- Taxes-Refund -

החזר מס בגין תשלום עודף של מס שבח

החזרי מס נועדו לאפשר לרשות המיסים לפצות אזרחים, אשר נגבה מהם סכום כסף גבוה מהנדרש, ולהחזיר להם את מלוא הסכום המגיע להם. אחד מהמיסים בהם לעיתים קרובות מתבצעת גביית יתר, הוא מס שבח. מס שבח הוא מס אשר מוטל על אדם המוכר דירה או נכס נדלן אחר, במחיר גבוה מאשר עלותו הראשונית בהתאם לרווח מביצוע העסקה, וכמובן בצמוד למדדים השונים במשק. במאמר זה נעסוק בכל המידע החשוב עבור החזר מס בגין תשלום עודף של מס שבח.

מהו מס שבח?

מדינת ישראל, צוברת את מרבית הכנסותיה ממיסוי הכנסות האזרחים. הכנסות אלה המגיעות אל קופת המדינה, מנוצלות כדי לספק לאזרחים שירותים שונים, כשירותי בריאות, ביטחון, חינוך ותחבורה. באופן טבעי, ההכנסות של אדם אינן נקבעות אך ורק על פי משכורתו החודשית. חלק מאזרחי המדינה עושים את חלק הארי של הונם ממסחר במניות, או מהשקעות שונות. הרווח מעסקאות אלו, חייב להיות ממוסה גם הוא, אחרת המדינה למעשה נוהגת בחוסר שוויון.

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

בדקו זכאות ב- 30 שניות ⭣

מס שבח, הוא מס ייעודי לתחום הנדל"ן. במסגרת רכישת דירה או שטח קרקע, פעמים רבות יש ציפייה לעליית ערך הנכס עם השנים, בשל אופי השוק בישראל. כאשר נמכר הנכס, בתמורה לסכום גבוה יותר מסכום הרכישה, על המוכר לשלם למדינה מס שבח, אשר שמו ניתן לו מאחר ולכאורה מדובר בהשבחה של הנכס לאורך זמן שהובילה לעליית ערכו.

מתי מתקיים תשלום מס שבח עודף?

כדי לוודא שכל אזרח משלם את הסכום אליו הוא מחויב באופן מדויק, ושלא מתקיימת גבייה מוגזמת שלא כדין, המדינה מאפשרת לאזרחים לקבל החזר על תשלום מס עודף. כאשר מדובר באדם אשר עובד במספר עבודות, יתכן וכל אחד מהמעסיקים ישלם מס הכנסה על העובד, בסכום גבוה מדי בשל היעדר תיאום מס מסודר. כאשר מדובר על מס שבח, לעיתים קרובות גם יש מקרים של תשלום עודף, אשר מזכה את האזרח ששילם אותו בהחזר.

החזר מס בגין תשלום עודף של מס שבח

התשלום העודף יכול לנבוע ממספר סיבות עיקריות. סיבה נפוצה, היא שהמוכר לא כלל בחישוב הרווח שלו מהעסקה, פרטים הנוגעים להשקעות אשר התבצעו בנכס לאורך השנים. השקעות אלו, מצמצמות את הרווח הסופי מעסקת המכירה. למשל, אדם אשר רכש קרקע להשקעה, ושילם על חיבורה לתשתיות גז וחשמל לקראת קבלת אישורי בנייה ואז מכר אותה ברווח, צריך להצהיר על הרווח מעסקת המכירה ולהפחית ממנו את עלויות חיבור הקרקע לתשתיות.

ההשקעה לאורך השנים בנכס הנדלן אשר נמכר, יכולה לכלול גידור שלו, אמצעי אבטחה שונים, עלויות בנייה ועוד. כלל ההשקעות הללו צריכות להיות מחושבות במסגרת מס השבח, ובמידה ולא עשיתם זאת ככל הנראה אתם זכאים להחזר. סיבה נוספת היא שינויים במדד, והבדלים בערך השקל במסגרת העסקאות השונות, או פטורים שונים אשר היה זכאי להם משלם מס השבח בלי שהיה מודע אליהם.

מתי מוענק פטור מהמס?

מס שבח הוא מס אשר מטרתו היא לקבל אחוז מהכנסותיהם של משקיעים בנדל"ן. למרות זאת, לעיתים קרובות המס מוטל דווקא על אזרחים אשר עושים שימוש במכירת הדירה לרכישת נכס חלופי לדיור. מקרים כאלה ואחרים, מזכים את האזרח לפטור ממס השבח, ומאפשרים לו להגיש בקשה לקבלת החזר מס בגיל תשלום עודף. אחד מהמקרים הנפוצים בהם אזרח זכאי להחזר, הוא של אדם המחזיק דירה יחידה המשמשת למגורים.

במידה ומכירת הדירה מתבצעת מספר שנים לאחר רכישתה, ולטובת מעבר לדירת מגורים חלופית, יתכן מאוד ולא יהיה עליו לשלם מס. המדינה הגדירה מערכת מסועפת של פטורים והקלות מיסוי במגוון עצום של מצבים. כדאי מאוד לבדוק את זכאותכם, ולבחור את הפטור המשתלם ביותר עבורכם, מאחר והתוצאה יכולה להיות הבדלים של עשרות ומאות אלפי שקלים בזיכוי.

כיצד ניתן לברר האם שולם מס עודף?

בעבר, בירור בנוגע לתשלום מס עודף היה כרוך בגישה למשרדי רשות המיסים, תוך השקעה של ימים ארוכים, עד שפעמים רבות ההחזר לא הצדיק זאת. היום, רשות המיסים פועלת להקל על האזרחים, ומפעילה אתר ייעודי אשר מאפשר לברר האם אתם זכאים להחזר על מס שבח.

באתר, תוכלו להציב את פרטי העסקה אשר ביצעתם, ולבדוק את ההשפעה של פטורים שונים להם אתם זכאים על תשלום המס. המחשבון באתר יציג לכם את סכום ההחזר המגיע לכם, כמובן לאחר הצמדתו למדד. לאחר סיום הבירור, תוכלו למלא מסמכים נדרשים באתר, ולקבל את ההחזר.

כיצד לקבל את החזר מס בגין תשלום עודף של מס שבח?

קבלת ההחזר המגיע לכם על מס שבח, היא  פשוטה באופן יחסי. המנגנון הוא מילוי טפסים ייעודיים באתר רשות המיסים, והמתנה לאישור. לאחר שהגשתם את כלל הטפסים הנדרשים, ובקשתכם אושרה, תוכלו לפנות לקבל את הכסף. במידה והסכום המגיע לכם נמוך מ500 שקלים, תוכלו לקבל אותו באופן ישיר לחשבון הבנק שלכם, על ידי מילוי פרטים אישיים באתר האינטרנט.

במידה והסכום גבוה מכך, עליכם לקבל את הטופס המעיד על זכאותכם להחזר, ולהגיע עמו לבנק. הבנק עצמו הוא שידאג להגיש את הבקשה להחזר לרשות המיסים, כך שהכסף יועבר לחשבונכם.

שווה לבדוק את זכאותכם לקבלת פטור חלקי או מלא שיזכה אתכם בהחזר

מס שבח, הוא מס שזהה מבחינות רבות למס על רווחי הון, והסיבה לפיצול בין שניהם היא בעיקר היסטורית. כמו מס על רווחי הון, גם התקנות הנוגעות למס שבח כוללות כמות לא מבוטלת של ניירת ותתי סעיפים, אשר כל אחד מהם יכול להיות בעל משמעות רבה מבחינה פיננסית לאזרח הפשוט.

מס שבח כולל אפשרויות רבות לקבלת פטור מלא או חלקי, שפשוט חבל לא להשקיע את הזמן ולברר. במידה ואין לכם את האפשרות לעשות זאת בעצמכם, בין אם מחוסר זמן או חוסר ניסיון בפירוש הכתיבה המשפטית, כדאי לשקול להיעזר בסיוע מקצועי.

תשלום עודף של מס שבח יכול לקרות מסיבות שונות בדומה לעובדה שניתן בטעות לשלם עודף של מס רגיל. בין סיבות אלו אם כן, ניתן למצוא בעיקר מקרים בהם בעל נכס לא ביצע חישוב של השקעות בנכס במהלך שנות אחזקתו. השקעות אלו אמורות להתקזז ממס ההשבחה, ובכך להפחית אותו.

ישנם מספר מקרים בהם בעל נכס יוכל לקבל פטור מלא מתשלום מס שבח בגין מכירת נכס נדל"ן. בין המקרים הללו, ניתן למצוא את המקרים בהם אדם מוכר נכס ששימש אך ורק למגורים, וכן מקרים בהם סכום המכיר מיועד מאוחר יותר על מנת לרכוש נכס נדל"ן אחר.

תשלום עודף של מס שבח אינו דברים נדיר, ורבים ממוכרי הנכסים עלולים לפול לסיטואציה כזו. על כן, בכדי להקל על האזרחים וכן על רשויות המיסים, נפתח אתר ייעודי אשר נועד לסייע לאזרחים לחשב את תשלום מס השבח שביצעו אל מול התשלום שהיו צריכים לשלם בפועל.

בקשת החזרי מס בגין תשלום עודף של מס שבח מתבצעת כיום בקלות רבה. כל שעליכם לעשות הוא לפנות לאתר של רשות המיסים, למלא מספר טפסים ולחכות לאישורם. אם מדובר בסכום נמוך, מתחת ל 500 ש"ח, הכסף יועבר לחשבונכם על ידי מילוי פרטי חשבון. אחרת, תאלצו לגשת לבנק והם יגישו עבורכם את הבקשה.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

החזר מס שבח

תגידו, כמה פעמים כבר שמעתם שמגיע לכם החזר מס שבח ולא עשיתם עם זה כלום? מי שכבר הגיש בקשה בעבר

קרא עוד »
×

עצור🖐️ קבל החזר מס מהמדינה!

המדינה חייבת 3.6 מיליארד ₪ שנגבו במיסים עודפים!

חברת WinTax בעלת רישיון, מציעה בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים אונליין [ללא עלות] 

ל-8 מכל 10 אזרחים מגיע החזר מס בגובה 8,000 ש"ח בממוצע ישירות אל חשבון הבנק!

בדקו זכאות ב-30 שניות ⭣

{{erroPhone}} {{error}}
אחורה
המשך
אחורה
שליחה