מחשבון החזרי המס של ישראל

החזרי מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה

החזרי מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה
החזרי מס ברכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה

המס אשר משלמים האזרחים ומועבר למדינה, נועד כדי לאפשר לה לספק שירות בחזרה. שירות זה כולל שירותי הגנה, ביטחון, בניית תשתיות, חינוך ועוד. כדי לוודא שהמיסוי אינו קובר תחתיו את השכבות החלשות, נקבע מגוון מיסים, אשר חלקם תואם להכנסה. החזרי מס לרכישת ציוד לעיוורים ולקויי ראייה, נועד להתאים את תשלום המס למצבו הפיננסי של העיוור, ולהקל עליו מבחינה כלכלית.

מדוע מוענק החזר מס ייעודי לרכישת ציוד לעיוורים?

בעבר, אדם עיוור נחשב כנכה לכל דבר ועניין. היכולת שלו להסתובב ברחוב באופן חופשי, הסיכוי שיוכל לקבל עבודה, והאפשרויות שלו לתקשר עם אנשים היו מצומצמים מאוד. היום, עיוורים רבים עושים שימוש באמצעים מתקדמים, אשר מאפשרים להם להשתלב בחברה באופן מיטבי, ולהפוך לחברים תורמים בה.

הודעה חשובה – שימו לב!
מבצע השבת מיסים עודפים ששולמו בשיתוף חברת החזרי המס אינדיגו פיננסים בעיצומו!
78% שמגיע לכם כ-6,000 ש"ח (לאחר ניכוי שכר הטרחה) בהעברה בנקאית.
לבדיקה מהירה באמצעות מחשבון החזרי מס לחצו כאן.

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>

דקות
שניות

הציוד החדשני מאפשר לעיוורים להשתלב, אך הוא בא עם תג מחיר מכובד מאוד. הקלות המס למעשה מאפשרות לעיוור שלא לחסוך באמצעים שיאפשרו לו להשתלב בחברה בצורה נאותה, וכך מעניקות למדינה את האפשרות ליהנות ממנו ומהרווחים שיעשה בעת עבודתו זמן ממושך יותר.

בנוסף, העיוורון גוזר על האדם הגבלות מסוימות. עליו לקבל טיפול רפואי ייעודי פעמים רבות, ולהשקיע זמן ממושך יותר בהגעה אל מקום העבודה. הקלות המס הייעודיות מאפשרות להקל על נטל ההתפרנסות הכבד יותר על האדם העיוור, ולהעניק לו את האפשרות לחיות חיים מכובדים.

אילו אמצעים ייחודיים מזכים בהחזר מס ללקויי ראייה?

היום, הטכנולוגיה הפכה את חייהם של העיוורים לקלים מאי פעם. אין למעשה כמעט שום תחום בחיי האדם העיוור אשר נשאר סטטי, והוא יכול להיות מחובר היום לעולם באופן מלא לחלוטין. מקל הגישוש של העיוור, אשר כדור בקצהו, אשר שימש כמעין אצבע המגששת אחר מכשולים הניצבים בדרכו, הוא אחד הפריטים שעברו שינוי מהותי.

היום, בקצה של מקלות רבים כאלו, יש גלאי אלקטרוני, אשר מצפצף כאשר קצה המקל מתקרב אל מכשול. הצפצוף מועבר באופן ישיר אל אוזני העיוור, אשר מיומנות בלתרגם אותו, ואת השינויים בתדירותו ובעוצמתו, לתמונה טובה יותר של העולם. אמצעי נוסף בו עיוורים רבים עושים שימוש, מאפשר להם לקרוא כתב שאינו כתב ברייל.

אמצעי זה הוא למעשה מצלמה, בעלת יכולת לתרגם את האותיות הכתובות על שלטים ומבנים לצלילים. אמצעים נוספים כוללים בין השאר התאמות למחשב בבית, שמאפשרות הגדלה מסיבית של כמות האור וגודל הכתב, ונקיטת פעולות באמצעות שימוש בקול, מה שמאפשר לעיוור להתחבר גם אל המרחב הדיגיטלי והאינטרנט. כלל האמצעים הללו הם חיוניים לשילוב נבון של העיוור בחברה, וכמובן מזכים בהחזר מס.

גם מכשור וציוד סטנדרטי לבית מקנה החזר מס

בראיית המדינה, העיוור הוא אמנם אדם אשר יכולתו להשתלב בחברה ובמעגלי התעסוקה הולכת וגדלה, אך עדיין יכולתו להקדיש את מלוא זמנו לפרנסה ולהתקדם מבחינה תעסוקתית פגועה. לכן, המדינה מאפשרת החזרי מס גם על רכישת ציוד סטנדרטי, אשר משמש את העיוור בחיי היום יום.

ציוד זה כולל מכשור חשמלי יקר יחסית, אשר חשוב שיהיה בכל בית. הפריטים הללו כוללים מקרר, תנור אפיה, מכונת כביסה, מזגן ודוד שמש. ההחזר על פריטים אלו אינו יכול להתקבל בבת אחת. העיוור זכאי לרוב להחזר על פריט אחד בשנה בלבד, להוציא מקרה ייחודי של נישואין, במסגרתם הוא יהיה זכאי לקבל החזר על כלל הפריטים בשנתיים הראשונות.

ההחזר על כל פריט, לא נקבע על פי ערכו בפועל, מאחר וקיים טווח מחירים עצום לכל מכשיר, אלא על פי ערך שנקבע באופן ספציפי על ידי המדינה. הקביעה המקדימה נועדה למנוע ניצול של ההטבה, לצורך רכישת מכשירים חשמליים יקרים יותר מהנדרש עבור בני משפחה, וקבלת החזרי מס בהתאם לכך.

מי זכאי להחזר המס?

הזכאות להחזר מס בשל עיוורון ניתנת באופן יחסית רחב לעיוורים מעל גיל 18, אשר צריכים להתחיל בחיים עצמאיים ולהקים משק בית. ההטבה מוענקת לעיוור מעל גיל 18, המחזיק בתעודת עיוור רשמית, אשר מעוניין לגור באופן עצמאי. ההטבה מוענקת שנתיים לאחר קבלת תעודת העיוור.

במידה והעיוורון נגרם בשלב מאוחר יותר בחיים, התנאים יהיו מעט אחרים. מעל גיל 65, העיוור יהיה זכאי לקבלת ההטבה רק לאחר 5 שנים ממועד קבלת התעודה. כאשר מדובר על גילאים מבוגרים יותר, ההטבה תינתן בכפוף לביקורת של עובד סוציאלי, אשר תפקידו לוודא שהיא ניתנת לעיוור עצמו, ושהפריטים אינם משמשים את אחד מבני המשפחה המנצלים זאת.

חשוב להבהיר, שלכללים לקבלת הזכאות להטבה יש יוצא מן הכלל. אדם אשר זכאי להטבה דומה ממקור אחר, לא יהיה זכאי לכפל הטבות. כך למשל, אדם אשר איבד את ראייתו במהלך שירותו הצבאי, וזכאי לפיכך להטבות כנכה צהל ממשרד הביטחון, לעיתים קרובות לא יוכל לקבל גם את ההחזר מטעם המדינה.

כדאי להתייעץ עם גורמים מוסמכים כדי לוודא שכלל זכויותיכם ממומשות

כלל ההטבות והשינויים במיסוי על בסיס עיוורון או נכויות אחרות, דורשות התנהלות נבונה מבחינה בירוקרטית. כלל המסמכים המוגשים, חייבים להיחתם ולהישלח במועד המדויק, אחרת יתכן וזכאותכם להטבה תעוכב. קשה מאוד להבין את כלל הסעיפים הקשורים להטבות המיסוי, אך חשוב להשקיע בכך את הזמן הדרוש, מאחר וכל סעיף יכול להיות בעל משמעות של עשרות אלפי שקלים בטווח הרחוק.

במידה ואין ביכולתכם להקדיש את הזמן הדרוש להבנה מלאה של כלל הסעיפים, או שהנושא נראה לכם כבד מדי, כדאי מאוד לנסות ולהשיג סיוע מקצועי. סיוע זה יאפשר לכם לדעת שאתם מקבלים את מלוא הזכויות המגיעות לכם מתוקף מעמדכם החוקי. פעמים רבות, הסיוע המקצועי, וההנחות במיסוי, יכולים להיות ההבדל בין פרנסה עצמאית לחלוטין, לצורך בקבלת עזרה מבני משפחה.

החזר מס בזמן עוצר

מגפת הקורונה שינתה את חיינו ללא היכר והכניסה מונחים חדשים לשגרה היום יומית שלנו כמו סגר, עוצר וחופשה ללא תשלום. פרנסתם של מיליוני ישראלים נפגעה

קרא עוד »
החזר מס בקורונה

מגפת הקורונה, מלבד היותה סיכון בריאותי עבור לא מעט קבוצות באוכלוסייה, היא ללא ספק גם מכה כלכלית קשה שפגעה בעסקים ועובדים רבים. סגר, עבודה מהבית,

קרא עוד »
החזר מס על קניות בחו"ל

לא רבים יודעים זאת, אך במרבית מדינות העולם ניתן לקבל החזר מס עבור הקניות שעורכים בהן כתיירים. מדובר במנגנון נפוץ אשר נועד לעודד תיירות על

קרא עוד »
החזר מס רכב היברידי

היקום בו אנו חיים הולך ומתמלא באוויר מזוהם, שמופיע לרוב כתוצר לוואי של מפעלים מתועשים בעת תהליכי הייצור שלהם, ונפלט בתור גזים רעילים לחלל. זיהום

קרא עוד »
הכל על החזרי מס על רכב חשמלי

הרכבים החשמליים הגיעו אל מדינת ישראל לפני מספר שנים והכו גלים בקרב הציבור הישראלי. היות והמודעות לאיכות הסביבה ולזיהומים הרבים שאנחנו מייצרים מדי יום מבלי

קרא עוד »