בדוק אם מגיע לך החזר מס עכשיו!

favicon-tax

מאת קובי ארנפלד

מי זכאי להחזרי מס? ומה הסיבה לכך?

עבור רוב האנשים, אין הרבה נושאים מורכבים, בירוקרטיים ופחות מהנים לעיסוק כמו מיסוי.

אך בכל זאת מדובר על נושא חשוב מאוד מבחינת המשמעות הכספית שלו עבור רבים מתושבי ישראל, שכירים, עצמאיים ובעלי התאגדויות עסקיות אחרות.

פקודת מס הכנסה, התשכ"א- 1961 היא החוק מכוחו נגבה מס הכנסה מאזרחי ותושבי המדינה. כאשר שכיר שילם מס הכנסה במשך שנה שלמה ובסיומה של השנה התברר כי היה עליו לשלם סכום נמוך יותר ממה ששילם יהיה זכאי אותו שכיר לקבלת החזרי מס ממס הכנסה בעבור שנת המס החולפת.

 

הסיבות העיקריות:

  • סיבה ראשונה לקבלת החזרי מס היא תשלום גבוה יותר של מס הכנסה מהתשלום הדרוש עקב היותו של אדם שייך לאחת הקטגוריות המאפשרות קבלת נקודות זיכוי במס הכנסה. שכירים מסוימים זכאים לקבלת נקודות זיכוי בתשלומי מס הכנסה המקטינות את תשלומי מס ההכנסה, נקודות הזיכוי ניתנות על פי הקובע בפקודת מס ההכנסה. לדוגמא נקודות זיכוי יינתנו לחיילים משוחררים, הורים העומדים בראש משפחה חד הורית, תושבי יישובי ספר ועוד.

 

  • סיבה נוספת לקבלת החזרי מס היא בעבור תקופות מסוימות בשנה בהן השכיר לא עבד. מאחר ומס ההכנסה מחושב על פי ממוצע שנתי כאשר אדם לא עובד במהלך כל שנת המס ממוצע השכר שלו בפועל נמוך יותר מהמוצע השנתי שחושב על כן יהיה זכאי אותו שכיר להחזרי מס בעבור החודשים בהם לא עבד במהלך שנת המס.

 

  • סיבות נוספות לקבלת החזרי מס יכולות לנבוע מפעילות בשוק ההון, ממתן תרומות וכיוצא באלו. בנוסף, עובדים שעבדו בחו"ל בחברה זרה או אצל מעסיק ישראלי זכאים לא אחת להחזרי מס.

"היה עליו לשלם סכום נמוך יותר ממה ששילם יהיה זכאי אותו שכיר לקבלת החזרי מס ממס הכנסה בעבור שנת המס החולפת."

לסיכום,

החזרי המס כאמור מגיעים לשכיר עקב הפער שבין התשלום החודשי של מס הכנסה שמבצע השכיר באמצעות מקום עבודתו לבין החישוב על בסיס שנתי שמבצע מס הכנסה. החזרי המס יתקבלו בגין טעויות בחישוב המס שנעשו על ידי המעביד עקב העובדה שהמעביד לא ידע או לא התייחס להטבות אותן זכאי היה העובד לקבל, כיוון שהעובד לא ידע כי הינו זכאי לקבלת אותן ההטבות בתשלומי מס ההכנסה או שרשויות המס לא עודכנו על ידי העובד על השינוי במצבו האישי או המשפחתי המזכה אותו בהטבות מס.

שתף את המאמר שכולם ידעו

Email
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Google+

רוצה לבדוק אם גם לך מגיע החזר מס?

מלא פרטים עכשיו!

אתה יכול רק להרוויח!

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך: