- Taxes-Refund -

נקודות זיכוי ממס הכנסה להורים לילדים בגיל 12-6

הורים לילדים בגילאי 6-12 זכאים בשנים 2022-23 לנקודת זיכוי במס הכנסה, כהטבה שניתנת על מס הכנסה שמשולם על הכנסה מיגיעה אישית. ההטבה מוענקת לכל אחד מההורים – כולל הורה שהילד לא בחזקתו – ובנוסף לנקודות זיכוי אחרות. שווי ההטבה נכון ל-2023 הוא עד 2,820 ש"ח לשנה ו-235 ש"ח לחודש לכל הורה, או עד 5,640 לשנה ו-470 ש"ח לחודש להורה יחידני.

איך ילדים בגילאי 6-12  מאפשרים להורים לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה?
הזכאות הקיימת בחוק היא שנתית. מקבלים אותה עבור כל אחד מהילדים שחגג לפחות 6 ועדיין לא 13 בשנת 2022, אך קיימת זכאות זהה לכל אחד מהילדים שחוגג לפחות 6 ועדיין לא 13 במהלך שנת 2023. 

 

עצור! קבל החזר מס מהמדינה

חברת WinTax מציעה בדיקה מהירה לבדיקת זכאות להחזר מס אונליין.

הבדיקה בליווי חברה פרטית להחזרי מס בעלת רישיון, אנו מייצגים מורשים מול מס הכנסה.

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

רלוונטי אליכם? קבלו את כספכם בחזרה מהמדינה!

התחילו בדיקת זכאות ב-30 שניות!

גלו זכאות ב- 30 שניות >>

החזר מס לשכירים - בדקו עכשיו
דקות
שניות

מהן נקודות זיכוי ילדים 2023?

הורה יחיד המחזיק באחריות על הילדים רשאי לקבל שתי נקודות זיכוי עבור כל ילד בטווח הגיל הנקוב, בעוד שההורה שאינו משמורן עשוי לקבל נקודה אחת. בשנת 2023, כל נקודת זיכוי ממס מחזיקה בשווי של 2,820 ש"ח חדש (ש"ח) בשנה, המשתווה להפחתה חודשית של 235 ש"ח מחובת המס של הזכאים.

נקודות זיכוי ממס הכנסה להורים לילדים בגיל 12-6

מהן נקודות זיכוי ממס הכנסה להורים לילדים בגיל 12-6?

הורים שילדיהם מגיעים לפחות לגיל שש אך לא שלוש עשרה בתוך שנת המס רשאים להיעזר בנקודת זיכוי נוספת במס אם ההצעה זוכה להסכמה. כתוצאה מכך, אישה עשויה לקבל שתי נקודות זיכוי מס עבור כל ילד זכאי, בעוד שגבר עשוי לקבל אחת. אם זהו הורה אחד, כי ההורה השני לא בחיים או שלא ידועה זהותו, הוא יקבל 2 נקודות זיכוי. המשמעות היא בכל מקרה הקטנה של חבות מס ההכנסה.

איך מקבלים את נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי להורים עובדים או שאינם עובדים מותנות בחקיקה מתאימה ובהגשת המסמכים. התאמות מס שהוגשו במהלך חודש מרץ 2023 למשל כבר תוקנו באופן יזום על ידי רשות המסים לפני כניסת החקיקה לתוקף. כך הובטח שהורים שביצעו תיאום מס לפני הארכת תוקף ההטבה יקבלו את נקודות הזיכוי ללא צורך בתיאום מס חדש.

האם אפשר לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה להורים לילדים בגיל 12-6 עם נקודות נוספות?

הורים לילדים בגילאי שש עד שתים עשרה בשנים 2022 ו-2023 יכולים לקבל נקודת זיכוי ממס הכנסה בנוסף לכל נקודות זיכוי אחרות המגיעות להם. הטבה זו מתורגמת בעצם להפחתת מס הכנסה לכל הורה על בסיס הכנסתו האישית, כולל הורים ללא משמורת ילדים. 

כמה שוות נקודות הזיכוי?

ההטבה ניתנת מדי שנה עבור כל ילד שימלאו לו לפחות שש אך עדיין לא בן שלוש עשרה במהלך 2022 ו-2023 בהתאמה. הקצבה מוערכת בסכום של עד 2,820 ש"ח בשנה ו-235 ש"ח לחודש להורה. במקרים בהם יש לילד הורה יחיד עקב פטירתו של ההורה השני או זהות לא ידועה, ההורה היחיד זכאי לשתי נקודות בשווי של עד 5,640 ש"ח לשנה ו-470 ש"ח לחודש.

מהן הזכאות עבור נקודות זיכוי ילדים מעל גיל 6?

הזכאות חלה על תושבי ישראל העומדים במספר קריטריונים, לרבות בעלי הכנסה אישית, תשלום מס הכנסה על אותה הכנסה אישית והיות הורים לילדים שנולדו בין השנים 2010 – 2016 לשנת 2022, או 2011 – 2017 לשנת 2023. 

מהן נקודות הזיכוי ממס הכנסה להורים שאינם נשואים או שהם ידועים בציבור?

במקרים בהם ההורים נשואים או ידועים בציבור להורה שותף, כל אחד מהם יקבל את ההטבה. במצבים בהם ההורים פרודים או גרושים, שני ההורים נשארים זכאים לגמלה. חד הוריים, כאשר ההורה השני נפטר או לא ידוע, יקבלו שתי נקודות זיכוי. ההטבה מפחיתה את החבות הכוללת במס הכנסה עד ליתרה אפסית. לפיכך, ההטבה משרתת רק את מי שחובות המס שלהם מגיעים לשווי נקודות הזיכוי שהם זכאים להן.

מהן תוספת נקודות זיכוי להורים לילדים בגילאי 6-12?

תהליך ניצול הטבה זו התחיל באופן אוטומטי עם שכר העובד החל ממאי או יוני 2022, רטרואקטיבית מינואר 2022. מי שהפסיק לעבוד במהלך השנה היה יכול להגיש בקשה להחזר מס באופן מקוון או במשרד השומה המיועד לו. עצמאים יכלו למסור את הפרטים הדרושים עם הגשת הדו"ח השנתי לרשות מס הכנסה בסוף השנה, בצירוף העתק של ספח תעודת זהות. נקודת זיכוי זו מתווספת ל-2.25 נקודות הזיכוי המוענקות להורים כתושבי ישראל. ניתן לקבל את כל נקודות הזיכוי הנוספות הזכאיות במצטבר, לפי כל קריטריון.

עד איזה גיל הורים לילדים יכולים לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה?

להורים לילדים מוענקות נקודות זיכוי עד גיל 19 של הילד, מלבד נקודות זיכוי אחרות המוקצות להורות. זכאות שנתית זו מתחילה בשנת המס שבה נולד הילד, ללא קשר לחודש הלידה באותה שנת מס. 

מה הקשר בין הגיל של הילד לבין נקודות זיכוי ממס הכנסה שההורים שלו מקבלים?

הורים לילדים שנולדו בשנת 2017 ואילך יקבלו 1.5 נקודות זיכוי בשנת הלידה, עם בחירה לתבוע אחת מנקודות אלו בשנת הלידה או בשנה שלאחר מכן. בשבע-עשרה השנים שלאחר מכן, ניתנת נקודת זיכוי אחת, כאשר חצי נקודה ניתנת בשנה התשע-עשרה כאשר לילד מלאו שמונה-עשרה. לילדים שנולדו עד שנת 2016 ניתנת חצי נקודת זיכוי בשנת הלידה, לאחריה נקודה אחת לשבע-עשרה השנים הבאות, וחצי נקודה בשנה התשע-עשרה.

שאלות ותשובות

מי יכול לנצל את נקודת זיכוי המס הנוספת בהתאם לחקיקה משנת 2023?

הורים לילדים שמלאו להם שש לפחות אך לא מלאו להם שלוש עשרה בשנת המס 2023 יכולים ליהנות מנקודת הזיכוי הנוספת במס.

כמה נקודות זיכוי מס יכולים אישה וגבר לתבוע לכל ילד זכאי?

אישה יכולה לתבוע שתי נקודות זיכוי מס לכל ילד זכאי, בעוד שגבר יכול לתבוע נקודה אחת.

מהן הדרישות להורים חד הוריים לתבוע את נקודות הזיכוי במס?

הורה יחיד המחזיק במשמורת על הילדים ומקבל את קצבת הילדים מביטוח לאומי יכול לתבוע שתי נקודות זיכוי מס לכל ילד זכאי.

כיצד נקבע שווי נקודת זיכוי מס?

כל נקודת זיכוי ממס בשנת 2023 מוערכת ב-2,820 ש"ח לשנה, מה שמביא להפחתה חודשית של 235 ש"ח מחובות המס של הזכאים.

כיצד נהנים עצמאים וחייבים אחרים מהחקיקה?

עצמאים וחייבים אחרים המגישים דוחות שנתיים למס הכנסה, יראו את ההטבה משתקפת כחלק מחישוב המס השנתי לאחר הגשת דוחותיהם.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

שנת מס

השאלה מה היא שנת המס הנוכחית חוזרת על עצמה לעיתים קרובות ומשותפת לשכירים, עצמאיים, בעלי עסקים, נציגים חברות וארגונים פרטיים

קרא עוד »
החזר מס שלילי

מה זה החזר מס שלילי? מענק בגובה 4,000 ש"ח הניתן לעובדים שהכנסתם נמוכה (שכירים ועצמאים) לאחר שהגישו בקשה ועמדו בתנאי

קרא עוד »
חברת החזרי מס

לישראלים רבים יש זכאות להחזר מס, כל אחד ואחת מסיבותיו שלו. הנה כמה דוגמאות לאנשים שיכולים להיות זכאים להחזרי מס

קרא עוד »
×

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה