fbpx

החזרי מס לשכירים

החזרי מס לשכירים

בדיקת זכאות להחזרי מס בחינם

רוצה לבדוק אם גם לך מגיע החזר מס?

מלא פרטים עכשיו!

אם התשובה שלך היא כן לאחת מהשאלות הבאות - מגיע לך החזר כספי מהמדינה!

האם החלפת עבודה ב6 השנים האחרונות?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם השכר שלך בעבודה השתנה?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם יש לך ביטוח חיים או קופות גמל?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם היית מובטל לתקופה מסוימת?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם השקעת בשוק ההון?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם קנית דירה?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם תרמת כסף?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

האם נולד לך ילד?

אם כן - מגיע לך החזר מס!

סיבות נוספות המקנות זכאות להחזר כספי מהמדינה

 • בעלי ביטוח חיים ופנסיה המעבירים לקופות אלה תשלום באופן עצמאי.
 • הורים לילדים שנולדו השנה.
 • הורים לילדים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז שלומדים במסגרות החינוך המיוחד בישראל.
 • הורים לילדים בעלי לקות רפואית.
 • בוגרי תואר אקדמי או קורס מקצועי.
 • גרושים החייבים בתשלומי מזונות.
 • אם/ אב חד הוריים.
 • עובדים שהחליפו יותר ממקום עבודה אחד לאורך השנה ללא ביצוע תיאום מס.
 • עובדים שלא עבדו במהלך תקופה מסוימת לאורך השנה.
 • בעיה רפואית של העובד או בן/ בת הזוג או קרוב משפחה מדרגה ראשונה.
 • מתן תרומה למוסד או ארגון מוכר.
 • מגורים ביישוב ספר (עיירת פיתוח) או באזור עדיפות לאומית (רמת הגולן, הגליל, יהודה ושומרון, נגב וערבה).
 • קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי בשל אבטלה, נכות, דמי לידה וכד'.

רוצים לחסוך כסף על ידי מיחזור משכנתא? דברו עם המקצוענים של שקוף – משכנתאות בקלות.

כל מה שצריך לדעת על החזרי מס

פקודת מס הכנסה (תשכ"א 1961) היא פקודת חוק שבאמצעותה נגבה תשלום מס מכל אזרח ותושב במדינת ישראל – שכיר או עצמאי. במצבים בהם חלים שינויים בחבויות המס המשולמות, או כאשר נצברות לטובתו של האזרח נקודות זיכוי המקטינות את גובה התשלום (כמו: חיילים משוחררים, חד הוריים, תושבי עיירות פיתוח) – יבחן מס הכנסה אפשרות למתן החזר כספי שיופקד הישר לחשבון הבנק האישי של האזרח. חשוב לציין כי רשות המיסים לא מבצעת בדיקות יזומות מטעמה להחזרים כספיים, כך שעליכם להיות מודעים לזכותכם החוקית ולהגיש בקשה אישית מטעמכם בכל מקרה, כאשר ניתן לבצע זאת אחת לשנה.  

בסוף השנה הקלנדרית (דצמבר) מקיים מס הכנסה תחשיבים שנתיים המוגשים לו מטעם כל מעסיקי המשק וזהו בדיוק הזמן עבורכם, השכירים, לשלוח בקשה לבדיקת החזר מס על השנה החולפת ו/או על שש שנים אחורה באופן רטרואקטיבי וזאת בתנאי שלא קיבלתם כבר החזרים בתקופה זו ממס הכנסה. זו סיבה טובה כשלעצמה להתחיל לאסוף אישורים מתאימים ולתייק באופן מסודר את תלושי המשכורת שלכם…

שכירים רבים מעדיפים להיעזר ביועץ מס שיטפל עבורם בבדיקת ההחזר והגשת הפנייה למס הכנסה וישמש בעצם כגורם מתווך מקצועי הבקיא בחבויות המס השונות, שחוסך זמן ובירוקרטיה מתישה רבה. היועץ הינו גורם מומחה שמטרתו היא לפעול למען זכאותכם ולוודא כי אכן יוגש לכם החזר מלא בסופו של דבר, אם הוא אכן קיים לזכותכם. שכר הטרחה של כל יועץ מס בישראל משולם אך ורק כאשר תקבלו לידיכם את ההחזר הכספי וממנו נגזר התשלום ליועץ המס, בשיעור ממוצע של כ-20%.

 

מפוטרים שזכאים נוסף על דמי הפיצויים מהמעסיק, להחזר מס מהניכוי שבוצע באופן אוטומטי על משיכת כספי הפיצויים.

באופן תיאורטי – הזכאות להחזר מס מתבצעת כמעט בכל שינוי במצבו האישי או המשפחתי של העובד לאורך השנה או תקופת התוקף של שש השנים האחרונות. רשות המיסים מביאה בחשבון את האפשרות שייתכן ושילמתם יותר, פשוט מפני שהיא לא עודכנה באותו השינוי שחל בחייכם הפרטיים או התעסוקתיים ועל כן עליה לקזז כעת ובדיעבד, את הסכום שכבר שולם לה.

איך מגישים בקשה להחזר?

ראשית, אם הנסיבות האישיות שלכם מתאימות לאחד המצבים המפורטים ברשימה או יותר, עליכם להצטייד באישורים ומסמכים המעידים על כך. למשל – הכנת תעודת הלידה של ילדכם שנולד זה עתה, או אישור תושב ממקום מגוריכם בעיירת פיתוח.

לאחר שכל הנתונים בידכם, עליכם להגיש טופס הקרוי "החזר מס לשכירים". לטופס זה יש לצרף אישור ניהול חשבון או שיק מבוטל, את כל האישורים הרלוונטיים המעידים על זכאותכם ואת טופס 106 שקיבלתם ממקום עבודתכם כשכירים ובו מפורטים הסכומים ששולמו לכם לאורך השנה והניכויים שבוצעו. מסמכים אלה יימסרו על ידכם פעמיים: פעם אחת באתר האינטרנט של רשות המיסים ובפעם השנייה בצירוף חתימתכם הידנית למשרדי הרשות באזור מגוריכם.

רשות המיסים תבדוק את בקשתכם ואת האישורים הנלווים לה ובמידה ואין צורך בשום פרט או מסמך נוסף, היא תבצע חישוב על הסכום לזיכוי ותעביר אותו ישירות אל חשבון הבנק שעל שמכם. ההליך כולו לוקח מספר חודשים לכל היותר, אך עלול להתארך בשל עומס רב המוטל על כתפיהם של פקידי השומה והרשמים.

כשהמעסיק כבר לא מעסיק

כשכירים, עליכם לקבל מידי חודש את תלוש המשכורת ומידי שנה את טופס אישור העסקתכם (טופס 106). חשוב לדעת כי מעסיק שיתגלה כי איננו מספק זאת לעובדיו ובמועד החוקי, עלול להיחשד בביצוע עבירה ומסתכן בקבלת עונשים כבדים. על כן דעו שזוהי זכותכם המלאה לקבל, לדרוש ולשמור היטב את טפסים אלה מעתה ועד עולם. אם חסר לכם אחד הטפסים ממעסיק שאתם כבר לא עובדים אצלו, תוכלו ליצור איתו קשר ולדרוש העתק גם אם עברו שנים מאז שהסתיימה דרככם המשותפת. אם נסיבות נוספות עלולות לעכב או לסכל את קבלת הטפסים כמו סגירה מוחלטת של העסק ואי יכולת ליצור קשר עם אותו מעביד בשל פטירה, עזיבת הארץ, פשיטת רגל וכד', יוכל מס הכנסה להסתפק רק בתלוש המשכורת האחרון. במקרה זה, חשוב להסתייע ביועץ מס שיוכל לנמק את הסיטואציה הבעייתית שנוצרה בפני הרשם במס הכנסה ובאופן הפרוצדורלי המקובל.

"לא, לא תתפוס אותי"

גביית יתר של מיליארדים התגלתה במס הכנסה בשנת 2015 עבור העובדים השכירים!

מבקר המדינה פרסם, העיתונים מיהרו לדווח, אך האזרחים השכירים לא באו.

רק מעטים הגישו בקשה להחזר מס, כאשר השאר הצהירו פשוט כי הם… פוחדים.

כ-20% מהשכירים אינם פונים כלל לבדיקת זכאותם לקבלת החזרי מס בשל חששות קיימים מפני הרשויות והגופים הממשלתיים. השכירים יוצאים מנקודת הנחה כי הם כלל אינם זכאים לכל קבלת החזר ומעדיפים בכל מקרה להימנע ממנו, בשל המפגש הבלתי רצוי עם הבירוקרטיה המדינית. סקר שהתקיים שנה מאוחר יותר, ב-2016, חשף כי בעקבות מקרים פרטיים רבים שנחשפו בתחקירים שונים הנוגעים בין היתר גם לגופים ממשלתיים אחרים, חוששים רבים כי כל נקיטת פעולה מול הרשויות לרבות מס הכנסה, מסכנת אותם בפתיחת תיק מחשש ש"יתגלה עליהם משהו", גם אם הם זכאים לסכום כספי רב.

נושא נוסף שבחן הסקר התייחס לקבלת החזרי מס על נסיעות לצרכי עבודה באמצעות רכב הליסינג של השכירים. מדובר בהחזר מס אפשרי בסכום בלתי מבוטל, כאשר החוק מחייב את האזרח בתשלום אך ורק על נסיעותיו הפרטיות. כל נסיעה שמוגדרת כנסיעת עבודה והיא מתועדת במסגרת דו"ח השעות, אמורה לזכות את הנהג בהחזר מלא במס – תנאי ששכירים רבים כלל אינם מודעים אליו, או חוששים לפנות לגביו אל מס הכנסה.

חשוב להבדיל בין תקריות בודדות ונדירות שמדווחות באמצעי התקשורת על אזרחים שכירים שנתפסו ונענשו לאחר שנחשפו לעיני הרשויות, לבין זכותכם הקבועה בחוק להחזרי מס, שתגבה מכם לכל היותר דרישה להצטייד במסמך נוסף לבחינת הנתונים. לכל הפחות, תתאכזבו לשמוע כי אינכם זכאים להחזר על השנה החולפת. מצב אפשרי נדיר מאוד אך קיים, הוא שיתגלה כי אתם דווקא חייבים בתשלום מס נוסף וזאת מפני שהנתונים נבדקו ברשלנות ובחיפזון, ללא שהתייעצתם קודם לכן עם יועץ מס מומחה.

מאמרים מקצועיים בנושא החזרי מס לשכירים

סכום הכסף שלקוחותינו קיבלו בחזרה מהמדינה בשנת 2016:

הסכום גדל בכל שנה. בדוק זכאותך עכשיו!

אתר זה נבנה על ידי עשהאל דרייר.

לבדיקת זכאות להחזר מס
מלאו פרטים עכשיו !
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך: