר נקודות מס בין בני זוג ולכן חשוב לוודא מראש האם זאת אפשרות בהתאם לסוג נקודות הזיכוי של בני הזוג.

נקודות זיכוי במס בעקבות נישואים

אמנם, הליך הנישואים עצמו אינו מספק לבני הזוג נקודות זיכוי במס, אך סביר כי בעקבות מיסוד הקשר, בני הזוג יהיו זכאים להקלות שונות. הגורמים הנפוצים ביותר הם כמובן קיומם של ילדים משותפים לבני הזוג אשר מזכים את בני הזוג בנקודות זיכוי שונות על פי כמות הילדים וגילאי הילדים.

נקודות הזיכוי ניתנות רק לאחד מההורים, כאשר מדובר בזוג נשוי, ועל כן קיימת האפשרות להחליט איזה מההורים יקבל את ההטבה בהתאם לגובה המשכורת שלו והאפשרות שלו להנות מההטבה. בנוסף לאלו, אם אחד מהילדים סובל מנכות או אוטיזם, יהיו ההורים זכאים לנקודות זיכוי נוספות במס הכנסה.

נקודות זיכוי במקרה בו אחד מבני הזוג לא עובד

מלבד מקרים הקשורים בילדים, קיים מצב נוסף הרלוונטי עבור זוגות נשואים והוא מקרה בו אחד מבני הזוג לא עובד.

במקרה בו אחד מבני הזוג עובד בעבודה החייבת במס, ובן הזוג השני לא עובד, וכן בנוסף, אחד מבני הזוג הגיע לגיל פרישה, או עיוור או שנקבעה לו נכות של מעל 90 אחוז לתקופה של 185 יום או יותר, זכאי העובד לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה.

הגשת דו״ח הכנסות משותף עבור זוגות נשואים

עד לא מזמן, זוגות נשואים אשר התקיים קשר של תלות בין מקורות הכנסותיהם, היו חייבים להגיש דו״ח הכנסות משותף למס הכנסה. מדובר על מקרים בהם שני בני הזוג עובדים באותו עסק, או כאשר אחד מבני הזוג מעסיק את השני מתוקף עבודתו.

במקרים אלו, הגשת דו״ח ההכנסות השנתי למס הכנסה באופן משותף, הובילו לתשלום מס גבוה יותר עבור שני בני הזוג. ברוב המקרים, חיבור הכנסותיהם של בני הזוג, הוביל לכך שההכנסה תיחשב במדרגת מס גבוה יותר ועל כן אחוז גדול יותר משכרם המשותף ישולם למס הכנסה.

בשנת 2014, נכנס שינוי לחוק המאפשר לבני זוג העובדים באותו עסק להגיש את דוח הכנסותיהם בנפרד. אך גם היום, זוגות רבים לא מודעים לשינוי ועלולים לשלם מס גבוה מן הנדרש מסיבות שונות.

מקרים נוספים הקשורים לזוגות נשואים ומאפשרים הקלות במס

עוד מקרים בהם קיימות הקלות ונקודות זיכוי ממס הכנסה הם דווקא במקרים בהם הזוגות בוחרים לסיים את קשר הנישואים ביניהם. הורים גרושים המגדלים ילדים או הורה יחיד המגדל ילד לאחר מותו של בן הזוג השני, זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה.

כמו כן, גם הורה אשר משלם מזונות לבן זוגו לשעבר, זכאי לנקודות זיכוי ממס הכנסה. בנוסף, גם במקרים של אימוץ ילד או פונדקאות, זכאים ההורים לנקודות זיכוי ממס הכנסה. חשוב לדעת כי בהקשר של נקודות זיכוי עבור ילדים, הדבר תקף גם במקרים בהם הזוג אינו נשוי אך רשום כידועים בציבור.

החזרי מס עבור זוגות נשואים – איך זה עובד?

אם לאורך שנת המס חל שינוי בזכאות של אחד מבני הזוג לנקודות זיכוי במס הכנסה או אם אחד מבני הזוג היה זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה אך הדבר לא נרשם ועודכן כראוי ועל כן שולם מס גבוה מהנדרש, ניתן לפנות למס הכנסה בבקשה להחזר מס. את הפניה יש לבצע באמצעות פקיד שומת המס בלשכת המס המקומית.

הבקשה להחזר מס מתבצעת באמצעות טופס 135 של מס הכנסה אותו יש למלא ולהצהיר בו על הסיבות בגינן זכאי הזוג לקבלת החזר מס. בנוסף לטופס זה, יש לצרף גם טופס 106 מהמעסיק המהווה סיכום של כלל ההכנסות בשנת המס עליה מבוקש ההחזר. כמו כן, חשוב לצרף לבקשה מסמכים מתאימים אשר מוכיחים את הזכאות של בני הזוג לקבל החזר מס.

בנוסף, חשוב לדעת כי הבקשה להחזר מס היא בקשה ספציפית עבור שנת מס אחת. כלומר, אם חלה טעות בחישוב המס במשך יותר משנה, יש להגיש מספר בקשות נפרדות להחזר מס עבור כל שנה בה חלה טעות. כמו כן, חשוב לדעת כי אמנם ניתן להגיש בקשות להחזר מס באופן רטרואקטיבי אך אפשרות זו קיימת רק עבור שש שנות המס האחרונות.

מה חשוב לדעת בהגשת בקשה להחזר מס?

לפני הגשת הבקשה, חשוב לדעת כי מדובר בתהליך אשר אורך זמן רב וגם לאחר אישור הבקשה הכסף יכול להישלח לחשבון לאחר שנתיים מיום האישור.

בנוסף, הגשת בקשה חסרה, לא מדויקת או לא ברורה עלולה להוביל לפסילת הבקשה גם אם קיימת זכאות. על כן, כדאי להיעזר במהלך הגשת הבקשה ביועץ מס או רואה חשבון מומחה למס אשר יוכל לוודא שהבקשה מוגשת באופן הנכון.

החזרי מס למשלמי מזונות

נהוג לומר שכאשר זוג מתגרש שני הצדדים מפסידים שכן מדובר על סיטואציה מורכבת, בלשון המעטה, הן עבור ההורים וכמובן גם עבור הילדים. באופן שעלול להישמע

קרא עוד »
החזר מס לידועים בציבור

אם יש משהו בולט וברור במדינת ישראל, זו העובדה שעדיין מאוד קשה להפריד כאן בין דת ובין מדינה. אחד מהמוסדות שבהם חוסר ההפרדה הזאת באים

קרא עוד »
החזר מס להורים לילדים

להיות הורים לילדים במדינת ישראל זה לא משהו שפשוט להתמודד איתו, ובטח שלא אם יש לכם מספר ילדים. העניין הוא שאומנם ילדים זה שמחה והם

קרא עוד »
החזר מס חינוך מיוחד

כל האנשים שמחליטים להביא ילדים לעולם עושים זאת מתוך תקווה גדולה שהילד יגדל להיות, לפני הכול, בריא. עם זאת, ולמרות כל הבדיקות שנשים נדרשות ומוזמנות

קרא עוד »
החזר מס בגין לידה

אם יש משהו מרגש בחיינו זו לידה של תינוק שמגיע לעולם ולמרות שבישראל רוב הנשים עושות זאת יותר מפעם אחת בחייהן, זה תמיד מרגש מחדש.

קרא עוד »