החזר מס לשכירים – למי מגיע, איך בודקים זכאות וכיצד מגישים את הבקשה

למרות העובדה שהמושג החזרי מס בדרך כלל נחשב לנושא שרלוונטי יותר לעצמאיים ובעלי עסקים, בשנים האחרונות, יותר ויותר שכירים מזהים כבר את החשיבות שבהגשת בקשה להחזרי מס, שעשויה להשיב לכיסם סכומים יפים שעומדים על החל מעשרות ועד מאות אלפי ש"ח.

החזר מס הוא תוצאה של תשלום מס עודף ביחס לחבות המס האמיתית של נישום עבור שנת מס מסוימת. אף ששיטת המיסוי במדינת ישראל היא מפותחת יחסית, היא אינה חפה מבעיות.
במקרים רבים מאוד ניכוי המס במקור מתלושי השכר של עובדים שכירים במשק, יוצא גבוה יותר מחבות המס האמיתית שלו – המחושבת בתום שנת המס על סמך ההכנסה השנתית המצטברת.

מאחר וההפרשים בין חבות המס של הנישומים בפועל אל מול הסכומים שנוכו מתלושי השכר של עובדים שכירים ושולמו למס הכנסה דרך המעביד, אינם משולמים לשכירים בצורה אוטומטית – מציעה המדינה מנגנון אשר מאפשר לשכירים להגיש בקשות לקבלה של החזרי מס.

על פי ההערכות של גורמים שונים במשק כ – 80% מהישראלים שמועסקים בתור שכירים בארץ, עשויים להיות זכאים לקבלת החזרים ממס הכנסה, אולם בפועל, רק 13% מן השכירים הללו באמת מגישים בקשה לקבלת החזר מס לשכירים. יתרה מכך, יש לא מעט עובדים שכירים במשק הישראל, שאפילו לא טורחים לבדוק בשגרה את תלושי המשכורת שהם מקבלים ומניחים כי חישובי המס אשר מבוצעים על ידי המעסיקים שלהם הם בהכרח תקינים.

המדריך שלפניכם, בא לסייע לכם – ציבור העובדים השכירים בישראל, אשר אינם מחויבים להגיש דוחות שנתיים לרשויות המס, לגלות כיצד ניתן להגיש את הדוח השנתי במסגרת בקשה לקבלת החזרי מס. במאמר זה נציג לכם את הסיבות והדרכים העיקריות להגשת בקשה להחזרי מס לשכירים, נספק לכם את כל הפרטים החשובים בנוגע לזכויותיכם, נסייע לכם להבין מה הן הטבות המס שאתם עשויים להיות זכאים להן בתור עובדים שכירים, וכמובן, נסביר בהרחבה אודות אופן הגשת הדוח השנתי והבקשה לבדיקת זכאות להחזרי מס.  

מדוע שכירים רבים נמנעים מראש מהגשה של בקשות להחזרי מס?

ישנן סיבות רבות לכך שעובדים שכירים אינם ממצים את זכויותיהם ואפילו לא מנסים להגיש למס הכנסה בקשה לבדיקת זכאותם להחזרי מס לשכירים. מדוע? ישנן מספר סיבות לכך:

פחד מרשויות המס

אנשים רבים בישראל חוששים שמס הכנסה "יתלבש עליהם" ואינם מבינים כי אין לכך בסיס מאחר והרישום במחשבי מס הכנסה בהקשר של הטיפול בבקשה להחזרי מס הוא זמני ונעשה לצורך הבקשה הזו בלבד ולא מעבר לכך.

חשש מבזבוז זמן 

הרבה אנשים חוששים שהחזר המס שהם עשויים לקבל אינו מצדיק את הזמן וכמות המאמץ שידרשו להשקיע לטובת הגשת בקשה להחזר מס לשכירים.

חוסר בקיאות בתחום המיסים

ישנו ציבור שכירים שלם בישראל שאינו מודע לזכויותיו או שחושש ללכת לאיבוד בנבכי הביורוקרטיה מול רשויות המס.

במאמר שלפניכם ננסה לטפל לפחות ברמה חלקית בשתי הסיבות האחרונות. נעשה זאת על ידי פירוט קצר שסוקר את המקרים אשר בהם ישנה סבירות גבוהה לקבלת החזר מס, ונסביר מה נדרש על מנת להגיש בקשה להחזרי מס לשכירים.

מדוע מלכתחילה יש צורך בתהליך של החזרי מס לשכירים?

הצורך בהחזרי מס לשכירים למעשה נובע מן העובדה שבתלושי המשכורות שהמעסיקים מכינים עבור העובדים השכירים שלהם, הניכויים למס ההכנסה מחושבים על בסיס חודשי, בעוד שחישובי  ההכנסה בפועל אמורים להתבצע בראייה שנתית – מה שקורה לקראת סוף שנת המס בלבד.
בחישוב שיעור המס השנתי שאתם אמורים לשלם כנגד הכנסותיכם כשכירים, מבוצע שקלול של כל הקלות המס והזיכויים שאתם זכאים להם בפועל כשכירים. מסיבה זו, חשוב ביותר לבדוק לקראת סוף שנת המס, האם שילמתם מס הכנסה בשיעור גבוה מכפי שהינכם אמורים לשלם על פי חוק, והאם אתם זכאים להחזרי מס בעקבות זאת.

אף שהגשת בקשה להחזרי מס היא למעשה הליך פשוט למדי ששכרו בצידו, אנשים רבים חוששים מפני הביורוקרטיה ונמנעים מלבדוק את זכאותם לקבלת החזרים אלו, שעשויים לזכות אותם בסכומים משמעותיים ביותר. בהקשר זה מן הראוי לציין כי תמיד עומדת לכם האפשרות להגיש בקשה לבדיקת זכאות להחזרי מס לשכירים בעזרת חברה המתמחה בביצוע בדיקות כאלו או דרך רואה חשבון שאתם סומכים עליו. אלו יוכלו לחסוך מכם את הביורוקרטיה ולהגיש את כל הטפסים הדרושים בתהליך עבורכם. עלות הטיפול בבקשה להחזרי מס לשכירים דרך חברה מייצגת או רואה חשבון, לרוב מוגדרת כאחוזים בודדים מסכום ההחזר לו תהיו זכאים, ובמידה ומתברר במהלך בדיקת הזכאות שלכם להחזר מס כי אינם זכאים – בדרך כלל לא תחויבו בתשלום כלל.

מה זה החזר מס והאם זה רלוונטי עבורי?

כפי שהסברנו קודם לכן, מס הכנסה לעיתים קרובות מנכה שיעור מס גבוה יותר ממה שאתם אמורים לשלם לו דרך תלושי השכר החודשיים שלכם. אולם החדשות הטובות הן שקיימת אפשרות לקבל את ההפרשים הללו בחזרה לחשבונכם, בדמותם של החזרי מס.

כל עובד שכיר בישראל אשר נוכה משכרו שעור גבוה יותר של מס הכנסה מכפי שהיה אמור לשלם בחישוב שנתי, ועומד בקריטריונים מסוימים – עשוי להיות זכאי לקבלת החזרי מס בתום שנת המס.

במקרים מסוימים הסבירות לכך שעובד שכיר יהיה זכאי להחזרי מס היא גבוהה יותר.
למשל: עובד שלא עבד באופן רצוף לאורך כל שנת המס, עקב מחלה, חופשה ללא תשלום, פיטורין או עזיבת מקום העבודה שלו בנסיבות אחרות. במצבים מסוג זה, יתכן בהחלט כי הסכומים שהמעביד ניכה משכרו של העובד ברמה החודשית – היו גבוהים ממה שאמור היה לשלם בפועל למס הכנסה בחישוב שנתי של הכנסתו של אותו עובד. לעתים עשוי מצב כזה לחול גם עקב אי דיווח של העובד על סעיפים שעשויים להעניק לו פטור מתשלומי המס או חלקם, או טעות של המעסיק בדיווח על סעיפי ניכוי שעשויים להעניק לעובד נקודות זיכוי במס הכנסה.

אז מי זכאי לקבלת החזרי מס לשכירים?

ככלל אצבע – החזרי מס מגיעים לשכירים שהשכר החודשי שלהם עולה על 6,000 ש"ח, שילמו מס הכנסה בשנת המס המדוברת, וקיימים פערים בין המס אותו הם שילמו ברמה החודשית אל מול המס שאמור היה לרדת משכרם על פי החישוב השנתי הכולל.

במידה ואתם נמנים על אחת מן הקבוצות הבאות, בהחלט יתכן כי תהיו זכאים להחזרי מס לשכירים:

 • עובדים שכירים שעברו בין מקומות עבודה שונים במהלך שנת המס, או לחילופין, שכירים שלא היו מועסקים לאורך כל שנת המס.
 • שכירים שהכנסתם החודשית בשנת המס הנבדקת, עלתה על סכום של 6,000 ש"ח נטו מדי חודש.
 •  הורים יחידניים במשפחות חד הוריות
 • שכירים שעבדו במדינה אחרת במשך תקופה מסוימת בשנה.
 • אנשים שקיבלו דמי אבטלה לשכירים או דמי חופשת לידה
 • בוגרים טריים של מוסדות לימוד אקדמיים
 • אנשים אשר שילמו מס שבח על מכירת דירה
 • הורים לילדים בעלי לקויות למידה אשר לומדים במסגרות החינוך המיוחד
 • תושבים המתגוררים בישובים המזכים בהטבות מס
 • אנשים אשר תורמים מעל 400 שקלים לשנה למוסדות מוכרים בישראל
 • תושבי ישראל שנושאים בהוצאות טיפול בבני משפחתם במוסדות שונים
 • אנשים אשר שילמו מס עקב פדיון כספי קופות הגמל או הפנסיה, פדיון קרן השתלמות לפני מועד הפדיון המזכה במס (שש שנים).
 • אנשים שהשקיעו בשוק ההון במהלך שנת המס.

מה חשוב לי לדעת על החזר מס לשכירים?

כל עובד שכיר במדינת ישראל רשאי להגיש בקשה לבדיקת זכאות לקבלת החזרי מס.

אך החדשות הפחות טובות הן שרשויות המס אינן יוזמות את ביצוע החזרי המס לשכירים (גם לא לעצמאים) ביוזמתן. פירושו של דבר הוא שבמידה ואתם חפצים בקבלת החזר ממס הכנסה,
תידרשו לגלות פרו אקטיביות ולהגיש את הבקשה להחזרי מס בעצמכם או דרך גורם מייצג כפי שציינו מעלה.

את הבקשה להחזרי מס תוכלו להגיש עבור 6 שנות המס החולפות, ולכן קיימת חשיבות גבוהה מאוד לטיפול בנושא כמה שיותר מוקדם, על מנת להמנע ממצב שבו חלילה פספסתם את זכאותכם להחזר מס עבור חלק מהשנים בהן עבדתם כשכירים.

היה ובתום תהליך בירור הזכאות שלכם לקבלת החזרי מס עבור שנות המס שהגשתן בגינן טפסים, מס הכנסה כבר ידאג להשיב את הסכום אותו הוא חייב לכם על מיסוי יתר, ישירות לתוך חשבון הבנק שלכם בתוספת ריבית על סכום ההחזר.

תחת אילו נסיבות שכירים יכולים להיות זכאים לקבלת החזר מס?

אחד המקרים היותר שכיחים בהם מתגלה כי לעובד שכיר יש זכאות לקבלה של החזרים ממס הכנסה, היא מקרה ובו בתלושי המשכורות של אותו עובד, מתברר ששולם מס הכנסה בשעור גבוה מן הנדרש. מצב שכזה יכול להתרחש לצורך העניין אם בטופס 101 למשל, העובד מילא בתחילת העסקתו אצל מעסיק נתון כי יש לו הכנסה מעבודה נוספת או ממשלח יד עצמאי. כנ"ל במקרה שבו במועד תחילת ההעסקה כשכירים היה העובד עדיין בסטטוס של בעל עסק עצמאי, וגם לאחר סגירת התיק במס הכנסה הוא לא דאג לעדכן את טופס ה – 101 שלו.

ישנו עוד תרחיש ובו אתם עשויים להיות זכאים לקבלת החזרי מס, והוא בהקשר של זכאות לנקודות זיכוי במס הכנסה. למשל: נקודות זיכוי שניתנות להורה שלילדיו בשנת המס טרם מלאו 18 שנים (נקודות הזיכוי משתנות כתלות בגילו של הילד או הילדה), נקודות זיכוי להורה גרוש או פרוד לצורך גידול הילדים, נקודות זיכוי לחיילים משוחררים, נקודות זיכוי לסטודנטים ואקדמאיים, נקודות זיכוי שניתנות להורה לילד עם מוגבלויות, וכן הלאה. תמיד יתכן מצב שבו בתלושי השכר של העובדים השכירים הללו נוכה שעור מירבי של מס הכנסה, ונקודות הזיכוי להן אותו אדם זכאי לא נלקחו בפועל בחשבון.

עוד מקרה שבו קיים פער בין תשלומי המס בפועל ומה שאמור היה להיות משולם בחישוב שנתי, הוא מצב שבו עובד שכיר לא עבד לפרק זמן של כמה חודשים, אך ממוצע החישוב השנתי לא הכניס את החודשים הללו לשקלול, ומסיבה זו מגיע לעובד לקבל החזר ממס הכנסה בסוף שנת המס.

כיצד אפשר לחשב באופן עצמאי את הזכאות שלי להחזר מס לשכירים?

על מנת לחשב מראש באופן עצמאי ופשוט האם מגיע לך החזר מס ומה גובהו, באפשרותך לעשות שימוש ללא הגבלה במחשבון / הסימולטור לחישוב מס הכנסה לשכירים באתר של רשות המסים.

עם איזה טופס של מס הכנסה מגישים בקשה להחזרי מס לשכירים?

טופס 135 הוא דוח שנתי מקוצר וייעודי עבור שכירים שאינם חייבים בהגשת הדוח השנתי לרשות המיסים, ואשר מעוניינים לבקש החזר מס. 

טופס 1301 הינו דוח שנתי ליחידים / שכירים שהוא יותר מפורט ואותו יש אפשרות להפיק באמצעות תוכנה שנקראת "חיסולית", שרבים ממשרדי רואי החשבון או יועצי המס שמטפלים בבקשות להחזרי מס עושים בתוכנה זו שימוש. באמצעות תוכנת החיסולית ניתן לשדר את הדו"ח ישירות לאתר רשות המיסים בישראל.

כיצד חברה המתמחה בטיפול בהחזרי מס יכולה לסייע לי בקבלת החזרי המס?

הרבה אנשים נרתעים מן הטיפול העצמאי בהגשת הבקשה להחזרי מס על כל טפסיה והאסמכתאות הנדרשות. בין ההיבטים הביורוקרטיים שמעורבים בתהליך בירור הזכאות להחזרי מס לשכירים, ישנו השלב הראשוני של בדיקת הזכאות על פי קריטריונים שהחוק בישראל מגדיר, ולאחר מכן יש לרכז את כל האישורים שיש לצרף לבקשה ולצרף אותם לטפסים שונים אשר עליכם להעביר אל רשויות המס לטובת הטיפול בבקשתכם להחזרי מס.

כיום, ישנן חברות שונות ורואי חשבון פרטיים, אשר מתמחים באופן ספציפי בהענקת סיוע מקצועי בהגשת בקשות להחזרי מס לשכירים. המוני שכירים בישראל מגישים דרך החברות הללו בקשות להחזרי מס להם הם זכאים מדי שנה, ומרוויחים שירות מיומן, זריז, מקצועי, ויעיל שמפשט מאוד את ההתמודדות מול רשויות המס, שלאזרח מן הישוב עלולה להתגלות לעתים כמסורבלת עד מתסכלת.

החברות המתמחות בתחום החזרי המס לשכירים ועצמאיים, לרוב מעסיקות רואי חשבון, יועצים פיננסיים, יועצי מס ואנשי מקצוע בעלי מומחיות בתחום זה, על מנת להבטיח כי הבקשה של כל אדם ואדם שפונה לקבלת החזרים ממס הכנסה, תיבדק באופן יסודי ומעמיק, ותטופל בצורה הוגנת ויעילה בתוך פרק זמן קצר משמעותית מזמני הטיפול המקובלים בבקשות שמוגשות באופן עצמאי.
בדרך כלל כאשר הבקשה להחזר מס מוגשת דרך חברה מקצועית שכזו, הכספים מועברים לחשבונו של העותר כבר בתוך פרק זמן של פחות מ – 3 חודשים ממועד תחילת הטיפול.

 

האם במס הכנסה יפצו אותי תמורת המס העודף ששילמתי להם?

על פי פקודת מס הכנסה על החזרי המס לשכירים ועצמאים בישראל, להיות צמודי מדד ונושאי ריבית שנתית בשיעור של 4% החל מחודש ינואר שלאחר שנת המס המדוברת. הריבית והפרשי ההצמדה פטורים ממס. פירוש הדבר הוא שאם אתם זכאים לקבלת החזרים ממס הכנסה, אתם תקבלו יחד עם ההחזר שלכם גם את הפרשי הריבית וההצמדה על הסכום שמס הכנסה חייב לכם.

האם יש סכום שמתחתיו לא שווה לי להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס?

למרות שמס הכנסה מחויב על פי חוק להתיחס לכל בקשה להחזרי מס וכל דוח שנתי שמוגשים לו, ולהשיב לכל נישום את ההפרשים – ללא קשר לגובהם, חשוב להכיר בכך שעבור החזרי מס בשיעור של עשרות שקלים פחות משתלם לכם כנראה להשקיע את הזמן והמרץ שבהכנת הטפסים הנדרשים להגשת הבקשה.

כיצד ניתן לדעת אם מגיע לשכיר החזר מס?

מדי שנה מתפרסמת רשימת הפטורים והזיכויים העדכנית של מס הכנסה עבור שנת המס הרלוונטית. על סמך הרשימה הזו והקריטריונים המופיעים בה, יש אפשרות לבחון את הזכאות של מגיש הבקשה להחזרי מס, ולחשב מראש את גובה ההחזר מבלי שיהיה צורך להגיש את הטפסים לרשויות המס. כיצד זה מתבצע בפועל?

1. יש לרכז את כל הטפסים הרלוונטיים לחישוב החזרי המס: טפסי 106, מסמכים מביטוח הלאומי הקשורים לקצבאות (אבטלה וכדומה) וכן שינוי סטטוס תעסוקתי / משפחתי, אישורים על הפקדות לקרנות וקופות גמל וכיו"ב.

 1. את החישוב הראשוני יש אפשרות לבצע מול מחשבון הזכאות להחזרי מס באתר מס הכנסה או מחשבונים דומים אשר זמינים באינטרנט. 
 2. ישנה אפשרות לבצע את החישוב בעזרת רו"ח / יועץ מס / עו"ד / חברה מתמחה ואלו ישמחו לבדוק את זכאותכם להחזר בתמורה לתשלום מראש או ניכוי של אחוז מסוים מסכום ההחזר במידה ותהיו זכאים לו. 

לשכות מס הכנסה מעמידות לרשות הנישומים שמעונינים להגיש בקשה להחזרי מס הדרכות שמתבצעות מעת לעת וכן עמדות לסיוע במילוי הדו"ח השנתי / טופס 135.

באילו מקרים כדאי לי לבדוק האם יש לי זכאות להחזר מס?

המקרים השכיחים בהם מגיע לשכירים החזר מס הינם:

 • אדם שהיה מועסק כשכיר רק בחלק משנת המס (עקב אבטלה, חופשה ללא תשלום, מעבר בין מקומות עבודה ושאר מקרים נוספים של עבודות בהיקף חלקי).
 • שכיר שהחליף מקומות עבודה או מעסיקים במהלך שנת המס, מבלי להגיש בקשה לתיאום מס.
 • אדם שעבד בחו"ל במקביל לעבודה בארץ במהלך שנת המס.
 • מי שביצעו הפקדות לקרנות פנסיה / ביטוח מנהלים / קופת גמל באופן עצמאי, בגין משכורת ללא הפרשות סוציאליות.
 • עובד שכיר אשר סבל מבעיות רפואיות שלו או של קרוב משפחה שתחת אחריותו.
 • שינוי בסטטוס המשפחתי, למשל: נישואין, לידה, גירושין, תשלומי מזונות וכדומה.
 • אדם שהעתיק את מגוריו לאזורי עדיפות לאומית (ערי פיתוח, גליל, רמת הגולן, נגב וכן הלאה).
 • לעולים חדשים במשך 3 שנותיהם הראשונות בישראל יש זכאות לקבלת החזר מס.
 • חיילים משוחררים במשך שנתיים מיום השחרור שלהם משירות חובה.
 • אקדמאיים שסיימו תואר ראשון או קיבלו תעודת הוראה לאחר שנת 2005.
 • אדם שתרם מעל 180 ש"ח למלכ"רים / עמותות בהתאם לסעיף 46.

האם אדרש להגיש דו"ח שנתי מלא למס הכנסה על מנת לקבל החזרי מס?

התשובה הקצרה היא לא. אין הכרח להגיש דו"ח שנתי מלא למס הכנסה כדי שתוכלו לקבל החזר מס לשכירים. למס הכנסה יש טופס ייעודי לטובת בקשה של החזר מס לשכירים (טופס 135).
מילוי טופס 135 הוא פשוט יותר ממילוי והגשה של דו"ח שנתי מלא למס הכנסה. טופס 135 למעשה מיועד לשימושם של שכירים אשר מעונינים לקבל החזרים ממס הכנסה, ולא עבור בעלי עסקים עצמאיים שמחויבים להגיש דו"ח שנתי כדי להצהיר על הכנסותיהם ללא קשר להחזרי המס.

עם זאת, הסייג לעניין זה הוא במקרה של שכירים אשר משתכרים סכומים גבוהים משמעותית מהשכר הממוצע בשוק (בשנת 2019 התקרה עמדה על 643,000 שקלים). שכירים ששכרם השנתי מגיע לסכום זה, חייבים בהגשת דוחות שנתיים לרשויות המס.

האם ניתן להגיש בקשות להחזרי מס עבור שנים קודמות ועד מתי הן קבילות?

כפי שציינו קודם לכן, ניתן לקבל החזרי מס כנגד שש השנים שקדמו לשנת המס שעבורה הוגש דו"ח על הכנסות. כלומר, בשנת 2020 תוכלו להגיש בקשה לקבלת החזר מס בגין שנת המס 2014 ואילך, אך לא עבור השנים שקדמו ל – 2014.

עד מתי ניתן להגיש בקשות להחזרי מס? ובכן, במידה ואינכם מחויבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה כנגד הכנסתכם הגבוהה כשכירים או במסגרת היותכם עוסקים פטורים / מורשים / חברה בע"מ, תוכלו להגיש את טופס 135 בכפוף למגבלת 6 השנים הקבועה בחוק, במהלך כל שנת המס.

אילו מסמכים עליי לצרף לדו"ח השנתי או לטופס 135 לקבלת החזרי מס?

לדוח השנתי או טופס 135 אותו אתם מגישים למס הכנסה לטובת קבלת החזרי מס,
תידרשו לצרף את האסמכתאות שלהלן:

 1. טפסי 106 (שמרכזים את הכנסותיכם משכר העבודה שלכם כשכירים) 
 2. פירוט על הכנסות ממקורות אחרים כמו הכנסה ממשלח יד עצמאי / הכנסה מרכוש או נדל"ן וכו'. 
 3. אישורים מהמוסד לביטוח לאומי על קצבאות ששולמו לכם (למשל: דמי אבטלה, דמי לידה וכן הלאה) 
 4. אישור על מקום מגוריכם. 
 5. טפסי 161 בגין פיצויים ממקום העבודה. 
 6. אישורים רפואיים במידה וישנם כאלו הרלוונטיים לבקשתכם. 
 7. הניכויים והזיכויים האישיים הנחוצים (כמו למשל אישורים על ביטוחי חיים או קופות גמל שלא שולמו במסגרת עבודתכם כשכירים). 
 8. קבלות מקוריות על תרומות.  
 9. פירוט ההכנסות של בן או בת הזוג הרשומים (משום שבדיקת הזכאות להחזרים ממס הכנסה וחישוב גובה ההחזר מבוצע לפי ההכנסה המשותפת של שני בני הזוג הרשומים).

האם ניתן לקזז סכומים בין שנות מס שונות?

חישוב חבות המס מבוצע ברמה שנתית ולוקח בחשבון גם הכנסות משכר עבודה, הן הכנסות ממשלח יד עצמאי וכן הכנסות מסוגים אחרים (למשל מנדל"ן / מכירת רכוש / השקעות ועוד) שהתקבלו באותה שנת מס, ולכן אין אפשרות לבצע קיזוז של הכנסות בין שנות מס נפרדות.

הגשתי בקשה להחזר מס, מתי אני אמור לקבל את ההחזר שלי ממס הכנסה?

בהתאם לחוק הטיפול בבקשות להחזרי מס חייבות לקבל מענה בתוך פרק זמן של 90 יום מיום קבלת הבקשה / הדו"ח השנתי במס הכנסה, או לחילופין – עד התאריך 31 בחודש יולי בשנת המס שלאחר שנת המס אשר לגביה הוגשה הבקשה  – לפי המאוחר מבין המועדים.
במקרים מסוימים יתכן מצב שבו הבדיקה של הבקשה להחזרי מס לשכירים או הדיווח על ההכנסות יתעכב מעבר למועדים הקבועים בחוק, אך אל לכם לשכוח כי מס הכנסה מחויב לפצות אתכם על פי חוק בשעור ריבית שעומד על 4% מתוך סכום החזרי המס שאתם זכאים לו, בתוספת הצמדה עד למועד בו מבוצע ההחזר בפועל.

באיזה אופן מחזירות רשויות המס את החזרי המס לשכירים שנמצאו זכאים?

החזר המס אמור להיות מועבר ישירות לעו"ש של מגיש הבקשה להחזרי מס.
כאשר מגישים את הבקשה להחזרי מס לשכירים יש לספק בטפסים את פרטי חשבון הבנק שאליו יש להעביר את הזיכוי ממס הכנסה, ולכן חשוב מאוד לוודא שפרטי החשבון שרשמתם בטפסי הבקשה שלכם הם נכונים ומדויקים.

איך אדע האם אני זכאי להחזר מס לשכירים בשנת 2020?

כל עובד שמתלוש השכר שלו נוכה מס הכנסה במהלך שנת המס 2019, ושעור המס שנוכה חורג מן המס שהיה על הנישום לשלם בשנה זו בחישוב שנתי, יהיה זכאי להחזר ממס הכנסה.

באתר רשות המסים, תוכלו למצוא מחשבון מס לעובדים שכירים, שבאמצעות תוכלו לבדוק את המס שהייתם אמורים לשלם בהתאם להכנסותיכם בשנה הנתונה, ללא צורך להזדהות עם פרטיכם האישיים.

 

מיסים

הגשת בקשה להחזר מס לשכירים – האם יש מצבים שעדיף להימנע מזה?

חשוב לדעת כי הפרשי המס יכולים להיות גם לחובה וגם לזכות. זה אומר שכשם שבקשה להחזרי מס עשויה להסתכם בכך שתקבלו את ההפרשים כהחזר לחשבונכם, יתכן גם מצב שבו בחישוב חבות המס שלכם מתברר כי הסכומים שנוכו בפועל משכרכם היו נמוכים מכפי שהיו אמורים להיות בחישוב שנתי. במצב כזה מס הכנסה עשוי בהחלט לדרוש מכם להשלים את ההפרשים הללו.

בהתחשב בהיבטים הללו, בבואך להגיש בקשה להחזר מס לשכירים, מומלץ לשקול לחיוב אפשרות של התייעצות מול איש מקצוע המוסמך להגשת בקשות מסוג זה. בעל מקצוע מיומן כמו רואה חשבון / יועץ מס או חברה המתמחה בתחום החזרי המס, יכולים לחסוך לכם את הטרחה וכאב הראש הכרוכים בבדיקת הזכאות שלכם ולוודא שהגשת הבקשה אכן תשתלם לכם. את התשלום במרבית המקרים ממילא תבצעו רק במידה ותמצאו זכאים לקבלת החזר המס לשכירים, כך שמביצוע של בדיקת הזכאות באופן מקצועי – אתם לא מפסידים.

לפרטים נוספים על החזרי מס: https://www.hagana.co.il.

שכיר? בא גלה אם מגיע לך החזר מס!