- מרוויחים: חברת החזרי מס -

מס זכייה על לוטו

זכיתם בלוטו? בשעה טובה! אין ספק שמדובר בבשורות מרגשות, אך לפני שאתם פותחים בקבוק שמפניה, מתפטרים מעבודתכם ורצים להזמין חופשה מסביב לעולם, אנו ממליצים לקחת נשימה עמוקה ולברר מהו הסכום שתידרשו לשלם למס הכנסה. לא בטוחים אם זה בכלל רלוונטי עבורכם ואיך מתבצע החישוב של מס זכייה על לוטו? המדריך הבא נכתב בדיוק, אבל בדיוק עבורכם.

מי צריך לשלם מס זכייה על לוטו?

כל תושב במדינת ישראל שמשלשל כספים לכיסו, נדרש לשלם אחוז מסוים מהכנסתו לרשות המיסים. כספי הזכייה בלוטו אינם שונים מכל הכנסה אחרת, לעניין זה. ככלל, זכייה בלוטו, כמו בכל פרס אחר (בין אם מדובר בכספי הגרלות, כספי הימורים או בזכייה בפעילות נושאת פרסים מסוג אחר), חייבת בתשלום מס הכנסה, כאשר גובה המס שהזוכים נדרשים לשלם, נקבע כתלות בגובה הפרס.

גם אם לא זכית בלוטו – יש סיכוי של 78% שמגיע לך החזר מס!
החזרי מס יכולים להגיע לאלפי שקלים!
3 שלבים קצרים ונציג מחברת מרוויחים החזרי מס – יחזור אליכם >>>

החזר מס לשכירים - מחשבון אונליין >>>
דקות
שניות

האם ניתן לקבל פטור ממס זכייה על לוטו?

שאלה מצוינת! נכון לשנת 2021, קבלת פטור על זכייה בלוטו אפשרית כאשר סכום הזכייה אינו עולה על 30,360 ש"ח. עד לסכום זה מקבלים הזוכים פטור מלא מניכוי מס במקור. מעבר לסכום זה, ישנה חובת תשלום של מס הכנסה בסכומים משתנים, כפי שנסביר בהמשך. בהקשר זה חשוב לציין כי קיים טווח מסוים של סכומי זכייה, אשר בו ניתן לקבל פטור חלקי ממס זכייה על לוטו.

כמה מס זכייה על לוטו אשלם אם עברתי את תקרת הפטור?

כפי שציינו קודם לכן, פרסי הלוטו החייבים בניכוי מס במקור, הם אך ורק פרסים בסכום העולה על 30,360 ש"ח. מתחת לסכום זה ניתן לזוכים פטור מלא מתשלום מס הכנסה, ובמקרה שמדובר בפרס בסכום שנע בין 30,360 ש"ח ועד 60,720 ש"ח, יש לשלם מס זכייה בשיעור של 35 אחוזים על חלק מהסכום בלבד.

חשוב לדעת כי הסכום הזכאי לפטור ממס זכייה בטווח זה, הולך ומצטמצם עד שהוא מגיע ל – 0 כאשר סכום הזכייה מגיע ל – 60,720 ש"ח. כלומר, החל מסכום זכייה של 60,720 ש"ח ואילך, שיעור המס שינוכה מכספי הזכייה יהיה 35% מתוך הסכום המלא, ללא פטור בכלל.

מס זכייה על לוטו
מס זכייה על לוטו

כמה כסף יישאר לי ביד אחרי תשלום המס על הפרס?

לא בטוחים איך לבצע את החישוב של הרווח שיישאר בידכם לאחר תשלום מס הזכייה על הפרס? עקבו אחר השלבים הבאים:

  1. כדי לקבל את תקרת הפטור מניכוי מס במקור, הכפילו את סכום הפטור העדכני ב – 2.
  2. הפחיתו מתוצאת המכפלה שקיבלתם את הסכום בו זכיתם.
  3. ההפרש שקיבלתם הוא הסכום שעליו תקבלו פטור מתשלום מס הכנסה.
  4. מסכום הזכייה שלכם הפחיתו את הסכום שבגינו ניתן לכם פטור, ותקבלו את הסכום שעבורו תדרשו לשלם מס של 35%.
  5. הכפילו את הסכום שקיבלתם ב – 0.35 כדי לגלות כמה מס הכנסה תשלמו.
  6. מסכום הזכייה שלכם הפחיתו את סכום המס שיצא לכם, ותגלו כמה כסף נותר בידכם.

נשמע מסובך? לא בהכרח

למשל, אם זכיתם בסכום של 50,000 ש"ח, עליכם להפחית את הסכום הזה ממכפלת סכום הפטור (בשנת 2021 מדובר בפטור עד סכום זכייה של 30,360 ש"ח, לכן מכפלתו ב – 2 תביא אותנו לסכום של 60,720 ש"ח). מהתוצאה שקיבלתם – 10,720 ש"ח, תקבלו פטור מניכוי מס במקור, ולכן תידרשו לשלם מס של 35 אחוזים רק עבור יתרת הפרס, שסכומה 39,280 ש"ח בלבד.

אם תכפילו את הסכום הזה ב – 0.35 תגיעו ל – 13748 ש"ח. הפחיתו מסכום הזכייה שלכם (50,000 ש"ח) את סכום המיסים הנ"ל ותקבלו את הרווח שנשאר בכיסכם: 36,252 ש"ח. מעדיפים שלא להסתבך עם חישובים? באתר מפעל הפיס תמצאו מחשבון מס זכייה על לוטו, שיפשט עבורכם את התהליך.

חשוב רק לזכור שהתחשיב הנ"ל רלוונטי עבור זכיות בסכומים הנעים בין 30,600 ועד 60,720 ש"ח לכל היותר. היה וזכיתם בפרס שסכומו גבוה מ – 60,720 ש"ח תדרשו לשלם 35 אחוזי מס על כל הסכום, ללא פטור כלל.

חובת תשלום מס זכייה על לוטו – איך זה מתבצע בפועל?

תשלום מס זכייה על לוטו, מתבצע כאמור באמצעות המנגנון של ניכוי המס במקור. פירוש הדבר הינו שהגוף שמעביר לזוכים את כספי הפרס, נדרש לנכות את סכום המס מראש כך שהזוכים מקבלים את הכספים רק לאחר שנוכה מהם מס הכנסה.

מבחינת הזוכים, מנגנון זה מפשט תהליכים היות והגוף המשלם מבצע כבר את התחשיב והטיפול בנושא למענם. תשלום מס זכייה על לוטו מתבצע בסמוך להעברת הכספים לזוכה, לאחר שהגוף המשלם מוודא שהזוכה אינו חייב כספים נוספים למדינה.

בשורה התחתונה

אין עוררין על כך שהודעה על זכייה בלוטו היא בשורה מרגשת מאין כמוה, למרות העובדה שכספי הפרס חייבים במס. תשלום מס זכייה אינו ייחודי רק להגרלת הלוטו, אלא לכל פרס כספי שמשולם לתושבי ישראלי. במדריך זה הסברנו כיצד ניתן לחשב את הסכום החייב המס, את גובה המס עצמו ואת הרווח שתשלשלו לכיסכם לאחר ניכוי המס במקור.

גם אם נראה על פניו שמדובר בסכומים גבוהים, חשוב לזכור כי מדובר לרוב בפרסים בשווי גבוה במיוחד שהיקף המס המשולם הוא זניח ביחס אליהם. בנוסף, במקרים רבים ניתן לקבל החזרי מס בגין חלק מהמס ששולם (למשל, במקרה בו הזוכה לא עבד במהלך שנת המס שבה זכה בפרס) על ידי פנייה ליועץ מס או רואה חשבון.

שתף את המאמר עם חברים
מה היה לנו עד עכשיו?

כתבות נוספות בנושא החזרי מס

איך מחשבים מע"מ?

כולנו שומעים ורואים מסביבנו את המושג מע"מ. על כל רכישה שאנו עושים אנו משלמים מע"מ, לעיתים אנו מקבלים מחירים אך

קרא עוד »
אתר הר הביטוח

עולם הביטוחים נראה לרבים בציבור הישראלי כבלתי מוכר ומעורפל. כולנו מקבלים בכל כמה זמן שיחות טלפון בהן חברות הביטוח שלנו

קרא עוד »
בחירת ביטוח מתאים

במסגרת התנהלות פיננסית נכונה, בחירה מתאימה של ביטוחים היא פעולה חשובה במיוחד. בכל חודש, אנחנו מוצאים סכום כסף לא מבוטל

קרא עוד »